Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kres ostatnich hal Makrum. Niebawem powstaną tam biura [ZDJĘCIA]

Dodano: 15.10.2019 | 10:31

Na zdjęciu: Wyburzanie ostatnich hal i urządzeń fabryki Makrum rozpoczęto pod koniec września.

Fot. Szymon Fiałkowski

Rozpoczęły się kolejne prace rozbiórkowe na terenie byłej fabryki MakrumOstatnie z hal produkcyjnych, znajdujące się przy ul. Leśnej i Sułkowskiego, znikną z krajobrazu osiedla w ciągu najbliższych miesięcy.  

Historia zakładów Makrum rozpoczęła się w 1868 roku – wtedy to Herman Löhnert założył firmę, zajmującą się remontem maszyn rolniczych. Jej rozwój sprawił, że na początku minionego stulecia zakład ulokował się w rejonie dzisiejszej ulicy Kamiennej i Sułkowskiego. Jego rozbudowa nastąpiła w okresie PRL – obecnie wyburzane hale pochodzą z lat 60. i 70. Obiekty przemysłowe wpisały się w świadomość mieszkańców osiedla Leśnego – wielu z nich pamięta, że przez lata charakterystycznym elementem hali przy Sułkowskiego był wielki napis MAKRUM.  

Kres ostatnich hal Makrum. Niebawem powstaną tam biura [ZDJĘCIA]

Zobacz również:

Tak ma wyglądać Rynek w Starym Fordonie

Na początku XXI wieku głównym udziałowcem Makrum został Rafał Jerzy. Dzięki działaniom bydgoskiego przedsiębiorcy spółka stała się częścią Grupy Kapitałowej Immobile, a tereny fabryki postanowiono przeznaczyć na budowę kompleksu mieszkaniowo-biurowego Platanowy Park. Prace nad jego realizacją rozpoczęto w 2014 roku. Działalność Makrum jest kontynuowana w innych lokalizacjach.  

 Decyzja o przeniesieniu produkcji jest efektem różnych czynników. Po pierwsze, potrzebowaliśmy nowoczesnego zaplecza produkcyjnego. Po drugie, mamy świadomość, że centrum miasta nie jest dziś najlepszą przestrzenią dla przemysłu ciężkiego. W zgodzie z ekologią, fabryki są lokowane na obrzeżach metropolii, a nie w ich samym środku – mówi prezes zarządu Projprzem Makrum Piotr Szczeblewski 

Przygotowania do wyburzenia ostatnich hal Makrum rozpoczęto kilka miesięcy temu – w lutym spółka złożyła wniosek o pozwolenie na rozbiórkę. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji w maju ogłoszono przetarg na wykonawcę prac. Rozpoczęły się one pod koniec września, a zakończą wiosną przyszłego roku. 

Na terenie wyburzonych hal powstaną kolejne etapy Platanowego Parku – największej inwestycji mieszkaniowej w Bydgoszczy. Projekt autorstwa CDF Architekci przewiduje w tym miejscu trzy etapy powstawania budynków mieszkalnych oraz dwa biurowce, roboczo nazywane EU2 i EU3.  

– Wszystkie działania prowadzone są w ramach Grupy Kapitałowej Immobile, do której należy zarówno Projprzem Makrum, jak i CDI Konsultanci Budowlani – mówi koordynator działu marketingu i PR grupy Adam Chojnowski. – Pozwala to na spójność podejmowanych decyzji. Zależy nam również na tym, aby każda z nich miała jak najlepszy wpływ na nasze miasto – dodaje. 

Wymienione powyżej budynki biurowe powstaną za kilka lat, ale obecnie CDI intensywnie realizuje drugi etap inwestycji, w ramach którego powstanie 195 mieszkań. Trwają też przygotowania do rozpoczęcia budowy trzeciego etapu – zaplanowano w nim 258 mieszkań oraz 318 miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym. Grupa Immobile zapowiada rozpoczęcie prac nad pierwszym etapem biurowym (pod roboczą nazwą Platanowy Business Park) po zakończeniu przebudowy wieżowca Projprzemu przy ulicy Bernardyńskiej na hotel.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments