[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Konfederacja o S10: Ta droga powinna powstać z budżetu państwa

Dodano: 24.09.2019 | 14:34

Na zdjęciu: Marcin Sypniewski i Sławomir Mentzen (w środku) podczas dzisiejszej konferencji prasowej przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Fot. BB

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Marcin Sypniewski i Sławomir Mentzen poruszyli temat budowy drogi ekspresowej S10. Bydgoski lider listy Konfederacji do Sejmu zadeklarował, że w sprawie budowy drogi Bydgoszcz – Toruń jest gotów współpracować nawet z Pawłem Olszewskim czy Anną Sobecką.

Budowa ekspresówki na odcinku Bydgoszcz – Toruń ma zostać wykonana w ramach partnerstwa publicznego-prywatnego – niestosowanej jeszcze formuły realizacji inwestycji drogowej. Pomimo że od dłuższego czasu trwają przygotowania do uzyskania decyzji środowiskowej niezbędnej do budowy tego fragmentu (ma ona być wydana na przełomie 2019 i 2020 roku), dalsze losy realizacji są nieznane.

Konfederacja o S10: Ta droga powinna powstać z budżetu państwa

Zobacz również:

Kolejna śmierć na DK 10. Kierowca osobówki zginął po zderzeniu z ciężarówką

Warunkiem uruchomienia postępowań przetargowych dla przedmiotowej inwestycji jest zabezpieczenie finansowania i uzyskanie zgody Ministra Finansów. Na samym jednak wstępie, aby przekazać tę inwestycję do realizacji w trybie PPP, niezbędne jest uzyskanie decyzji Europejskiego Urzędu Statystycznego – Eurostat – o pozabilansowym ujęciu projektu, tj. niezaliczaniu projektu do sektora instytucji rządowych i samorządowych – informowała niedawno Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

W przyspieszenie prac nad S10 wierzy poseł PiS Piotr Król. – Odcinek łączący Bydgoszcz z Toruniem powstanie w ciągu najbliższej kadencji parlamentu, niezależnie od tego, czy znajdzie się partner prywatny, czy też całość będzie realizowana z budżetu państwa – podkreślał Król we wczorajszej „Rozmowie Dnia” Radia PiK. Politycy partii opozycyjnych podkreślają jednak, że usunięcie budowy ważnego dla Kujaw i Pomorza fragmentu z Programu Budowy Dróg Krajowych opóźni jej realizacje.

To droga śmierci, bardzo niebezpieczny odcinek. Corocznie ginie tu kilkadziesiąt osób. Musimy położyć temu kres. Rząd mami nas obietnicami budowy drogi w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego, jednak w tym systemie nie zbudowano ani kilometra drogi. Poza tym nawet nie wiadomo ile taka budowa potrwa. To najważniejsza w tej chwili inwestycja dla Bydgoszczy i Torunia. Musimy zbudować ponadpartyjny blok zgodnie działający w tej kwestii. Zarówno ja, jak i Sławomir Mentzen jesteśmy gotowi w tej sprawie współpracować z każdym, także z zajmującymi już głos Pawłem Olszewskim i Anną Sobecką – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej lider bydgoskiej listy Konfederacji Marcin Sypniewski. Dodał też, że Konfederacja – mimo wielu postulatów wolnościowych w zakresie finansów – uważa, że tak ważne inwestycje drogowe powinny być realizowane z pieniędzy publicznych.

Na dzisiejszej konferencji przed urzędem wojewódzkim obecny był także wspomniany Mentzen. lider toruńskiej listy ugrupowania. On także zamierza czynić starania o przyspieszenie budowy S10 pomiędzy największymi miastami województwa kujawsko-pomorskiego. – Do Płocka nie mam potrzeby jeździć, podobnie jak większość mieszkańców Torunia. Droga Bydgoszcz – Toruń zdecydowanie bardziej się przyda nie tylko mieszkańcom Bydgoszczy, ale też Torunia – podsumował Mentzen.

Mentzen przy okazji opowiedział też o swojej inicjatywie stu projektów ustaw. – Setka Mentzena to gotowe projekty ustaw, z którymi zapoznać się może każdy. Nie chowamy projektów w szufladach, nie składamy obietnic na wyrost. Jesteśmy najlepiej przygotowaną do wyborów partią w Polsce – mówił polityk z Torunia. Wśród projektów ustaw znajduje się m.in. pakiet polskiego przedsiębiorcy, ustawa legalizująca grę w pokera, ustawa umożliwiająca zamieszkiwanie na ogródkach działkowych czy ustawa ograniczającą wypłatę urzędnikom samorządowym ekwiwalentów za niewykorzystany urlop samorządowcom. Mentzen podkreślił, że tym samym spełnił on złożoną obietnicę i zgodnie z wcześniejszą deklaracją nie będzie musiał… zjeść swojego buta.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek
Leszek
3 lat temu

Tak za prywatne i co będzie płatna ????

Janusz
Janusz
3 lat temu

Akurat ci co cały czas trąbią aby wszystko było prywatne chcą aby droga była za państwowe. Co za przewrotność