Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 4km/h SE
H 7 • L 4
1C
Nd
1C
Pon
2C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaKolejne zmiany w komunikacji. Podwójne kursy w godzinach szczytu rozładują tłok?
Autobus - linia 61, kierunek Kapuściska - SF
27.03.2020 | 08:58

Kolejne zmiany w komunikacji. Podwójne kursy w godzinach szczytu rozładują tłok?

Na zdjęciu: ZDMiKP zdecydował o uruchomieniu dodatkowych kursów w godzinach szczytu na niektórych liniach - na przykład 61.

Fot. Szymon Fiałkowski

ZDMiKP od dziś (27 marca) wprowadziło kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji publicznej. Na najbardziej obleganych liniach kursy wykonywane w dni powszednie, w godzinach szczytu są podwojone.

Od momentu wejścia w życie licznych zmian, związanych z pandemią koronawirusa bydgoscy drogowcy podjęli już kilka decyzji, dotyczących transportu zbiorowego. Pomimo że zaraz po ogłoszeniu zamknięcia szkół i uczelni (środa, 11 marca) deklarowali, że nie wprowadzą zmian w komunikacji, dwa dni później ogłosili, że od poniedziałku, 16 marca linie 52, 53, 54, 57, 65, 73, 80 i 83 będą kursować według wakacyjnych rozkładów jazdy.

Następnie ZDMiKP poszedł o krok dalej i od środy, 18 marca wprowadził na niemal wszystkich liniach sobotnie rozkłady jazdy. Już pierwszy poranek ich funkcjonowania w dzień powszedni obnażył – i to po raz kolejny – krótkowzroczność i nieprzygotowanie wydziału organizacji transportu. W czasie epidemii pasażerowie jechali bowiem do pracy przepełnionymi tramwajami i autobusami. Po fali krytyki drogowcy zaczęli wprowadzać modyfikację, dodając na najbardziej obciążonych liniach dłuższe autobusy bądź przywracali rozkłady z dnia powszedniego. Sytuacja zmieniła się – a raczej powróciła do normy – w środę, 25 marca. Od tego dnia komunikacja miejska w Bydgoszczy ponownie funkcjonuje w rytm rozkładów jazdy obowiązujących w dni powszednie. To pokłosie zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który wśród nowych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa wskazał ograniczenie liczby pasażerów w pojazdach transportu zbiorowego.

Zgodnie z rozporządzeniem, w autobusach i tramwajach może znajdować się znacznie mniej osób niż dotychczas. Według założeń górna granica została wyliczona jako połowa liczby miejsc siedzących w danym pojeździe. Stąd też ZDMiKP od piątku (27 marca) wprowadził dodatkowe autobusy na danych liniach i w konkretnych godzinach. Oznacza to, że dany kurs jest obsługiwany przez dwa pojazdy, tzw. bisy. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. na liniach:

  • 59 z pętli Błonie (w kierunku pętli Łęgnowo) – kursy o godzinie 04:45 i 05:15
  • 61 z pętli Rekinowa (w kierunku pętli Mokra-przez Eurogaz) – kurs o godzinie 04:49
  • 77 z pętli Morska (w kierunku pętli Niklowa) – kurs o godzinie 05:00
  • 77 z pętli Niklowa (w kierunku pętli Morska) – kurs o godzinie 06:03.

Podwójne kursy w godzinach szczytu wprowadził też przewoźnik Irex-Trans – dotyczą one linii 51, 53, 58, 69, 73 i 76. Powyższe wzmocnienia obowiązywać będą do odwołania, wyłącznie w dni powszednie.

ZDMiKP w komunikacie prasowym podkreśla jednak, że „po pierwszych dwóch dniach obowiązującego rozporządzenia ruch w ciągu dnia w bydgoskiej komunikacji miejskiej jest niewielki”. Drogowcy podają, że na bieżąco monitorują sytuację i nie wykluczają kolejnych wzmocnień.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści