Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Losów bydgosko-toruńskiej weterynarii ciąg dalszy. Gowin zapowiada, jaką podejmie decyzję

Dodano: 18.07.2018 | 19:46
Jarosław Gowin, Mikołaj Bogdanowicz

Minister zabrał głos w sprawie wspólnego kierunku UTP, UKW i UMK.

Na zdjęciu: Jarosław Gowin po raz kolejny gościł w województwie kujawsko-pomorskim.

Fot. JW/archiwum

Na spotkaniu w Mogilnie wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin odniósł się do problemów związanych z utworzeniem weterynarii – wspólnego kierunku UTP, UKW i UMK. Przedstawiciel rządu, wbrew opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej, skłania się ku wyrażeniu zgody na uruchomienie tego kierunku.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu nie rozpoczął naboru na weterynarię w pierwszym terminie rekrutacji na nowy rok akademicki. Powodem tej decyzji był brak zgody ministerstwa nauki. Jak informowaliśmy we wcześniejszym tekście, 7 czerwca Polska Komisja Akredytacyjna przyjęła uchwałę w sprawie negatywnego zaopiniowania wniosku złożonego do ministerstwa. Jak poinformował nas rzecznik prasowy UMK Marcin Czyżniewski, zastrzeżenia PKA dotyczyły m. in. programu studiów, literatury przedmiotu, braku konkretnej informacji co do miejsc odbywania praktyk czy braku infrastruktury do prowadzenia zajęć praktycznych.


CZYTAJ WIĘCEJ: Wspólny kierunek UTP, UKW i UMK ma problemy. Nie ma zgody na utworzenie weterynarii


Uczelnie odwołały się od decyzji Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Jak się dowiedzieliśmy, ma ona dwa miesiące na rozpatrzenie apelacji. Rzecznik UMK zaznaczył jednak, że ministerstwo nauki nie musi kierować się opinią komisji przy wyrażeniu zgody na utworzenie kierunku – stanowisko PKA nie jest bowiem w żaden sposób wiążące. Minister Jarosław Gowin najprawdopodobniej skłoni się właśnie ku podjęciu pozytywnej decyzji dla kujawsko-pomorskich uniwersytetów – wbrew opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Zapowiedź takiego kroku padła z ust wicepremiera podczas wczorajszego spotkania z mieszkańcami Mogilna. Jak relacjonuje Radio PIK, Gowin przyznał, że decyzja o uruchomieniu weterynarii nie zyskała pozytywnej oceny PKA.

Władze trzech tutejszych uczelni przedstawiły argumenty, wskazujące na to, że należy jednak udzielić takiej zgody. W tej chwili bardzo uważnie analizujemy wszystkie za i przeciw, analizujemy zarzuty postawione przez Polską Komisję Akredytacyjną wnioskowi złożonemu formalnie rzecz biorąc przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika. W najbliższym czasie podejmę decyzję. Dzisiaj skłaniam się ku temu, żeby to była decyzja pozytywna – powiedział Gowin.

Zapytaliśmy ministerstwo nauki o to, kiedy można się spodziewać decyzji ministra odnośnie weterynarii. Na razie nie udzielono nam odpowiedzi.