Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tak będzie wyglądał nowy budynek IPN na Grudziądzkiej [WIZUALIZACJE]

Dodano: 12.02.2019 | 14:18

Na zdjęciu: Nowy budynek Instytutu Pamięci Narodowej zaprojektowała pracownia Łukasza Podczaszego z Krakowa.

Fot. Materiał Instytutu Pamięci Narodowej

MetropoliaBydgoska.PL pozyskała wizualizacje nowego budynku biurowego, który powstanie przy ulicy Grudziądzkiej. Będzie się w nim mieścić bydgoska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej.


CZYTAJ WIĘCEJ: IPN zmieni swoją siedzibę


O budowie nowej siedziby instytucji po raz pierwszy informowaliśmy w listopadzie 2017 roku – wtedy IPN złożył wniosek o pozwolenie na budowę dla działki przy ulicy Grudziądzkiej, znajdującej się kilkaset metrów od obecnej siedziby, tuż przy drodze dojazdowej do przyszłego parkingu Park & Ride, którą Skarb Państwa otrzymał od miasta w zamian za grunty przy ul. Mariana Rejewskiego i Traktorzystów. Wejdą one w skład przyszłego Parku Akademickiego.

Za projekt nowej siedziby bydgoskiego oddziału Instytutu odpowiada Łukasz Podczaszy. Jego Podczaszy Pracownia Architektury jest autorem wizji budynku Urzędu Dozoru Technicznego przy ulicy Kamiennej. Krakowski architekt firmuje swoim nazwiskiem kilkanaście projektów budynków użyteczności publicznej na terenie całej Polski.

W lipcu ubiegłego roku IPN ogłosił przetarg na prace budowlane, ale 28 sierpnia podjął decyzję o unieważnieniu postępowania. Powodem była zbyt wysoka cena, jaką zaproponował jedyny oferent – konsorcjum firm Alstal i AGB Budownictwo. Wyceniło ono wykonanie robót na 41 milionów złotych, co przewyższyło zakładany przez IPN budżet o ponad 11 milionów złotych. Do ponownego przetargu zgłosiły się dwie firmy – Alstal (tym razem proponując cenę 37,8 miliona złotych) i Erbud, który chciał wykonać inwestycje za dwa miliony złotych więcej. To postępowanie także zostało unieważnione, lecz IPN ogłosił trzecie, przyspieszone postępowanie, w którym wygrał Alstal i AGB. Firma spod Inowrocławia wykona budynek za 37 milionów złotych.

Tak będzie wyglądał nowy budynek IPN na Grudziądzkiej [WIZUALIZACJE]

Zobacz również:

Kwadrat przy Poznańskiej wreszcie się zmieni

Pierwsze prace na budowie nowej siedziby instytucji rozpoczęły się na przełomie roku – przeprowadzono m.in. badania archeologiczne oraz roboty przygotowawcze. MetropoliaBydgoska.PL publikuje jako pierwsza wizualizacje nowego budynku – do tej pory publicznie dostępny był jedynie projekt architektoniczny. Prosta bryła obiektu przewiduje wejście od strony placu Poznańskiego – elewacja zostanie wykonana z ciemnych płytek.

Nowa siedziba IPN będzie miała dwa piętra. Na parterze zlokalizowano hol wejściowy, foyer, salę konferencyjną oraz pomieszczenia pomocnicze – szatnie, zaplecze sali konferencyjnej, zespół sanitariatów oraz pomieszczenia ochrony. W pozostałej części parteru zaprojektowano pomieszczenia biurowe. Na pierwszym piętrze będą znajdować się archiwa główne oraz pomieszczenia związane z czasową obróbką dokumentów. Na drugim piętrze zlokalizowano salę narad, pomieszczenia sanitarne, socjalne, techniczne i porządkowe. Komunikacja w budynku będzie odbywać się za pośrednictwem dwóch klatek schodowych. IPN liczy, że zakończenie budowy nowej siedziby nastąpi w kwietniu 2021 roku.

Warto dodać, że w pobliżu nowej siedziby IPN planowane są dwie inwestycje – trwa przetarg na budowę wspomnianego wyżej parkingu wielopoziomowego przy budynkach urzędu miasta, a od dłuższego czasu zapowiadana jest też kompleksowa modernizacja biurowca Kwadratu. Ta druga inwestycja, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie ruszyła w zapowiadanym terminie, określonym na czerwiec ubiegłego roku. Przedstawiciel Kwadrat Office nie odpowiada jednak na pytania dotyczące przebudowy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments