Bydgoszcz
1C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 1 • L 1
2C
Pon
0C
Wt
1C
Sr
5C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKoronawirus w regionie. Wojewoda i służby sanitarne mówili o bieżącej sytuacji epidemicznej
Mikołaj Bogdanowicz, dr Paweł Rajewski, Wojciech Koper
29.10.2021 | 14:13

Koronawirus w regionie. Wojewoda i służby sanitarne mówili o bieżącej sytuacji epidemicznej

Na zdjęciu: O aktualnej sytuacji epidemicznej w regionie mówili podczas konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych dr Paweł Rajewski i szef Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Wojciech Koper.

Fot. Szymon Fiałkowski

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątkowym (29 października) raporcie o 9 381 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. O bieżącej sytuacji epidemicznej na Kujawach i Pomorzu mówili podczas konferencji prasowej  wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych dr Paweł Rajewski i szef regionalnego sanepidu Wojciech Koper.

Jak informował wojewoda, w szpitalach w regionie przebywa 323 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, a w sumie jest zabezpieczonych 465 łóżek w jedenastu placówkach. Na 46 respiratorów, zajętych jest 25. – Jedenaście szpitali jest w tej chwili zaangażowanych w walkę z pandemią, niebawem dołączą dwa kolejne. Zwiększamy też ilość miejsc w szpitalach do 543 w najbliższych dniach – mówił Mikołaj Bogdanowicz i tłumaczył, że powodem takich decyzji jest fakt, że w szpitalach zwiększyła się liczba pacjentów. – W ostatnich kilku dniach mieliśmy w ciągu doby nawet 30 pacjentów więcej w szpitalach – dodawał. W województwie kujawsko-pomorskim uruchomione zostało także izolatorium w Ciechocinku, w którym dostępnych jest 70 miejsc dla pacjentów, a zajętych jest 37.

Przedstawiciel rządu w terenie informował, że do placówek POZ przekazano niemal 78 tysięcy testów. W regionie w pełni zaszczepionych jest 950 tysięcy osób na blisko 2 miliony mieszkańców. – Najlepiej wyszczepione gminy to Radziejów, Ciechocinek, Osielsko, ale również Bydgoszcz i Toruń – wymieniał Bogdanowicz i zachęcał do szczepień przeciwko COVID-19. Jak mówił, wydzielanie nowych miejsc w szpitalach dla pacjentów z COVID-19 jest obecnie znacznie trudniejsze, niż było to w przypadku drugiej i trzeciej fali.


CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus w piłkarskiej IV lidze. Kolejny mecz przełożony z powodu zagrożenia epidemicznego 


Dr Paweł Rajewski nie ukrywał, że czwarta fala pandemii koronawirusa przyspieszyła na sile. – Doświadczenia, które zebraliśmy podczas pierwszej, drugiej i trzeciej fali pozwalają przypuszczać, że nasz region jest przygotowany pod względem infrastrukturalnym, tlenowym, opieki nad pacjentem zakażonym koronawirusem – mówił wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych i oceniał, że ta fala będzie mniejsza niż poprzednie. – Podczas trzeciej fali, w jej szczycie zajętych było w szpitalach ponad dwa tysiące łóżek i ok. dwustu respiratorów. W tej chwili te liczby będą znacznie mniejsze – wymieniał. Podkreślał przy tym, że obecnie do placówek trafiają pacjenci niezaszczepieni przeciwko COVID-19. – Osoby te chorują ciężko. Czwarta fala będzie według ekspertów falą osób niezaszczepionych i to oni będą głównie trafiać do naszych szpitali. W szpitalach w regionie większość, bo ponad 70% osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa to są właśnie osoby niezaszczepione – mówił dr Rajewski i przyznał, że wśród niezaszczepionych osób są także seniorzy, tj. osoby po 70, 80, a niekiedy i po 90 roku życia. W ocenie dr Rajewskiego, szczepienia działają, a niebawem osoby w wieku od 18 roku życia będą mogły przyjąć trzecią dawkę szczepionki. Zaapelował też o to, aby cały czas stosować zasadę DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka.

Szef stacji sanitarno-epidemiologicznej Wojciech Koper przekazał z kolei, że w regionie ostatnio wykonywanych jest niemal 2,5 tysiąca testów na obecność koronawirusa, podczas gdy jeszcze niedawno wykonywano ich niespełna 1,5 tys. W województwie kujawsko-pomorskim jest też 95 ognisk choroby. – To są ogniska rozproszone, głównie rodzinne, w kilku zakładach pracy i sanatoriach są niewielkie ogniska. W szpitalach, DPS-ach ich nie odnotowujemy z uwagi na wysoki poziom wyszczepienia – tłumaczył Koper. W regionie odnotowano 764 niepożądane odczyny poszczepienne, w tym 21 ciężkich.

Dodajmy, że w piątkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 357 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem na Kujawach i Pomorzu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści