Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycje w BydgoszczyMDK nr 5 w Fordonie po remoncie. Tak wyglądają odnowione wnętrza [ZDJĘCIA]
06.06.2024 | 12:25

MDK nr 5 w Fordonie po remoncie. Tak wyglądają odnowione wnętrza [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: BB

Zakończyła się kompleksowa przebudowa budynku Młodzieżowego Domu Kultury nr 5 w Fordonie. Trzydziestoletni obiekt został ocieplony oraz wyposażony w fotowoltaikę, nowe drzwi i okna, a także nową instalację elektryczną. Dzieci i młodzież oraz ich nauczyciele wrócą na Krysiewiczowej 8 już we wrześniu.

Trwająca od ubiegłorocznych wakacji modernizacja trzydziestoletniego obiektu na osiedla Przylesie była prowadzona przez bydgoską firmę PUBR. W skład zadania wchodziła termomodernizacja polegającą na ociepleniu ścian zewnętrznych, wymianie okien i drzwi oraz przebudowie instalacji, w tym montażu systemu wentylacji mechanicznej. Przebudowano też wszystkie pomieszczenia, dostosowując je do potrzeb domu kultury. Wprowadzono też windę dla osób z niepełnosprawnościami umożliwiającą zjazd do podziemi budynku (komunikację z tą częścią budynku zapewniają też nowe schody wybudowane od strony ulicy Korfantego).

W ramach prac powstały nowe sale – obszar dawnej kuchni przystosowano do potrzeb związanych ze statutową działalnością MDK, tworząc pokój nauczycielski czy pracownię krawiecka. Powstała też nowa pracownia komputerowa, która zostanie wyposażona w nowy sprzęt dzięki firmie Atos (12 komputerów i 24 monitory). Zmodernizowano również pracownię fotograficzną, tworząc w niej m.in. nową ciemnię.

Dziś (6 czerwca) wyremontowany budynek odwiedził prezydent Rafał Bruski, oprowadzany przez dyrektor MDK nr 5 Hannę Grześkowiak. Podczas spaceru pokazano nie tylko odmienione sale, ale też rozmawiano o planach na przyszłość. Niedawne sukcesy sekcji szermierczej pokazują, że placówka potrzebuje rozbudowy obiektu. Do tego jednak trzeba czasu – szybciej dojdzie do przemiany patio, którego wygląd zaprojektują studenci Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej. Dyrektor „emdeku” cieszy się jednak, że po trzech dekadach dawne przedszkole stało się nie tylko budynkiem ekologicznym, ale też dostosowanym do potrzeb uczniów i nauczycieli.

Wszystkie pracownie zostały odnowione. Pracownia instrumentalna, gdzie zajęcia ma Młodzieżowa Orkiestra Camerata Fordońska została oddzielona od pracowni plastycznej. Wcześniej były one przejściowe, co przeszkadzało w realizacji zajęć, a dzięki rozdzieleniu komfort pracy będzie większy – podkreśla w rozmowie z nami dyrektor Grześkowiak. Sale zostaną doposażone np. w wytłumienie.

Teraz przed fordońskim MDK czas przeprowadzki – na czas remontu placówka funkcjonowała bowiem w budynku dawnej szkoły na osiedlu Bajka, czyli obiekcie przeznaczonym pod Fordońskie Centrum Kultury. Ta zacznie się już w czerwcu i potrwa przez wakacje, tak by wraz z nowym rokiem szkolnym dzieci i młodzież rozpoczęły zajęcia już przy Krysiewiczowej 8. Na uczestników czeka różnorodna oferta.

Mamy w niej zajęcia plastyczne w różnych technikach – malarstwo klasyczne, ceramikę czy sztuki cyfrowe z wykorzystaniem pakietów Adobe. Proponujemy też zajęcia muzyczne, czym wpisujemy się w hasło „Bydgoszcz Miasto Muzyki”. Od najmłodszych lat uczymy wrażliwości na dźwięki poprzez grę na instrumentach – jak gitara, instrumenty klawiszowe, dęte czy perkusyjne czy naukę śpiewu. Mamy zajęcia sportowe i taneczne – karate, szermierkę czy taniec hip-hop – dodaje dyrektor. Ponadto, na Przylesiu znów będą funkcjonować wspomniane wyżej pracownie krawiecka i fotograficzna, a także sekcja teatralna, szachowa, modelarska czy obsługi dronów.

Całkowity koszt modernizacji budynku MDK nr 5 to ponad sześć milionów złotych, z czego 2,5 miliona stanowi dofinansowanie unijne.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments