[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPolitykaMarszałek o deklaracji w sprawie obrony zabytku województwa [WIDEO]
17.02.2022 | 11:08

Marszałek o deklaracji w sprawie obrony zabytku województwa [WIDEO]

Deklarację można podpisać na stronie www.kodekskorwina.pl

Trwa zbiórka podpisów pod deklaracją poparcia dla zachowania w narodowym dziedzictwie kultury Rzeczypospolitej Polskiej „Katalogu Korwina”, czyli zabytku wpisanego na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Renesansowy manuskrypt szkoły florenckiej jest własnością toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej, ale trwają już prace nad poselskim projektem zakładającym przekazanie go na rzecz Węgier. Władze województwa apelują o wstrzymanie tych działań.

„Katalog Korwina” to kodeks stworzony przez włoskich mistrzów manuskrypt, który jest związany z naszym województwem już od XVI wieku. To najcenniejsza pozycja w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej, a w zgodnej opinii historyków jest też jednym z najcenniejszych zachowanych zachodnioeuropejskich rękopisów iluminowanych z XV stulecia. Więcej o nim przeczytacie TUTAJ.

Marszałek Piotr Całbecki zainicjował stworzenie deklaracji poparcia dla zachowania w narodowym dziedzictwie kultury Rzeczypospolitej Polskiej „Katalogu Korwina”. Jej publiczne podpisanie nastąpiło w poniedziałek, 14 lutego. Oprócz gospodarza województwa podpisy pod dokumentem złożyli prezydent Torunia Michał Zaleski, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Sokala, biskup toruński Wiesław Śmigiel i biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski oraz reprezentujący Książnicę prof. Janusz Tandecki i dyrektor Danetta Ryszkowska-Mirowska. Jednak zrobić to może też każdy z nas.

Deklaracja jest otwartym dokumentem, pod którym mogą podpisać się wszyscy, którzy podobnie myślą jak my i zachęcamy do tego, aby skorzystać z domeny i tam składać swoje podpisy, swoje poparcie, które ostatecznie trafi do posłów i posłanek w Sejmie. Mam nadzieję, że z pozytywnym skutkiem i przekonamy w ten sposób, że to nie jest proste aby zabrać nam ten rękopis, ponieważ nam wszystkim powinno zależeć aby pozostał w naszych zasobach. Nie tylko Torunia, ale także całego kraju – mówi Piotr Całbecki, Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Deklarację można podpisać na stronie www.kodekskorwina.pl


Powiązane treści