Bydgoszcz
31C
Słonecznie
33% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 31 • L 31
29C
Pon
24C
Wt
25C
Sr
23C
Czw
18C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoMarsz Równości w Bydgoszczy. Prezydent Bruski objął go honorowym patronatem
09.04.2019 | 18:55

Marsz Równości w Bydgoszczy. Prezydent Bruski objął go honorowym patronatem

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: W pierwszej połowie marca ulicami Bydgoszczy przeszła Manifa. Za miesiąc

Fot. Jakub Soboczyński

Już za nieco ponad miesiąc ulicami Bydgoszczy przejdzie pierwszy Marsz Równości. Organizatorzy – stowarzyszenie Stan Równości właśnie otrzymali informację o wsparciu ze strony ratusza.

W odpowiedzi na ich wniosek z połowy marca bydgoski magistrat poinformował, że prezydent Rafał Bruski objął zaplanowane na 11 maja wydarzenie honorowym patronatem. Urzędnicy wyrazili także zgodę, aby na trasie marszu (dokładny jego przebieg nie jest jeszcze znany) pojawiły się tęczowe flagi. Nie pojawią się one natomiast na głównych bydgoskich pomnikach – jak poinformował wiceprezydent Michał Sztybel, tego typu dekoracje są zarezerwowane na specjalne uroczystości organizowane przez urząd miasta. W debatę poprzedzającą marsz włączy się natomiast Biuro Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą, przekazując na jej potrzeby materiały promocyjne miasta. „Życzę Państwu powodzenia w realizacji majowego przedsięwzięcia, a wszystkim uczestnikom Marszu wielu niezapomnianych wrażeń i wspaniałej pogody” – pisze w piśmie do organizatorów działający z upoważnienia Bruskiego Sztybel.

Zobacz również:

Święto kina LGBT w Bydgoszczy. Będą hity z Cannes i Wenecji

I Marsz Równości w Bydgoszczy ma odbyć się pod hasłem „Nie boimy się kolorów!”. Jak kilka tygodni temu tłumaczyli organizatorzy, chcą poprzez marsz pokazać, że w mieście nad Brdą „osoby z tęczową torbą mogą czuć się bezpiecznie”. – A należy pamiętać, że w przeszłości dochodziło już w Bydgoszczy do aktów agresji względem mniejszości seksualnych, tożsamościowych czy narodowościowych – przekonywała Agata Polcyn ze Stanu Równości. Członkowie stowarzyszenia wyliczali, że aż 7 na 10 młodych osób ze środowiska LGBT doświadcza „różnego rodzaju upokorzeń i dyskryminacji”. – Takim dzieciom potrzebne jest wsparcie – podkreślał Adam Witczak.

Od kilku tygodni organizatorzy na platformie Pomagam.pl prowadzą również zbiórkę pieniędzy na potrzeby marszu. Pierwszy pułap pozwalający na organizację wydarzenia ustalili na poziomie czterech tysięcy złotych. Jeśli zbiorą więcej, planują dodatkowe działania. Jak dotąd inicjatywę wsparło kilkadziesiąt osób, przekazując ponad 2600 złotych.

Bydgoski Marsz Równości ma być wolny od polityki. – Jest rok wyborczy i nie chcemy, żeby flagi polityczne pojawiały się na marszu – podsumowuje Agata Polcyn.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotras
Piotras
2 lat temu

Pan Bruski rozpoczyna program LGBT+, to nie jest Bydgoszczy do niczego potrzebne. Myślałem, że Pan Prezydent ma więcej przyzwoitości niż ekipa ze stolicy, jak widać nie bardzo. To skandaliczne, jak opozycja wszędzie wciska tę ideologię. Dziwne, że będąc heteroseksualnym człowiekiem nie krzyczę o swojej orientacji. Nie potrzebuję też obserwować przemarszów tych środowisk, aby je tolerować. Powtarzam tolerować, a nie akceptować. Odróżnijmy te dwa hasła, nie wprowadzajmy tolerancji represywnej. Polska to nie jest tęczowa kraina i nigdy nią nie będzie.

Waldemar Pasiński
Waldemar Pasiński
2 lat temu

Obrzydliwość… Nieudolny prezydent chce się wykazać pozorną postępowością.

Danny
Danny
2 lat temu

Panie Brucki, a ja nie chcę promocji pedalstwa w moim mieście!
Polska nie była, nie jest i nie będzie krajem w którym tego rodzaju dewiacje, zboczenia i choroby są tolerowane.

Tomasz
Tomasz
2 lat temu

Ktoś kto je mięso nie rozumie po co są manifestacje przeciwko zabijaniu zwierząt i tak samo jest z homofobem nie zrozumie po co są manifestacje LGBT. A po co są? Po to żeby pokazać że są inne orientację seksualne niż heteroseksualna. W Polsce /katalickiej/ wszystko co jest inne niż białe, czyste, wierzące oczywiście tylko w jedynego Boga, jest złe i należy to niszczyć. Smutne.

Marcin
Marcin
2 lat temu

Tomasz, w jaki sposób zniszczyć? Przykłady poproszę zamiast siania paranoi.
Jedyne przykłady 'niszczenia' które znam dotyczą ludzi którzy mają inne zdanie niż homoseksulaliści itp, np. drukarz z Łodzi ukarany za to że nie chciał czegoś wydrukować. Na Zachodzie przypadki takiego karania są już nagminne, szczucie inaczej myślących idzie pełną parą.

Tomasz
Tomasz
2 lat temu

Jak zwykle wpisy prawdziwych Polaków przepełnione miłością bliźniego. Faszysci

Marcin
Marcin
2 lat temu

Tomasz, dziękuję za rzeczową odpowiedź 🙂

Powiązane treści