Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Gdzie odpocząć w województwie kujawsko-pomorskim? Kraina stu jezior zaprasza!

Dodano: 29.08.2023 | 13:01

Na zdjęciu: Dobrym miejscem na wypoczynek jest Krajeński Park Krajobrazowy.

Fot. Urząd Marszałkowski

W województwie kujawsko-pomorskim znajduje się wiele miejsc w pięknymi widokami. Jednym z nich jest kraina stu jezior.

Zabytki, liczne gatunki roślin i zwierząt, szlaki turystyczne i około stu jezior to bogactwo Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Jest on największym parkiem krajobrazowym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Park powstał 17 sierpnia 1998 roku i znajduje się w północno-zachodniej części województwa w środkowej części Pojezierza Krajeńskiego. Mieści się on na terenie trzech powiatów – sępoleńskiego, nakielskiego i tucholskiego. Jego siedziba znajduje się w Więcborku przy ul. Pocztowej 2. Na potrzeby parkowego ośrodka edukacji przyrodniczej zaadaptowano tam dawną remizę, która została otwarta w 2020 roku z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego.

Powierzchnia całego parku wynosi niecałe 750 km². Na jego terenie znajduje się 5 rezerwatów przyrody: Buczyna, Dęby Krajeńskie, Gaj Krajeński, Jezioro Wieleckie i Lutowo.

W Kujawsko-Pomorskiem mamy dziesięć parków krajobrazowych, wszystkie warte tego, by zobaczyć je i poznać osobiście: wspaniała przyroda z rzadkimi gatunków zwierząt i roślin, liczne jeziora, atrakcyjne szlaki turystyczne, interesujące materialne świadectwa dziedzictwa kulturowego. Nie znam takich, którzy tu nie wracają, często wiele razy – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Park powstał z inicjatywy lokalnej społeczności, która chciała zachować dla przyszłych pokoleń unikalnego środowiska przyrodniczego, specyficznych cech krajobrazu oraz wartości kulturowych i historycznych regionu Krajny.

Największymi jeziorami znajdującymi się na terenie parku są: Więcborskie (218 ha), Sępoleńskie (159 ha), Lutowskie (156 ha), Mochel (153 ha), Stryjewskie (149 ha) i Witosławskie (107 ha). Występują tam również bagna i mokradła będące ostoją wielu chronionych gatunków roślin i ptactwa.

Mieszkańcami parku są m.in. bocian, czapla czy żuraw, który jest symbolem parku. Występują tu także rośliny chronione – grążel żółty, grzybień biały, lilia złotogłów i wawrzynek wilczełyko. Występują tam również sowy, których zwyczaje przybliżają pracownicy parku m.in. w ramach corocznej ogólnopolskiej akcji edukacyjnej “Noc Sów”.  W parku parku znajduje się też największe torfowisko w województwie – Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Torfowisko Messy.

W Krajeńskim Parku Krajobrazowym istnieje 14 szlaków turystycznych:

  1. Szlak Więcborski (czarny)
  2. Szlak Męczeństwa Krajan (zielony)
  3. Szlak Jezior Krajeńskich (zielony)
  4. Szlak im. dr S. Łabędzińskiego (niebieski)
  5. Szlak Rezerwatów Krajeńskich (zielony)
  6. Szlak im. gen. Jakuba Komierowskiego (niebieski)
  7. Szlak Rycerza Bossuty (czerwony)
  8. Szlak Sępoleński (czarny)
  9. Szlak Akademicki (żółty)
  10. Szlak Znaku Rodła Janiny Kłopockiej (niebieski)
  11. Szlak im. St. Łabędzkiego (niebieski)
  12. Szlak Dookoła Jeziora Mochel” (pieszy, zielony)
  13. Szlak Doliny Kamionki (pieszy, niebieski)
  14. Szlak Północnej Krajny (rowerowy)

Podczas wakacji prowadzone są tam zajęcia edukacyjne, takie jak “Ślady i tropy zwierząt leśnych”, “Kwietna łąka. Owady dziko zapylające” na kwietnej łące przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Więcborku, “Drzewa naszych lasów” oraz warsztaty “Coś z niczego czyli dobre rady na odpady” czy zabawy z wróżką Recykluszką – do wyboru dwa tematy “Drugie życie gazety’ i ,”Eko biżuteria”. Można też wziąć udział w  zajęciach terenowych, takich jak spacer przyrodniczy wokół Jeziora Więcborskiego czy gra terenowa w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej. Na zajęcia można umawiać się telefonicznie pod numerem 52 389 64 85 lub osobiście w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej przy ul. Strzeleckiej 5 w Więcborku.

Krajeński Park Krajobrazowy w liczbach:

  • powierzchnia parku: 749,856 km²
  • tereny rolnicze: około 66% powierzchni parku
  • jeziora: ok. 100 (największe z nich to jezioro Więcborskie o powierzchni 200 ha)
  • pomniki przyrody: 96
  • w skład parku wchodzi największe torfowisko w województwie: Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Torfowisko Messy o powierzchni ponad 634 ha
0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments