Bydgoszcz
0C
Niebo częściowo zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 1 • L 0
2C
Czw
-0C
Pt
0C
Sob
-2C
Nd
-1C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKIJakie możliwości leczenia niepłodności w Bydgoszczy?
jakiemozliwoscileczenianieplodnosciwbydgoszczy
20.03.2020 | 15:17

Jakie możliwości leczenia niepłodności w Bydgoszczy?

Na zdjęciu: Niepłodność to problem coraz większej liczby ludzi.

Fot. mat. nadesłany

W leczeniu niepłodności pierwszym i najważniejszym krokiem jest podjęcie odpowiednich działań. Dlatego też, jeżeli już od dłuższego czasu bezskutecznie staracie się o dzidziusia, to czas najwyższy zapoznać się z możliwościami leczenia niepłodności w Bydgoszczy!

Coraz więcej par ma problem z niepłodnością

Już od wielu lat obserwuje się zarówno na świecie, jak i w Polsce drastyczny wzrost liczby osób, które bezskutecznie starają się o dziecko. Szacuje się, że już co szósta para w wieku reprodukcyjnym jest niepłodna, a co trzecia wymaga specjalistycznej pomocy medycznej w kwestii jego poczęcia. Tylko w naszym kraju problem z niepłodnością ma ok. 1,5 mln par i niestety liczba ta, z roku na rok jest coraz wyższa (natomiast zgodnie z danymi WHO na świecie jest to ok. 60-80 mln par). Zaniepokojona skalą tego zjawiska Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała niepłodność za jedną z najbardziej niepokojących chorób społecznych.

Jednak należy tu od razu podkreślić, że bardzo często zamiennie używa się słów bezpłodność i niepłodność, co jest oczywiście dużym błędem. W pierwszym przypadku bowiem mamy do czynienia ze stanem nieodwracalnym, który oznacza całkowite i trwałe pozbawienie pacjenta możliwości posiadania własnego potomka. Natomiast o niepłodności mówimy wówczas, gdy pomimo regularnego współżycia, bez używania środków antykoncepcyjnych, po okresie przynajmniej jednego roku, para nie może zajść w ciążę. W równym stopniu dotyka ona zarówno kobiety, jak i mężczyzn (po 45%), w pozostałych zaś 10% niemożliwe jest dokładne ustalenie (niepłodność idiopatyczna).

Niepłodność – jaka jest jej najczęstsza przyczyna?

Przyczyny niepłodności są złożone, przez co wymagają pogłębionej diagnostyki obojga partnerów. Jednak najważniejszym zadaniem jest wykluczenie całkowitej bezpłodności, której nie można wyleczyć (wówczas jedyną szansą na macierzyństwo jest skorzystanie z komórek rozrodczych dawców lub adopcja). Natomiast w przypadku niepłodności, wyróżnia się niepłodność pierwotną (kiedy kobieta nie może zajść w pierwszą ciążę, a jej wyższy wskaźnik występuje w krajach rozwiniętych, w tym w Polsce) oraz niepłodność wtórną (mówimy o niej w sytuacji, w której niemożliwe jest poczęcie kolejnego dziecka).

Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności wskazuje się przede wszystkim zaburzenia hormonalne u przedstawicieli obu płci. Są one spowodowane m.in. coraz szybszym tempem życia, długotrwałym stresem, nieodpowiednią dietą, czy brakiem ruchu. Jednak największym wrogiem kobiety, która pragnie zostać mamą jest jej wiek. Panie bowiem coraz później decydują się na macierzyństwo i zapominają o tym, że z każdym rokiem szanse na nie coraz mniejsze (jeszcze w latach 70-tych średnia wieku przyszłej mamy wynosiła 21 lat, a obecnie w Polsce jest to już 29,5 lat). Należy tu jednak podkreślić, że szczyt kobiecej płodności przypada między 18 a 25. rokiem życia, a największy jej spadek występuje po 35. roku życia. Wpływ na to ma nie tylko zmniejszenie rezerwy jajnikowej, ale pojawienie się z wiekiem wielu nieprawidłowości i zaburzeń negatywnie wpływających na płodność (takich jak np. torbiele jajników, mięśniaki macicy, czy zrosty jajowodów). Co ważne, u starszych kobiet wraz z wiekiem wzrasta również ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną oraz chorobą genetyczną.

Poza tym, wśród najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet wymienić należy także: zaburzenia jajeczkowania (spowodowane zaburzeniami hormonalnymi), zespół policystycznych jajników (PCOS), choroby tarczycy, endometriozę, czy nieprawidłowości anatomiczne Natomiast w przypadku mężczyzn, niezdolność do zapłodnienia najczęściej wynika z istnienia przeszkód mechanicznych (uniemożliwiających wydostanie się na zewnątrz odpowiedniej ilości plemników) oraz złej jakości nasienia. Zgodnie z normami WHO, za prawidłowe parametry uznaje się obecnie 15 mln plemników na 1 ml ejakulatu (jeszcze na początku lat 80-tych, za normę uznawano 60 mln plemników w 1 ml ejakulatu).

W Polsce jednak tylko 20% par szuka pomocy medycznej

Szacuje się, że w naszym kraju niepłodnych jest ok. 15-20% par w wieku rozrodczym, z których ok. 0,2-0,5 % wymaga leczenia metodą rozrodu wspomaganego (czyli inseminacji domacicznej lub in vitro). Jednak w Polsce pomocy medycznej szuka jedynie 20% z nich (wskaźnik ten w krajach Europy Zachodniej wynosi aż 50%). Dlaczego więc tak mało osób z problemem niepłodności zgłasza się specjalisty? Na pewno jest to związane z finansami, jak i z tym, że mężczyźni długo pozostają w przekonaniu, że problem ten dotyczy wyłącznie samych kobiet. To przede wszystkim panie jako pierwsze szukają pomocy u specjalistów, a należy tu zaznaczyć, że podstawą postępowania jest ocena płodności zarówno kobiety jak i mężczyzny.

W Polsce działa obecnie ok. 70 placówek zajmujących się leczeniem niepłodności. Jednak decydując się na jej wybór zawsze warto pamiętać o tym, aby korzystać wyłącznie z usług najlepszych ośrodków medycznych. Należy do nich m.in. Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA, która już od 2000 roku specjalizuje się w kompleksowej diagnostyce i leczeniu niepłodności. Rocznie korzysta z jej usług ponad 10 tys. pacjentów, przy czym nawet 9 na 10 par osiąga swój cel.

Jakie możliwości leczenia niepłodności w Bydgoszczy?

INVICTA ma swoją sieć placówek, zlokalizowanych w największych miastach Polski, w tym w m.in.: Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu oraz Bydgoszczy. Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA Bydgoszcz: https://www.klinikainvicta.pl/kontakt/invicta-bydgoszcz/ oferuje kompleksową ofertę w zakresie diagnostyki i leczenia niepłodności, w tym m.in. diagnostykę hormonalną i genetyczną, inseminację domaciczną oraz zapłodnienie in vitro wraz z procedurami towarzyszącymi. Dużym udogodnieniem jest to, że placówka mieści się w centrum Bydgoszczy, a do dyspozycji jej pacjentów jest zespół specjalistów i gabinety lekarskie o najwyższym standardzie wyposażenia.

W ofercie Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA w Bydgoszczy znajduje się m.in.:

  • kompleksowa diagnostyka niepłodności żeńskiej i męskiej (w tym badania: nasienia, hormonalne, genetyczne, cytogenetyczne, immunologiczne, infekcyjne i obrazowe);
  • leczenie podstawowe (czyli poradnictwo, farmakoterapia, monitoring cyklu, regulacja zaburzeń hormonalnych, indukcja owulacji, zabiegi operacyjne, inseminacja domaciczna nasieniem partnera lub dawcy);
  • leczenie specjalistyczne, czyli zapłodnienie in vitro wraz z dodatkowymi procedurami zwiększającymi skuteczność;
  • bank komórek jajowych i nasienia.

Problem niepłodności jest złożony, tak więc aby sobie z nim poradzić dobrze jest jak najszybciej zgłosić się po specjalistyczną pomoc, najlepiej do placówki mogącej pochwalić się wysoką skutecznością leczenia, takiej jak Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA w Bydgoszczy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podobne wpisy

Powiązane treści