Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kultura otwarta. Od 7 maja Muzeum Okręgowe zaprasza na zwiedzanie

Dodano: 01.05.2021 | 09:21

Na zdjęciu: Od piątku, 7 maja zwiedzający mogą odwiedzić odnowiony i rozbudowany gmachu Muzeum Okręgowego przy ulicy Gdańskiej 4.

Fot. Szymon Fiałkowski

W piątek, 7 maja swą działalność wznawia Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy: jego wystawy będą dostępne w reżimie sanitarnym. Na zwiedzających czekają aż cztery nowe ekspozycje czasowe oraz nowa trasa zwiedzania w Exploseum. Warto podkreślić, że w ramach otwarcia muzeów po lockdownie będzie można zwiedzać rozbudowany obiekt przy ul. Gdańskiej 4. Czekają w nim dwie premierowe wystawy.

Odnowiony i powiększony o dodatkową przestrzeń gmach MOB przy ulicy Gdańskiej był remontowany od 2018 roku. Inwestycja składała się z 2 etapów – pierwszy dotyczył remontu i przebudowy budynku wraz z adaptacją jego strychu na część wystawienniczą, drugi objął natomiast remont i rozbudowę obiektu. Poza odnowieniem zabytkowego obiektu, w ramach rozbudowy wzniesiono nową część muzeum: przeszklona, prosta bryła, nawiązująca kształtem do dachu zabytkowej fasady oraz spichrzów nad Brdą powstała pomiędzy dawną „Drukarnią” i istniejącą częścią MOB.

Remont muzeum formalnie zakończył się 31 marca – termin został przedłużony m.in. z uwagi na odkrycia dokonane w zabytkowym budynku czy problemy z dostawą materiałów, będące efektem pandemii koronawirusa. Prace budowlane zakończyły się jednak na przełomie 2020 i 2021 roku – zimą dokonywano odbiorów technicznych. Całkowity koszt projektu to 27 milionów złotych, z czego 14 milionów pokryło unijne dofinansowanie.


CZYTAJ WIĘCEJ O REMONCIE BUDYNKU MUZEUM OKRĘGOWEGO W BYDGOSZCZY PRZY ULICY GDAŃSKIEJ [ZDJĘCIA]


W reaktywowanej przestrzeni muzealnej prezentowana jest obecnie wystawa pt. „Obrazy Nie-/Rzeczywistości”, powstała głównie w oparciu o zbiory własne MOB. Z uwagi na obostrzenia, można było ją oglądać online, lecz wraz z decyzjami rządu od 4 maja muzea zostaną otwarte w reżimie sanitarnym. Tym samym zwiedzający, już od 7 maja na żywo zobaczą prace takich artystów jak m.in. Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Mieczysław Wejman, Andrzej Wróblewski, Teresa Pągowska, Jan Cybis i Józef Czapski.




Ponadto, w gmachu przy Gdańskiej 4 będzie można zobaczyć wystawę „Stan zero”. – Projekt artystyczny Stan zero nawiązuje do działalności grupy artystycznej Bunt, która powstała w 1918 roku w Poznaniu. Uczestnikami są artyści Katedry Grafiki Uniwersytetu Artystycznego im. Marii Abakanowicz w Poznaniu. Grafiki, powstające w ramach projektu Stan zero, prezentowane są w specjalnie zaaranżowanej i przekształconej przestrzeni wystawienniczej Muzeum Okręgowego. Jak opowiada kurator wystawy Maciej Kurak, odnoszą się one do współczesnych zagadnień społecznych – informuje muzeum.

Kultura otwarta. Od 7 maja Muzeum Okręgowe zaprasza na zwiedzanie

Zobacz również:

Nowa atrakcja Bydgoszczy na Wyspie Młyńskiej

Wystawie będzie towarzyszył program działań dodatkowych. Odbędą się m.in. spotkanie graficzne „Stan zero. Spotkanie wokół książki Bunt” z udziałem artystów – uczestników wystawy, warsztaty graficzne w formule on-line, prowadzone przez artystów grafików oraz wrsztaty graficzne stacjonarne, połączone z oprowadzaniem i pokazem graficznym. – O terminach poinformujemy już wkrótce – zapewnia MOB.

Od 11 maja bydgoskie muzeum zaprasza także do zwiedzania pozostałych budynków. Nowych wystaw czasowych należy szukać m.in. w Galerii Sztuki Nowoczesnej, gdzie Muzeum przygotowało jubileuszową prezentację fotograficzną bydgoskiego artysty Marka Chełminiaka „Jestem, kim jestem, gdzie jestem” z okazji 50 lat pracy zawodowej.

Na jubileuszowej wystawie zobaczymy 112 zdjęć, m.in. portrety sławnych ludzi, takich jak Sophia Loren, Michael Jackson, Czesław Miłosz, czy św. Matka Teresa z Kalkuty. Nie zabraknie również fotografii reportażowych, ukazujących tragiczne skutki powodzi we Wrocławiu z 1997 roku, zamieszki podczas Festiwalu Muzyki Rockowej Jarocin ’94, obchody 50-lecia wyzwolenia Oświęcimia, jak również zdjęć z Kaliningradu czy z Syrii – opisuje MOB. Z okazji 169. urodzin Leona Wyczółkowskiego – patrona Muzeum – bydgoscy muzealnicy zapraszają także do Domu Leona Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej na premierowy pokaz czterech prac dotyczących tematu otwartego okna pokoju artysty z widokiem na ogród.

Muzeum, oprócz zwiedzania wystaw, zachęca też do zapisywania się na nową, industrialną trasę terenową przygotowaną w Exploseum. – Trasa prowadzi wśród terenów leśnych. Zwiedzający poznają sposoby maskowania budynków, nietypowe rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w bydgoskiej fabryce oraz przeznaczenie każdego z budynków w okresie jej funkcjonowania – czytamy w komunikacie prasowym.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments