Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeŁopata wbita. Startuje budowa Wielkiej Pętli Fordonu [ZDJĘCIA]
16.11.2023 | 14:52

Łopata wbita. Startuje budowa Wielkiej Pętli Fordonu [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Alicja Chrobak

Marzenie mieszkańców Fordonu zaczyna się spełniać – dziś (16 listopada) symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęła się budowa pierwszego odcinka Wielkiej Pętli Fordonu wzdłuż ulic Geodetów i Wierchowej. Pierwsze prace rozpoczną się w najbliższych dniach, a cały odcinek ciągu pieszo-rowerowego ma być gotowy w kwietniu 2024 roku. Należy przypomnieć, że w znajdującym się na półmetku głosowaniu  Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego można zagłosować na dwa projekty zakładające kontynuacje Wielkiej Pętli.

W samo południe, 16 listopada 2023 roku, po kilku latach oczekiwania startuje jedna z najpopularniejszych inwestycji w głosowaniu BBO – Wielka Pętla Fordonu. To dzięki mieszkańcom tej części miasta, ale nie tylko, udało się wybrać do realizacji kilka odcinków trasy pieszo-rowerowej, która docelowo będzie mieć 21 kilometrów i okalać Fordon z każdej strony. Pomysł na stworzenie pętli i jej rozwój to efekt prac społecznego komitetu WPF, w skład którego wchodzą przedstawiciele rad osiedla Nowy Fordon, Tatrzańskie i Tereny Nadwiślańskie oraz wielu fordońskich inicjatyw, jak Mariampol.pl czy Fordon na co dzień.

Pierwszy obywatelski odcinek pętli przekazany do realizacji to wybrany w 2022 roku etap wzdłuż ulic Wierchowej i Geodetów. Szczególnie istotny jest fragment przy tej drugiej ulicy, która do tej pory nie była wyposażona w chodnik – dzięki WPF piesi i rowerzyści będą bezpiecznie docierali do planowanej infastruktury rowerowej przy ulicy Wyzwolenia i Sudeckiej, a także na przystanek tramwajowy Łoskoń oraz ciąg wzdłuż ulicy Andersa czy wał nad Wisłą.

SPRAWDŹ: Jak ma wyglądać Wielka Pętla Fordonu?

Czwartek był dniem przekazania placu budowy wykonawcy inwestycji – firmie Strabag. Była ona jedyną chętną na realizację WPF; otrzyma za to 1,658 miliona złotych. Procedura odbyła się uroczyście: symbolicznie wbito bowiem pierwszą łopatę symbolizującą start inwestycji, którą przekazał dyrektor ZDMiKP Wojciech Nalazek. – Przekazuje ją na ręce człowieka, który rozpoczął temat Wielkiej Pętli – powiedział, wręczając ją przewodniczącemu Rady Osiedla Nowy Fordon Janowi Kwiatoniowi.

Już teraz zapraszam – po zakończeniu budowy – na przebiegnięcie się odcinkiem Pętli, który perfekcyjnie wykona Strabag – stwierdził Kwiatoń. Zakończenie budowy pierwszego etapu inwestycji nastąpi wiosną 2024 roku; w pierwszej kolejności realizowany będzie etap przy Geodetów, a następnie przy Wierchowej. Roboty mają rozpocząć się w przeciągu dwóch tygodni. W przekazaniu placu budowy uczestniczyli – poza przedstawicielami wykonawcy, społecznikami z rad osiedli i ZDMiKP – także radny Lech Zagłoba-Zygler i przedstawiciele urzędu miasta oraz Polskiej Spółki Gazownictwa.

W ramach tegorocznej edycji BBO można wybrać kontynuacje trasy

Jesteśmy na półmetku głosowania w ramach tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Spośród 473 zadań można wybrać dwa, które stanowią kontynuację Wielkiej Pętli Fordonu. Są to:

  • Projekt osiedlowy dla Nowego Fordonu: nr 1 – Trasa spacerowo-rowerowa w parku Akademickim w ramach przebiegu Wielkiej Pętli Fordonu
  • Projekt ponadosiedlowy nr 2: Wielka Pętla Fordonu – kontynuacja. Obejmie on odcinek od Bora-Komorowskiego w stronę wału wiślanego, łącząc się z infrastrukturą przy ulicy Andersa oraz przede wszystkim z etapem przy Geodetów

Głosowanie odbywa się na stronie www.bydgoszcz.pl/BBO

0 0 votes
Article Rating
Łopata wbita. Startuje budowa Wielkiej Pętli Fordonu [ZDJĘCIA]
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wiktoria
12 dni temu

Super ???? Na pewno będzie często uczęszczana. Kolejne miejsce w Fordonie do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Będzie fajna trasa na trening w Fordonie.

Waldemar
Waldemar
11 dni temu

Liczę po cichu, że będzie to nawierzchnia asfaltowa, gdyż po takiej najlepiej śmiga się na rolkach…