Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Oficjalnie: Łukasz Schreiber kandydatem na prezydenta Bydgoszczy

Dodano: 03.02.2024 | 13:06

Na zdjęciu: Poseł Łukasz Schreiber jest pierwszym oficjalnie ogłoszonym kandydatem na prezydenta Bydgoszczy w kwietniowych wyborach samorządowych.

Fot. Szymon Fiałkowski

Łukasz Schreiber powalczy o fotel prezydenta Bydgoszczy. W sobotę, 3 lutego bydgoskie struktury PiS zaprezentowały kandydata do zastąpienia Rafała Bruskiego na najważniejszym stanowisku w mieście.

Jak informowaliśmy wczoraj, działacze największej partii opozycyjnej mieli do wyboru dwóch posłów: Piotra Króla i Łukasza Schreibera. Ostatecznie to ten drugi został wytypowany do walki o fotel prezydenta Bydgoszczy. Informacja została potwierdzona w sobotnie popołudnie podczas konferencji prasowej.

36-letni Łukasz Schreiber – podobnie jak jego ojciec Grzegorz – jest politykiem PiS. Swoją karierę polityczną rozpoczął od działalności w stowarzyszeniu Młodzi Konserwatyści, a następnie przystąpił do partii Jarosława Kaczyńskiego. W 2012 roku został przewodniczącym miejskich struktur PiS. Jego promotorem politycznym jest europoseł Kosma Złotowski – w latach 2006-2007 był jego asystentem społecznym, a następnie współpracował z nim.

Związany z Fordonem Schreiber ukończył Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego na osiedlu Tatrzańskim, a następnie studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu; pracę magisterską z administracji obronił jednak już na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W 2012 roku, wespół z obecnymi radnymi miasta Szymonem Rogiem i Pawłem Bokiejem, założył antykwariat książek. W 2014 roku Schreiber został radnym miasta, uzyskując w Fordonie wynik 2555 głosów – był to najlepszy wynik w Bydgoszczy.

Poselski etap kariery Łukasza Schreibera rozpoczął się w 2015 roku, kiedy to został wybrany z list PiS. Po trzech latach polityk został doceniony przez premiera Mateusza Morawieckiego i objął funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Premiera. W 2019 roku bydgoszczanin ponownie został posłem, a także ministrem-członkiem Rady Ministrów i szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów. To w tym okresie Schreiber stał się znaczącą postacią w ogólnopolskiej, jak i lokalnej polityce – wykorzystując bliski kontakt z premierem i ministrami lobbował m.in. za przyznaniem środków na budowę nowej siedziby Akademii Muzycznej, rezygnacją z połączenia szpitala Jurasza i Biziela czy utworzeniem kierunku lekarskiego na Politechnice Bydgoskiej.

W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych Schreiber osiągnął najlepszy wynik na liście Prawa i Sprawiedliwości (ponad 44 tysiące głosów), lecz jego formacja utraciła władzę. W ostatnich tygodniach były minister był aktywnym uczestnikiem protestów przeciwko przejęciu TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej z rąk PiS na rzecz koalicji KO-Lewica-Trzecia Droga – w okresie świąt Bożego Narodzenia przebywał w siedzie PAP, a także brał udział w pikietach w Bydgoszczy i Warszawie.

Poza polityką Schreiber interesuje się starożytnym Rzymem (jest autorem dwóch książek na ten temat) i szachami – to podczas jego pracy w Radzie Ministrów w Bydgoszczy organizowano turnieje szachowe wspierane przez spółki Skarbu Państwa. Interesuje się również piłką nożną, zwłaszcza ligą włoską – jego ulubioną drużyną w Serie A jest AS Roma.

CZYTAJ WIĘCEJ: Schreiber zrobił pierwszy ruch na wyborczej szachownicy. „Bydgoszcz potrzebuje gospodarza, a nie administratora”

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
4 miesięcy temu

Następny co to będzie poświęcał się dla naszego dobra. Tatuś pokazał mu że można nic nie robić a dobrze żyć. Dziwnym trafem dzieci polityków idą zawsze w ślad swoich rodziców.

Dariusz
Dariusz
4 miesięcy temu

Jak z PIS to Patriota o prawdziwy Polak, który zbawi nasze miasto. Jego tatuś jest kolegą Prezesa, czy można mieć lepsze rekomendacje..

Katon
Katon
4 miesięcy temu

Szkoda. Piotr jest zdecydowanie bardziej wyrazisty i haryzmatyczny. Szkoda. Szkoda Bydgoszczy na kolejne lata pana B.

Zenon
Zenon
4 miesięcy temu

Dobry kandyda! W Parlamencie, podczas uchwalania budżetu (chyba w 2016r.) Państwa dobrze liczył głosy. Swoich kolegów z PISu.

Leo
Leo
4 miesięcy temu

Tragedia, Bydgoszcz nie zasługuje na takich bałwanów do rządzenia.

Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
4 miesięcy temu

Na Bruskiego nie trudno dobrych kwitów poszukać, wystarczy poszperać po wydziałach gdzie operuje się nieruchomościami, planami i pozwoleniami. A i dorobek bydgoskich drogowców mielący publiczne pieniądze też prezentuje się okazale. Poprzedni kandydaci pisu na fotel prezydenta miasta nie mieli cojones do ruszenia pewnych tematów, oby ten miał i będzie się działo. 😀

NULL
NULL
4 miesięcy temu

Ciekawe, czy podtrzymuje deklarację, że jeśli Duda zostanie prezydentem, to S10 zostanie wybudowane do 2022 roku.

Lech
Lech
4 miesięcy temu

Co z Marianną będzie?Może jakąś galę w Bydgoszczy zorganizują?Ciekawe cz z tymi jajami co PAD wspominał.Czy to o niego chodziło?

zzzzz
zzzzz
4 miesięcy temu

Cała nadzieja, że pojawi sie rozsądny kandydat niezależny, lub z TD, bo starcie Bruski vs Schreiber to Bruski niestety wygrywa nawet się nie pocąc. Pomimo tego co się dzieje w mieście od lat, pomimo np. totalnego rozkopania pod te głupie inwestycje deszczowe (nadal nie widać końca), pomimo zupełnej zapaści komunikacji miejskiej (nikt poważnie z niej nie będzie korzystał, jeżeli coś co 20 minut jeździ), idiotyczne Park and Ride itd.
Do tego grzech największy, pierworodny. Sprowadzenie Bydgoszczy do roli miasta powiatowego, z takimi też aspiracjami, z takim rozmachem inwestycji. Zupełnie nie wykorzystując jej potencjału.

Iza
Iza
4 miesięcy temu

Pan Król zasiadał w Radzie Miasta aż 16 lat! Natomiast Pan Schreiber zaledwie rok. Zatem kto zna lepiej to miasto i jego mieszkańców?

Mmm
Mmm
4 miesięcy temu

Z całym szacunkiem do Pana Schreibera. On się po prostu nie nadaje. Zero charyzmy, flaki z olejem. Ma takie same szanse jak pan Latos, a wynik uzyska jeszcze gorszy. Nie rozumiem tej decyzji? Dlaczego on? Radnym jeden rok? Wepchnięty do polityki przez tatę. Oto jego droga do kariery. Naprawdę są starsi, bardziej doświadczeni politycy, z charyzmą, lepiej się wypowiadający itp. Prezes strzeli sobie w kolano tym wyborem.

Last edited 4 miesięcy temu by Mmm
Marek Wdowa
Marek Wdowa
4 miesięcy temu

Schreiber ostatnie osiem lat ze swoją 2 żoną mieszka w Warszawie, co on wie o Bydgoszczy ? Halooo??

Karolina
Karolina
4 miesięcy temu

Oszkodujecie sami siebie, wybierając na prezydenta Bydgoszczy kandydata takiego jak Łukasz z niemieckim nazwiskiem prosto Warszawy, który nie wydaje się mieć imponujących osiągnięć. Jedyne, co można by przypisać mu, to być może fakt, że jego partnerka angażuje się w sporty walki, takie jak MMA. masakra!!!

Kamila Bartodzieje
Kamila Bartodzieje
4 miesięcy temu

Czy czasem to nie Piotr Król na którego głosowałam bardziej się nadaje na pełnienie funkcji prezydenta miasta? Moi znajomi są rozczarowani. Pozdrawiam

Frau Kunegunda
Frau Kunegunda
4 miesięcy temu

Alles gute herr Schreiber ja ja Bromberg

Rafciu P
Rafciu P
4 miesięcy temu

Czy głosując na niemca można dostać tasiemca ?
Dla kolegi pytam ????

Mikusek
Mikusek
4 miesięcy temu

a czy Piotr Król nie jest lepszym kandydatem? Bydgoszczanin z krwi i kości. Ale pewnie władze PiS wiedza lepiej 🙂 pozdrawiam

Wyborca
Wyborca
4 miesięcy temu

Jak to jest że poseł Król który od tylu lat jest w polityce i bez układów tatusia nie zostaje kandydatem. Tak to ten PiS za daleko nie zajdzie ☝️

Gość Mateo
Gość Mateo
3 miesięcy temu

A mam pytanie do Bydgoszczan czy w tym mieście jest chociaż cień szansy na to że dojdzie do drugiej tury w tych wyborach? Czy w tym mieście powiedzmy chociaż tak ok 10% mieszkańców poprze chociaż kandydata z konfederacji?,czy tam innej prawicy?Czy może oczywiście bez dyskryminowania czy obrażania kogoś to jest tak naprawdę nie Bydgoszcz a Bromberg?