Bydgoszcz
14C
Słonecznie
56% wilgotność
Wiatr: 8km/h WNW
H 14 • L 12
10C
Sob
12C
Nd
15C
Pon
17C
Wt
20C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycje w BydgoszczyKrajowy Plan Odbudowy pozwoli zbudować czwarty krąg opery? Marszałek wnioskuje o miliardy na inwestycje
19.08.2020 | 15:00

Krajowy Plan Odbudowy pozwoli zbudować czwarty krąg opery? Marszałek wnioskuje o miliardy na inwestycje

Na zdjęciu: Zapowiadana od kilku lat rozbudowa Opery Nova nadal nie ma zapewnionego finansowania.

Fot. Pracownia Architektury WAPA

Urząd marszałkowski zgłosił listę projektów do Krajowego Planu Odbudowy. Znalazły się na niej inwestycje o łącznej wartości prawie 50 miliardów złotych – wśród nich są rozbudowa Opery Nova o czwarty krąg czy modernizacja Centrum Onkologii.

Krajowy Plan Odbudowy będzie podstawą inwestowania przypadających dla naszego kraju środków Unii Europejskiej w ramach uzgodnionego na niedawnym szczycie w Brukseli Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Polska będzie miała do dyspozycji około 57 mld euro na dotacje i pożyczki. Powstający w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Krajowy Plan Odbudowy ma – jak podkreśla minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak – najszybciej zapracować w gospodarce, zatem jego ostateczny kształt ma być uzgodniony w przeciągu najbliższych tygodni, aby jesienią tego roku można było przedstawić go Komisji Europejskiej, a w przyszłym roku – rozpocząć przekazywanie środków.

Jak poinformował urząd marszałkowski, województwo kujawsko-pomorskie zgłosiło do planu projekty o łącznej wartości 45,5 miliarda złotych. Wnioski były uzgadniane m.in. podczas ubiegłotygodniowego spotkania marszałka Piotra Całbeckiego z samorządowcami, w którym wziął udział m.in. prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Projekty podzielono na siedem obszarów: infrastruktura (łączna wartość: 19,7 mld złotych), transport (łączna wartość: 3,7 mld złotych), energia i środowisko (łączna wartość: 13,9 mld złotych), innowacje (łączna wartość: 1,8 mld złotych), społeczeństwo (łączna wartość: 0,7 mld złotych), cyfryzacja (łączna wartość: 1,2 mld złotych) i spójność terytorialna (4,4 mld złotych).

Ta kwota pokazuje skalę potrzeb naszego regionu w obecnej sytuacji. Stajemy wobec konieczności odbudowy gospodarki i życia społecznego po (najprawdopodobniej) pierwszej fali epidemii, a także budowy rozwiązań zapobiegających podobnym kryzysom w przyszłości. Jestem przekonany, że możemy ten moment wykorzystać na rzecz modernizacji, cyfryzacji i większego niż dotąd otwarcia na ekologię, w szczególności ekologiczny transport publiczny i zieloną energetykę – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Krajowy Plan Odbudowy pozwoli zbudować czwarty krąg opery? Marszałek wnioskuje o miliardy na inwestycje

Zobacz również:

Marszałek kluczy w sprawie finansowania czwartego kręgu

Wśród projektów infrastrukturalnych, które marszałek zgłosił do pracującego nad Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, są rozbudowy bydgoskich szpitali – Centrum Onkologii i Centrum Pulmonologii, a także zapowiadana od wielu lat rozbudowa gmachów Opery Nova i Filharmonii Pomorskiej. Przypomnijmy, że samorząd województwa rozważał pozyskanie pieniędzy na rozbudowę Opery z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i funduszy norweskich (to środki przekazywane przez Liechtenstein, Islandię oraz Norwegię w zamian za dostęp do wspólnego rynku Unii Europejskiej), ale tylko część można przeznaczyć na „twarde” inwestycje. Dlatego też realne jest pozyskanie stamtąd na roboty budowlane ok. 10-11 mln złotych. Drugim rozwiązaniem miały być pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. Budowa czwartego kręgu miałaby być w nim zapisana jako inwestycja priorytetowa, a pieniądze zostać przekazane w trybie bezkonkursowym. Przed wybuchem epidemii koronawirusa urząd marszałkowski zakładał, że w ten sposób udałoby się pozyskać nawet 85-procentowe dofinansowanie.

W dziedzinie transportu samorząd województwa „kładzie akcent na ekologiczny transport publiczny” i zapowiada zakupy taboru kolejowego do obsługi połączeń wewnątrzregionalnych, zakupy niskoemisyjnych autobusów, rozbudowę i modernizację linii kolejowych i inne inwestycje dotyczące ekologicznego transportu miejskiego (także w Bydgoszczy). Wpisano na nią także budowę stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie oraz projekty związane z zieloną energetyką i oszczędzaniem energii, modernizacją lokalnych kotłowni i sieci ciepłowniczych, modernizacją i rozwojem sieci wodno-kanalizacyjnych, gospodarką odpadami i rozwojem sieci dystrybucyjnych gazu ziemnego w całym regionie.

W segmencie innowacji nasz sztandarowy projekt to Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologiczne im. Prof. Jana Czochralskiego. Najczęściej cytowany polski uczony, twórca technologii będącej podstawą współczesnej informatyki, będzie patronował instytutowi dedykowanemu badaniom i wdrożeniom oraz wszelkim przedsięwzięciom związanym z transferem nowych technologii. Drugim projektem priorytetowym jest utworzenie Funduszu Rozwoju Firm, dysponującego grantami i pożyczkami na prace badawczo-wdrożeniowe oraz modernizację procesów technologicznych i cyfryzację w firmach, a także na działania na rzecz wchodzenia kujawsko-pomorskich przedsiębiorstw na międzynarodowe rynki – informuje urząd marszałkowski.

W zestawie propozycji dotyczących wsparcia społecznego marszałek chce uzyskać środki na kontynuację programu teleopieki domowej oraz uruchomienie programu łączącego rozwój sieci dziennych domów pobytu dla osób starszych i/lub niepełnosprawnych ze wsparciem wytchnieniowym dla ich opiekunów. Wśród projektów cyfryzacyjnych priorytetami są dobrze sprawdzające się w sytuacji zagrożenia epidemicznego i lockdownu rozwiązania temeledyczne dla szpitali i przychodni, a także rozwój oferty e-Szkoły i e-kultury. Segment „spójność terytorialna” obejmuje natomiast 53 projekty w dziedzinie usług społecznych, kultury i dziedzictwa narodowego, edukacji oraz infrastruktury drogowej i turystycznej we Włocławku, Inowrocławiu, Grudziądzu, Chełmnie, Nakle nas Notecią, Rypinie i Świeciu; a także zdrowia, edukacji, sportu, rekreacji i turystyki biznesowej w obu stolicach województwa. Na liście wpisano także dwa przedsięwzięcia podnoszące atrakcyjność i dostępność turystyczną Kujaw i Pomorza (budowa tras rowerowych i przywrócenie wiślanej żeglugi pasażerskiej).

Przesłana do ministerstwa lista powstała we współpracy administracji marszałkowskiej z samorządami wszystkich szczebli oraz środowiskami gospodarczymi, naukowymi i medycznymi w całym regionie. Weryfikacją zgłoszonych projektów zajmowała się powołana przez marszałka województwa grupa konsultacyjna, pracująca w siedmiu zespołach tematycznych.

Do tematu wrócimy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lokal
Lokal
1 rok temu

Pieniędzy nie ma, ale drzewa przy operze pośpiesznie wycięto. I dlaczego tak się śpieszono?