Gdzie odpocząć w województwie kujawsko-pomorskim? Kraina stu jezior zaprasza!
Dodano: 29.08.2023 | 13:01Na zdjęciu: Dobrym miejscem na wypoczynek jest Krajeński Park Krajobrazowy.
Fot. Urząd Marszałkowski
W województwie kujawsko-pomorskim znajduje się wiele miejsc w pięknymi widokami. Jednym z nich jest kraina stu jezior.
Zabytki, liczne gatunki roślin i zwierząt, szlaki turystyczne i około stu jezior to bogactwo Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Jest on największym parkiem krajobrazowym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Park powstał 17 sierpnia 1998 roku i znajduje się w północno-zachodniej części województwa w środkowej części Pojezierza Krajeńskiego. Mieści się on na terenie trzech powiatów – sępoleńskiego, nakielskiego i tucholskiego. Jego siedziba znajduje się w Więcborku przy ul. Pocztowej 2. Na potrzeby parkowego ośrodka edukacji przyrodniczej zaadaptowano tam dawną remizę, która została otwarta w 2020 roku z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego.
Powierzchnia całego parku wynosi niecałe 750 km². Na jego terenie znajduje się 5 rezerwatów przyrody: Buczyna, Dęby Krajeńskie, Gaj Krajeński, Jezioro Wieleckie i Lutowo.
– W Kujawsko-Pomorskiem mamy dziesięć parków krajobrazowych, wszystkie warte tego, by zobaczyć je i poznać osobiście: wspaniała przyroda z rzadkimi gatunków zwierząt i roślin, liczne jeziora, atrakcyjne szlaki turystyczne, interesujące materialne świadectwa dziedzictwa kulturowego. Nie znam takich, którzy tu nie wracają, często wiele razy – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Park powstał z inicjatywy lokalnej społeczności, która chciała zachować dla przyszłych pokoleń unikalnego środowiska przyrodniczego, specyficznych cech krajobrazu oraz wartości kulturowych i historycznych regionu Krajny.
Największymi jeziorami znajdującymi się na terenie parku są: Więcborskie (218 ha), Sępoleńskie (159 ha), Lutowskie (156 ha), Mochel (153 ha), Stryjewskie (149 ha) i Witosławskie (107 ha). Występują tam również bagna i mokradła będące ostoją wielu chronionych gatunków roślin i ptactwa.
Mieszkańcami parku są m.in. bocian, czapla czy żuraw, który jest symbolem parku. Występują tu także rośliny chronione – grążel żółty, grzybień biały, lilia złotogłów i wawrzynek wilczełyko. Występują tam również sowy, których zwyczaje przybliżają pracownicy parku m.in. w ramach corocznej ogólnopolskiej akcji edukacyjnej “Noc Sów”. W parku parku znajduje się też największe torfowisko w województwie – Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Torfowisko Messy.
W Krajeńskim Parku Krajobrazowym istnieje 14 szlaków turystycznych:
- Szlak Więcborski (czarny)
- Szlak Męczeństwa Krajan (zielony)
- Szlak Jezior Krajeńskich (zielony)
- Szlak im. dr S. Łabędzińskiego (niebieski)
- Szlak Rezerwatów Krajeńskich (zielony)
- Szlak im. gen. Jakuba Komierowskiego (niebieski)
- Szlak Rycerza Bossuty (czerwony)
- Szlak Sępoleński (czarny)
- Szlak Akademicki (żółty)
- Szlak Znaku Rodła Janiny Kłopockiej (niebieski)
- Szlak im. St. Łabędzkiego (niebieski)
- Szlak Dookoła Jeziora Mochel” (pieszy, zielony)
- Szlak Doliny Kamionki (pieszy, niebieski)
- Szlak Północnej Krajny (rowerowy)
Podczas wakacji prowadzone są tam zajęcia edukacyjne, takie jak “Ślady i tropy zwierząt leśnych”, “Kwietna łąka. Owady dziko zapylające” na kwietnej łące przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Więcborku, “Drzewa naszych lasów” oraz warsztaty “Coś z niczego czyli dobre rady na odpady” czy zabawy z wróżką Recykluszką – do wyboru dwa tematy “Drugie życie gazety’ i ,”Eko biżuteria”. Można też wziąć udział w zajęciach terenowych, takich jak spacer przyrodniczy wokół Jeziora Więcborskiego czy gra terenowa w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej. Na zajęcia można umawiać się telefonicznie pod numerem 52 389 64 85 lub osobiście w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej przy ul. Strzeleckiej 5 w Więcborku.
Krajeński Park Krajobrazowy w liczbach:
- powierzchnia parku: 749,856 km²
- tereny rolnicze: około 66% powierzchni parku
- jeziora: ok. 100 (największe z nich to jezioro Więcborskie o powierzchni 200 ha)
- pomniki przyrody: 96
- w skład parku wchodzi największe torfowisko w województwie: Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Torfowisko Messy o powierzchni ponad 634 ha
- Kolejna edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki! Przygotowano wiele atrakcji - 12 października 2023
- Nowe atrakcje nad Starym Kanałem Bydgoskim! Mają pojawić się jeszcze w tym roku - 12 października 2023
- Nowości w Multikinie! Odbędzie się kilka filmowych premier - 12 października 2023