Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h NW
H 2 • L 2
9C
Wt
10C
Sr
6C
Czw
2C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaKolejny naukowiec z UTP z tytułem profesora
utp bydgoszcz
08.01.2020 | 10:51

Kolejny naukowiec z UTP z tytułem profesora

Na zdjęciu: Kampus UTP w Fordonie.

Fot. Ryszard Wszołek/UTP

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy poinformował o nadaniu tytułu profesora dla dr. hab. inż. Dariusza Borońskiego.

Dariusz Boroński jest pracownikiem Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP. Z uczelnią związany jest od 1987 roku, kiedy to rozpoczął studia na kierunku mechanika i budowa maszyn. Po ukończeniu studiów w 1992 roku został zatrudniony na Wydziale Mechanicznym, w zespole naukowym prof. Józefa Szali. Pracę doktorską obronił w 1999 roku, a stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2005 roku. Na uczelni wykłada przede wszystkim zagadnienia związane z podstawą konstrukcji maszyn.

W pracy naukowej zajmuje się głównie zagadnieniami związanymi ze zmęczeniem materiałów i konstrukcji, metodami eksperymentalnymi w budowie i eksploatacji maszyn oraz projektowaniem mechatronicznych układów badawczo-pomiarowych – podkreśla UTP.

Nowy profesor jest autorem oraz współautorem kilku nagradzanych w kraju i zagranicą systemów badawczych wspomagających badania zmęczeniowe, a także około 120 krajowych i zagranicznych publikacji naukowych. W swoim dorobku ma trzech wypromowanych doktorów, a także ponad 40 inżynierów i magistrów inżynierów. Angażuje się także w przedsięwzięcia badawcze realizowane we współpracy z jednostkami gospodarczymi z regionu i kraju.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał dr. hab. inż. Borońskiemu tytuł naukowy profesora nauk inżynieryjno-technicznych 28 listopada 2019 roku. To kolejny w ostatnich miesiącach wykładowca UTP, który otrzymał ten zaszczytny tytuł. W lutym 2019 roku prezydent przyznał go Marii Siwek-Gapińskiej z Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt, a w listopadzie – Dariuszowi Skibickiemu z Wydziału Inżynierii Mechanicznej.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści