Bydgoszcz
10C
Niebo częściowo zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 5km/h N
H 10 • L 9
18C
Nd
16C
Pon
17C
Wt
19C
Sr
18C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeKres ostatnich hal Makrum. Niebawem powstaną tam biura [ZDJĘCIA]
9-10-2019_ wyburzanie - budynki Makrum - Bydgoszcz - SF (14)
15.10.2019 | 10:31

Kres ostatnich hal Makrum. Niebawem powstaną tam biura [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Wyburzanie ostatnich hal i urządzeń fabryki Makrum rozpoczęto pod koniec września.

Fot. Szymon Fiałkowski

Rozpoczęły się kolejne prace rozbiórkowe na terenie byłej fabryki MakrumOstatnie z hal produkcyjnych, znajdujące się przy ul. Leśnej i Sułkowskiego, znikną z krajobrazu osiedla w ciągu najbliższych miesięcy.  

Historia zakładów Makrum rozpoczęła się w 1868 roku – wtedy to Herman Löhnert założył firmę, zajmującą się remontem maszyn rolniczych. Jej rozwój sprawił, że na początku minionego stulecia zakład ulokował się w rejonie dzisiejszej ulicy Kamiennej i Sułkowskiego. Jego rozbudowa nastąpiła w okresie PRL – obecnie wyburzane hale pochodzą z lat 60. i 70. Obiekty przemysłowe wpisały się w świadomość mieszkańców osiedla Leśnego – wielu z nich pamięta, że przez lata charakterystycznym elementem hali przy Sułkowskiego był wielki napis MAKRUM.  

Zobacz również:

Tak ma wyglądać Rynek w Starym Fordonie

Na początku XXI wieku głównym udziałowcem Makrum został Rafał Jerzy. Dzięki działaniom bydgoskiego przedsiębiorcy spółka stała się częścią Grupy Kapitałowej Immobile, a tereny fabryki postanowiono przeznaczyć na budowę kompleksu mieszkaniowo-biurowego Platanowy Park. Prace nad jego realizacją rozpoczęto w 2014 roku. Działalność Makrum jest kontynuowana w innych lokalizacjach.  

 Decyzja o przeniesieniu produkcji jest efektem różnych czynników. Po pierwsze, potrzebowaliśmy nowoczesnego zaplecza produkcyjnego. Po drugie, mamy świadomość, że centrum miasta nie jest dziś najlepszą przestrzenią dla przemysłu ciężkiego. W zgodzie z ekologią, fabryki są lokowane na obrzeżach metropolii, a nie w ich samym środku – mówi prezes zarządu Projprzem Makrum Piotr Szczeblewski 

Przygotowania do wyburzenia ostatnich hal Makrum rozpoczęto kilka miesięcy temu – w lutym spółka złożyła wniosek o pozwolenie na rozbiórkę. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji w maju ogłoszono przetarg na wykonawcę prac. Rozpoczęły się one pod koniec września, a zakończą wiosną przyszłego roku. 

Na terenie wyburzonych hal powstaną kolejne etapy Platanowego Parku – największej inwestycji mieszkaniowej w Bydgoszczy. Projekt autorstwa CDF Architekci przewiduje w tym miejscu trzy etapy powstawania budynków mieszkalnych oraz dwa biurowce, roboczo nazywane EU2 i EU3.  

– Wszystkie działania prowadzone są w ramach Grupy Kapitałowej Immobile, do której należy zarówno Projprzem Makrum, jak i CDI Konsultanci Budowlani – mówi koordynator działu marketingu i PR grupy Adam Chojnowski. – Pozwala to na spójność podejmowanych decyzji. Zależy nam również na tym, aby każda z nich miała jak najlepszy wpływ na nasze miasto – dodaje. 

Wymienione powyżej budynki biurowe powstaną za kilka lat, ale obecnie CDI intensywnie realizuje drugi etap inwestycji, w ramach którego powstanie 195 mieszkań. Trwają też przygotowania do rozpoczęcia budowy trzeciego etapu – zaplanowano w nim 258 mieszkań oraz 318 miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym. Grupa Immobile zapowiada rozpoczęcie prac nad pierwszym etapem biurowym (pod roboczą nazwą Platanowy Business Park) po zakończeniu przebudowy wieżowca Projprzemu przy ulicy Bernardyńskiej na hotel.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści