Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Korzenie zła. Zobacz zwiastun nowego filmu braci Sekielskich o aferach SKOK [WIDEO]

Dodano: 07.02.2022 | 16:37

Na zdjęciu: Bracia Sekielscy w 2019 roku odsłonili swoje autografy w alei na ulicy Długiej.

Fot. Szymon Fiałkowski

Pochodzący z Bydgoszczy bracia Tomasz i Marek Sekielscy zaprezentowali pierwszy zwiastun filmu „Korzenie zła”. To zapowiadany od kilku lat dokument poświęcony aferom w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych.

Bracia Sekielscy w ostatnich latach zrealizowali dwie produkcje poświęcone pedofilii w Kościele Katolickim. Pierwszy – „Tylko nie mów nikomu” – w ciągu 48 godzin od premiery osiągnął aż siedem milionów wyświetleń na YouTubie. Dziś ma ich już 24 miliony. Dwugodzinny dokument opisuje kilka historii pełnoletnich już ludzi, którzy w dzieciństwie w parafiach w różnych regionach kraju byli wykorzystywani seksualnie przez kapłanów.

Film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele wstrząsnął opinią publiczną. Zobacz „Tylko nie mów nikomu” [WIDEO]

Pochodzący z Bydgoszczy bracia Sekielscy umieścili w filmie również wątek z ich rodzinnego miasta. Chodzi o sprawę byłego (o wydaleniu ze stanu duchownego, jak informuje Gazeta.pl, archidiecezja wrocławska poinformowała dopiero po premierze „Tylko nie mów nikomu”) księdza Pawła Kani, skazanego prawomocnym wyrokiem na siedem lat pozbawienia wolności za molestowanie seksualne dzieci. Kania został przeniesiony z Dolnego Śląska do diecezji bydgoskiej po tym, gdy zarzucono mu nakłanianie do usług seksualnych grupy nastolatków. Został kapłanem w parafii pw. Opatrzności Bożej na Kapuściskach. Pełnił również funkcję katechety w nieistniejącym już Gimnazjum nr 13 przy ulicy Baczyńskiego. Do pracy w szkole miał osobiście oddelegować go biskup bydgoski Jan Tyrawa.

Warto dodać, że we wrześniu ubiegłego roku Kania wyszedł z więzienia. Wniosek o jego umieszczenie w zakładzie dla szczególnie niebezpiecznych przestępców w Gostyninie został jednak odrzucony przez sąd.

Autorzy „Tylko nie mówi nikomu” od razu zapowiadali jego kontynuację. – Już po premierze zgłosiły się do nas kolejne ofiary – podkreślał Tomasz Sekielski, a jego brat Marek podkreślał, że ich motywacją nie była walka z Kościołem, ale pokazywanie negatywnych zjawisk – nie tylko samego molestowania, ale także ukrywania odpowiedzialnych za ten proceder przez przełożonych. Kolejny film Sekielskich – „Zabawa w chowanego” – ukazał się rok po premierze „Tylko nie mów nikomu”. I podobnie jak pierwszy film, jego produkcja została sfinansowana dzięki internetowej zbiórce. Trwająca 87 minut „Zabawa w chowanego” przedstawia historię dwóch braci wykorzystywanych przez tego samego księdza, który ma na swoim koncie też inne ofiary.

Nowy film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele. Zobacz „Zabawę w chowanego” [WIDEO]

Podczas premier kolejnych dokumentów o pedofilii w kościele Sekielscy podkreślali, że pracują też nad filmem o aferach SKOK – m.in. o nadużyciach w SKOK Wołomin. Proces w tej sprawie ruszył w 2015 roku, lecz sąd nadal nie wskazał winnych. W sobotę, 5 lutego na kanale braci pojawił się pierwszy zwiastun oczekiwanej produkcji, która będzie nazywać się „Korzenie Zła”. – Wielu odradzało nam robienie tego filmu. Wielu nie wierzyło, że go zrobimy. Wielu wciąż twierdzi, że daliśmy się przekupić – podkreślają w opisie jego twórcy.

Ten film – co chce mocno zaakcentować – wykracza poza sprawę samych SKOK-ów. To jest film o patologii, o tzw. układzie, o którym często politycy mówią, który funkcjonuje od początków III RP, bez względu na to, czy rządzi SLD, PO czy PiS – powiedział Tomasz Sekielski serwisowi Press. W zwiastunie wykorzystano wypowiedzi bohaterów filmu. Można z nich wywnioskować, że Sekielscy poruszą w filmie wątek uczestnictwa w aferze osób związanych ze służbami specjalnymi PRL czy polityków PiS. Bracia Sekielscy podkreślają, że „Korzenie zła” ma ukazać się wiosną tego roku, lecz nie podają jeszcze konkretnej daty premiery.

Tomasz i Marek Sekielscy pochodzą z Bydgoszczy. Wychowali się na osiedlu Bartodzieje. Starszy z nich – Tomasz – stał się rozpoznawalny dzięki pracy jako reporter „Faktów” TVN i współprowadzący (z Andrzejem Morozowskim) program „Teraz My”. Swoją karierę dziennikarską rozpoczynał w bydgoskim radiu Vox. W 2012 roku odszedł z TVN: później m.in. prowadził poranki w radiu TokFM czy program „Po Prostu” w TVP 1. Obecnie, poza pracą nad dokumentami, jest też jednym z prowadzących programu „Onet Rano”.

Urodzony w 1978 roku Marek Sekielski jest producentem filmowym i telewizyjnym. Współtworzył m.in. takie programy jak: “Fakty” TVN, czy “Teraz My!”, a także inne audycje swojego brata. W 2020 roku przyznał, że od lat walczy z uzależnieniem od alkoholu. W 2021, wspólnie z Arturem Nowakiem, opublikował książkę „Ogarnij się, czyli jak wychodziliśmy z szamba”, w której opisał swoje zmagania z nałogiem.

Korzenie zła – zobacz zwiastun nowego dokumentu braci Sekielskich