Bydgoszcz
-3C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h E
H -2 • L -4
-4C
Sr
-3C
Czw
-1C
Pt
1C
Sob
0C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeW majówkę startuje nowa atrakcja Bydgoszczy. Urząd miasta otwiera tarasy przy Młynach Rothera
29.04.2021 | 15:28

W majówkę startuje nowa atrakcja Bydgoszczy. Urząd miasta otwiera tarasy przy Młynach Rothera

Na zdjęciu: Nowa strefa rekreacji przy Młynach Rothera to największa tego typu atrakcja w Polsce.

Fot. Szymon Fiałkowski

W sobotę, 1 maja otwarte zostaną tarasy i fontanny przy Młynach Rothera. Dzięki nim bydgoszczanie będą mogli oglądać Wyspę Młyńską z nowej perspektywy przy dźwiękach szumiącej wody.

Tarasy to nowy element Wyspy Młyńskiej, który powstał przy okazji rewitalizacji Młynów Rothera. Będzie to też pierwszy fragment inwestycji, który zostanie otwarty i udostępniony bydgoszczanom oraz turystom. Z tarasów, wyposażonych w podświetlane fontanny i miejsca do siedzenia, będzie można skorzystać już od soboty, 1 maja. – Niecka fontanny rozpoczyna się wzdłuż schodów prowadzących na taras przy spichrzu mącznym (od strony polany na Wyspie Młyńskiej). Woda kaskadowo opadać będzie w kierunku odrestaurowanego komina. Będzie on odbijała się w tafli wody. Następnie woda spływać do niecek położonych  równolegle do spichrza zbożowego i zakończy przy wejściu do obiektu – podkreśla Urząd Miasta Bydgoszczy.
Jak powiedział prezydent Rafał Bruski, rewitalizacja Młynów Rothera dopełnia Salon i serce Miasta, czyli Wyspę Młyńską. – Cieszę się, że możemy wreszcie, chociaż częściowo, oddać to wyjątkowe miejsce mieszkańcom – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej. – Kolejny etap to wypełnienie tego szczególnego budynku treścią, z której będziemy mogli czerpać wiedzę. To ma być wizytówka naszego miasta – zaznaczył. Na razie, ze względu na ograniczenia sanitarne, taras posłuży jedynie do samodzielnego spacerowania. Park Kultury – czyli instytucja zarządzająca Młynami Rothera – ma jednak wiele pomysłów, jak dodatkowo ożywić to miejsce w przyszłości. W planie są m. in. plenerowe pokazy filmów, targi śniadaniowe, rodzinne warsztaty czy kameralne koncerty.

Zobacz również:

Co znajdzie się we wnętrzach Młynów Rothera?

Otwarcie tarasu to taki pozytywny akcent w pandemicznych czasach. Tak bardzo brakuje nam wszystkim nowych atrakcji, wyjścia do ludzi. Nasza przestrzeń jest duża i daje swobodę. Łatwo zachować tu dystans. Pamiętajmy o maseczkach, a relaks na tarasie będzie dla wszystkich przyjemny i bezpieczny – powiedziała Anna Triebwasser, specjalistka ds. komunikacji Młynów Rothera. Dyrektor Parku Kultury Sławomir Czarnecki zaznaczył natomiast, że udostępnienie przestrzeni przy Młynach stanowi przedsmak tego, co taras zaoferuje odwiedzającym w przyszłym sezonie. – W tym roku przyjrzymy się temu, w jaki sposób użytkownicy korzystają z tarasu, gdzie się gromadzą, jakie są ich potrzeby. Na podstawie zebranych informacji przygotujemy wytyczne do zaprojektowania docelowego zagospodarowania tarasu. Konkurs na projekt ogłosimy w tym roku – zapowiedział dyrektor.

Co dalej z zagospodarowaniem samych Młynów? Park Kultury otrzymał obiekt w stanie „deweloperskim” i rozpoczyna drugi etap inwestycji. To wyjątkowy moment, kiedy industrialną architekturę będzie można podziwiać w czystej postaci. Urząd miasta zapowiada, że już w wakacje mieszkańcy będą mogli zwiedzać wnętrza Młynów i podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego. W najbliższych tygodniach ogłoszony zostanie też przetarg na prowadzenie pierwszych lokali gastronomicznych: kawiarni na tarasie i lodziarni w budynku dawnych łazienek. – Jest szansa, że zostaną otwarte jeszcze w tym sezonie – czytamy w komunikacie prasowym.

Zobacz Młyny Rothera od środka [ZDJĘCIA]

Lada dzień rozpoczną się również zamówienia na wyposażenie wnętrz. W pierwszej kolejności jego elementy zyska Spichrz Zbożowy, który ma zostać oddany do użytku w pierwszej połowie 2022 roku. – Co się w nim znajdzie? Między innymi sale szkoleń, spotkań i coworking, sale wielofunkcyjne z możliwością organizacji wydarzeń i wystaw, restauracja i pierwsza z trzech głównych wystaw „Węzły” – informuje Park Kultury. Następnie otwarty zostanie Młyn Rothera (czyli budynek centralny) – nastąpi to pod koniec 2022 roku, a jako ostatni – spichrz mączny w połowie 2023 roku. Pierwsza planowaną wystawę stałą będziemy mogli zwiedzić już na początku przyszłego roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści