Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kurs rynkowy franka szwajcarskiego [RADCA w PIĄTEK]

Dodano: 26.11.2021 | 06:00

Na zdjęciu: Często banki w pismach procesowych podnoszą, iż przy wykonywaniu umowy stosowały rynkowy kurs franka szwajcarskiego.

Fot. Pixabay

Często banki w pismach procesowych podnoszą, iż przy wykonywaniu umowy stosowały rynkowy kurs franka szwajcarskiego. Wydawałoby się, że to fajnie i w zasadzie wszystko odbywało się uczciwie. Ale nie!


Czym jest według banków kurs rynkowy? Według kilku świadków różnych banków, kursem rynkowym jest kurs NBP, inni zaś nie znają odpowiedzi na to pytanie. Dlaczego świadkowie banków uważają, że kurs NBP jest niezależnym kursem od tego, który bank wstawia to tabeli kursowej? Na to pytanie również świadkowie banków nie potrafią odpowiedzieć. W tym artykule zupełnie abstrahuję od faktu, iż wykonywanie umowy frankowej nie ma znaczenia dla rozpatrywanej sprawy.

Skupmy się więc na kursie rynkowym. Nawet gdyby przyjąć, chociaż nie można tego zrobić, że kurs NBP jest kursem rynkowym, to jeszcze nie spotkałem się nigdy z sytuacją, że kurs określony w tabeli kursowej banku był równy temu kursowi. Nawet, kiedy banki przedstawiają swoje obliczenia czy tabelki i porównują kurs swój i NBP, nigdy nie jest on równy.


SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Wszystkie odcinki porad prawnych w cyklu Radca w Piątek


Ale skąd bierze się średni kurs NBP? Zupełnie abstrakcyjnie patrząc, jest to średnia arytmetyczna kursów zebranych we wszystkich kantorach i bankach. A więc kto wpływa na średni kurs NBP? Same banki. Załóżmy więc, że kilka banków, tych największych, się zmówiło i ustaliło kursy franka szwajcarskiego w okolicach 10,00 zł. Jaki będzie średni kurs NBP? No właśnie w okolicach 10,00, bo takie kursy przyjął on od banków.

Bank więc powołując się na kurs rynkowy (chociaż to pojęcie niezidentyfikowane prawnie, zupełnie abstrakcyjne) powołuje się niejako na to, co sam ustalił oraz jego konkurencja. A więc taki kurs „rynkowy” jest w istocie zależny od tego konkretnego banku.

Jeśli masz ochotę poczytać trochę o kredytach frankowych, to udostępniłem darmowego ebooka, który stanowi wstęp do problematyki kredytów powiązanych z CHF. Możesz go pobrać całkowicie za darmo TUTAJ

W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl

Przemysław PIĄTEK
radca prawny
>> tel.: 792-262-264
>> www.radcapiatek.pl
https://www.facebook.com/radcapiatek/

Przemysław Piątek