[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeFilmowe zwieńczenie cyklu Kanał Kultura z muzyką na żywo [ZDJĘCIA]
08.08.2022 | 20:06

Filmowe zwieńczenie cyklu Kanał Kultura z muzyką na żywo [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Fotopstryk Usługi Fotograficzne

W niedzielny wieczór na Miedzyniu odbył się plenerowy seans filmu Charliego Chaplina „Gorączka złota” z muzyką na żywo w wykonaniu smyczkowego zespołu Barock Quartet. Było to zwieńczenie tegorocznej odsłony cyklu Kanał Kultura.

Projekt „Kanał Kultura” ma na celu ożywienie urokliwych terenów nad drogą wodną, ale też przypomnienie o jego niezwykłej historii. Po sukcesie ubiegłorocznej edycji, społecznikom z Miedzynia i Prądów udało się po raz kolejny zachęcić mieszkańców do głosowania na projekt społeczny w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Pomysł spodobał się 1004 osobom i trafił do realizacji również w 2022 roku.

Pierwsze wydarzenie w ramach cyklu odbyło się 11 czerwca w okolicach V śluzy, przy ulicy Czarna Droga. We współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną im. Artura Rubinsteina organizatorzy przygotowali „Piknik Muzyczny”, podczas którego zaprezentowali się uczniowie placówki. Na początku lipca muzyka połączyła oba brzegi Kanału Bydgoskiego. Scena pojawiła się po stronie osiedla Flisy, ale w koncercie Trumphial Brass Quintet wraz z Dorotą Nowak i Nazarem Kachałą (tenor) można było uczestniczyć, siedząc na drugim, miedzyńskim brzegu.


ZOBACZ: Muzyka połączyła oba brzegi Kanału Bydgoskiego [ZDJĘCIA]


Zwieńczeniem tegorocznej odsłony cyklu Kanał Kultura był niedzielny (7 sierpnia) plenerowy pokaz filmu niemego z 1925 roku pt. „Gorączka złota”, którego reżyserem, jak i odtwórcą głównej roli był niezapomniany Charlie Chaplin. Wydarzenie odbyło się na polanie przy VI śluzie obok obiektów Gwiazdy. Przed pokazem kilkuminutową prelekcję dotyczącą dzieła przeprowadził prof. dr hab. Piotr Zwierzchowski, filmoznawca z bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Zwrócił on uwagę na zastosowane w niemal stuletnim filmie efekty specjalne. np. człowieka przeistaczającego się w ogromnego kurczaka, który współtowarzysz widział w wyobraźni podczas głodówki.

Podczas pokazu filmu muzykę na żywo wykonywał smyczkowy zespół Barock Quartet. To niezwykle doświadczeni muzycy związani z Filharmonią Pomorską. Od 2009 roku są gospodarzami festiwalu „Muzyka u Źródeł”.

W miniony weekend (a konkretnie w sobotę) na polanie przy siedzibie Gwiazdy odbyła się także Potańcówka nad Kanałem Bydgoskim – do wspólnej zabawy zachęcał znany bydgoski zespół Żuki. Ostatnia impreza, w rytmie lat 80. i 90., odbędzie się 19 sierpnia o godzinie 19:00 na placu tanecznym w rejonie pętli tramwajowej. Poprowadzi ją doświadczony DJ i wodzirej Piotr Wardowski.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments