Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H -5 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoLosowo wybrani mieszkańcy będą decydować o losach Bydgoszczy? O panelach obywatelskich słów klika
panel obywatelski
29.03.2019 | 09:56

Losowo wybrani mieszkańcy będą decydować o losach Bydgoszczy? O panelach obywatelskich słów klika

Na zdjęciu: Panele obywatelskie od kilku lat funkcjonują w Gdańsku. Tu mieszkańcy debatują w ramach III Panelu Obywatelskiego z 2017 roku. Był on poświęcony wspieraniu aktywności obywatelskiej.

Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Dalszy rozwój społeczeństwa obywatelskiego – to jedna z wielu obietnic głoszonych przez Rafała Bruskiego w ubiegłorocznej kampanii przed wyborami samorządowymi. Pół roku po zwycięskiej elekcji warto przypomnieć jedną z deklaracji składanych przez prezydenta miasta. Jest nią inicjatywa, która ma poparcie ponad podziałami – czyli organizacja debat i paneli obywatelskich dotyczących ważnych spraw dla rozwoju miasta. 

Przed październikowymi wyborami samorządowymi Rafał Bruski przedstawił szereg „konkretnych celów”, które planował zrealizować w kolejnej kadencji. Wśród nich znalazły się postulaty stanowiące następny krok w realizacji idei zwiększenia partycypacji społecznej. Działania w tej kwestii pojawiły się już pod koniec poprzedniej kadencji Bruskiego – stworzono nowy regulamin konsultacji społecznych, a znani społecznicy weszli w skład nowych rad i zespołów, będących organami doradczymi prezydenta.

Kolejnymi krokami ku budowie społeczeństwa obywatelskiego, które znalazły się w „Konkretach Bruskiego” były dalsze prace nad rozwojem Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego (w tym poszerzenie go o osobne budżety dla młodzieży i seniorów, współpraca ze społecznikami w zakresie projektowania infrastruktury czy organizacji ruchu, a także interesujący punkt – organizacja cyklicznych debat obywatelskich na najważniejsze tematy dotyczące miasta.

Próby włączania obywateli w proces decyzyjny miasta mogliśmy zaobserwować już wcześniej – Miejska Pracownia Urbanistyczna zorganizowała debatę na temat zagospodarowania terenów nad Brdą, a miasto wykorzystało pomysł spotkań z obywatelami w trakcie prac nad aktualizacją Strategii Rozwoju Bydgoszczy. Pojawiają się jednak głosy, by iść o krok dalej – nie tylko organizować debaty, w trakcie których przedstawiano by różne punkty widzenia na miejskie sprawy i zachęcano bydgoszczan do myślenia o swoim otoczeniu, ale też oddać im możliwość decydowania o określonych sprawach poprzez panele obywatelskie.

Panel obywatelski tworzy losowo wybrana grupa mieszkańców. Przy jej wyborze uwzględnia się kryteria demograficzne, takie jak płeć, wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania. Rolą panelu jest dogłębna analiza danego zagadnienia, omówienie różnych rozwiązań, wysłuchanie argumentów za i przeciw ich wprowadzeniu, a na koniec podjęcie decyzji. Dr Marcin Gerwin, autor broszury „Panele Obywatelskie” porównuje go do ławy przysięgłych w amerykańskim sądzie. Przekonuje, że panele można organizować w niemal każdej sprawie, gdyż dają one wysoką jakość podejmowanych decyzji. Bierze się to z faktu, że paneliści są losowani. Nie muszą oni więc rywalizować o miejsce w jego składzie, przez co mogą skupić się na kwestii będącej przedmiotem rozważań. Ponadto, przed przystąpieniem do głosowania mieszkańcy zapoznają się z jak najpełniejszym spektrum możliwych rozwiązań. Zapewniona jest też powszechność – mieszkańcy mogą przekazywać panelistom swoje uwagi – oraz transparentność, gdyż prace panelu są protokołowane lub nagrywane.

Zobacz również:

Dr Magdalena Bergmann (WSG) o panelach obywatelskich i konsultacjach społecznych

Gerwin w swojej publikacji pokazuje, że panele obywatelskie są już obecne w Polsce. Podaje przykład Gdańska, gdzie mieszkańcy-paneliści podejmowali decyzje dotyczące przygotowania miasta na ulewne opady deszczu czy Lublina, w którym deliberowano na temat poprawy jakości powietrza.

Jak wziąć udział w panelu? Według koncepcji zawartej w publikacji „Panele Obywatelskie” odpowiednio wylosowana grupa mieszkańców otrzyma zaproszenia do uczestnictwa w tej akcji. Chętni do udziału rejestrują się na stronie internetowej – spośród nich wybiera się określoną liczbę uczestników panelu.

Przy organizowaniu panelu obywatelskiego na poziomie miasta sugerowałbym, że liczba panelistów powinna wynosić co najmniej 50 – podkreśla Gerwin. Jego zdaniem zapewni to grupie wystarczającą liczbę różnorodnych głosów i perspektyw. Specjalista ds. partycypacji obywatelskiej zauważa też, że ta forma demokracji powinna mieć odpowiednią kampanię promocyjną – zwłaszcza w wypadku jej pierwszego zastosowania. Ponadto radzi też, aby osoby bezpośrednio zaangażowane w kwestie omawianą na panelu nie byli jego członkami, a jedną ze stron. Przykładowo – członek organizacji zajmującej się kwestiami ekologicznymi nie powinien być jedną z osób biorącą udział w panelu na temat działań na rzecz zmian klimatu w mieście.

Organizacją paneli powinni zajmować się niezależni koordynatorzy. To oni powinni ułożyć ich program, zapewnić możliwość poznania wszystkich dostępnych rozwiązań w danej kwestii oraz stworzyć jak najlepsze warunki do pracy panelistów. – Prowadzenie panelu przez niezależnych koordynatorów zapewnia po prostu lepszą wiarygodność, szczególnie w kwestii układania programu i zapraszania ekspertów – przyznaje autor „Paneli Obywatelskich”. Uważa on, że urząd, będący jedną ze stron w procesie panelu, nie jest instytucją neutralną, gdyż może posiadać plany i strategie związane z problematyką poruszaną podczas panelu. Urzędnicy nie powinni zatem decydować o wyborze ekspertów ani o zakresie działań, ale ich pomoc jest niezbędna przy przygotowaniu spisów wyborców czy innych kwestiach organizacyjnych.

Według Gerwina kluczem do sukcesu panelu obywatelskiego jest stworzenie pozytywnej atmosfery – ułatwia to wymianę poglądów i podjęcie ostatecznej decyzji. Sam panel może być jednym z narzędzi konsultacji społecznych, jednak twórca publikacji „Panele Obywatelskie” przekonuje, że zaangażowanie panelistów i urzędników będzie znacznie większe, jeżeli od razu będą oni wiedzieć, że przyjęte w ten sposób rozwiązania wejdą w życie. Przy okazji podkreśla jednak, że panel obywatelski powinien być wymieniony jako jedna z form konsultacji w ich miejskim regulaminie. Tu warto dodać, że bydgoski zbiór zasad dotyczących konsultacji społecznych uwzględnia wykorzystanie trzech typów spotkania z mieszkańcami: takiego, na którym można zgłaszać uwagi, spotkania z ekspertem oraz spotkania z zewnętrznym mediatorem. Nie ma w nim mowy o panelu, choć regulamin dopuszcza też stosowanie „innej formy zapewniającej odpowiedni dostęp do uczestnictwa w konsultacjach”.

O możliwości wprowadzenia paneli obywatelskich w Bydgoszczy wspomniała w niedawnym wywiadzie dla MetropoliaBydgoska.PL dr Magdalena Bergmann, dziekan Kolegium Nauk Społeczno-Ekonomicznych Wyższej Szkoły Gospodarki.

Konsultacje same w sobie są dobrą ideą, na pewno trzeba pracować nad ich formami, metodami, technikami. Ich wciąż przybywa. Być może w Bydgoszczy należałoby powołać tzw. panele obywatelskie – czyli grupy decyzyjne mieszkańców złożone reprezentatywnie z osób młodszych, starszych, kobiet, mężczyzn, o różnym statusie zawodowym

– mówiła Bergmann.

Warto więc postawić pytanie – jakie kwestie mogłyby być tematem bydgoskich paneli obywatelskich? W ostatnim czasie głośnym tematem są kwestie odbudowy dawniej istniejących budynków, takich jak Zachodnia Pierzeja, teatr miejski czy zamek bydgoski. Panel mógłby też być decyzyjny w kwestii stworzenia specjalnego budżetu dla rad osiedli. Podjęcie decyzji o wprowadzeniu tego rozwiązania na grunt bydgoski wymaga jednak analizy – istnieją bowiem głosy, że konsultacje powinny obejmować w pewnych aspektach stosowne grupy interesariuszy, mające znacznie większą orientacje w określonych kwestiach niż przeciętny mieszkaniec.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jarek
Jarek
2 lat temu

Losowo wybrana grupa . Po czym czytamy:” przy jej wyborze uwzgkednione beda kryteria…… itd ” . Dobre 😂😂😂😂. Czyli jak zawsze , losowo wybrani tylko zalezy kto wybiera 😁😁😁😂

Powiązane treści