Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Linia autobusowa zmieni trasę. Dojdzie do niej w najbliższych miesiącach

Dodano: 05.01.2019 | 09:30

Na zdjęciu: Linia 77 cieszy się dużym zainteresowaniem pasażerów.

Fot. Szymon Fiałkowski

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zamierza dokonać zmiany trasy linii autobusowej nr 77.

Linia 77 łączy Bartodzieje z Osową Górą. Jej trasa rozpoczyna się na pętli Morska. Potem autobusy kierują się ulicą Głowackiego, Gajową, Powstańców Wielkopolskich, Mickiewicza, Świętojańską, Hetmańską do Dworca Głównego, a następnie Dworcową, Królowej Jadwigi, Focha, Grunwaldzką, Flisacką, Mińską, Kruszyńską, Podmiejską i Srebrną do pętli Niklowa.

ZDMiKP zapowiada jednak wykonanie korekty jej przebiegu. A dokładniej – odcinku trasy na Flisach. Tak jak informowaliśmy w marcu 2018 roku, drogowcy analizują poprowadzenie trasy linii 77 przez ulicę Bronikowskiego i Mińską, zamiast ulicą Flisacką. Miałoby to ułatwić dojazd do celów podróży dla mieszkańców ulicy Bronikowskiego oraz osiedla Miedzyń. Przedstawiciele ZDMiKP zaznaczyli jednak, że ewentualna zmiana mogłaby nastąpić dopiero po przebudowie mostu nad Kanałem Bydgoskim.


CZYTAJ WIĘCEJ: ZDMiKP o zmianach w komunikacji na Miedzyniu i Flisach. Będzie linia na Górny Taras?


Most w ciągu ulicy Mińskiej został otwarty po remoncie pod koniec listopada 2018 roku. W związku z tym, zarząd dróg zamierza dokonać zmian na linii 77 już w pierwszym półroczu tego roku. – Na pierwszą połowę 2019 roku zostało zaplanowane przetrasowanie linii nr 77 z ulicy Flisackiej na ulicę Bronikowskiego i dalej ulicą Mińską – napisał zastępca prezydenta miasta Mirosław Kozłowicz w odpowiedzi na interpelację radnej Agnieszki Bąk.

Ulica Bronikowskiego ma też zostać uwzględniona w trasie planowanej linii, która będzie obsługiwać Górny Taras Miedzynia. O jej utworzenie od lat zabiega Stowarzyszenie Miedzyń i Prądy, przy wsparciu m.in. radnego Szymona Roga. W październiku 2018 roku Róg skierował do prezydenta miasta interpelacje, w której dopytywał się o dalsze prace nad koncepcją połączenia autobusowego do tej części Bydgoszczy. Odpowiadający na interpelacje Mirosław Kozłowicz podkreślił, że opracowana została wstępna trasa tej linii. Miałaby ona zaczynać swój bieg na pętli przy ulicy Lisiej, a następnie kierować się ulicami: Nakielską, Wierzbową, Jana Maciaszka, Widok oraz Bronikowskiego.

Zakłada się też skomunikowanie tej linii z pętlą tramwajową Wilczak. Planuje się eksploatacje na tej linii taboru midi, który zostanie zaplanowany do zakupów. Ewentualne uruchomienie tej linii jest planowane najwcześniej w roku 2019 – napisał zastępca prezydenta Bydgoszczy.