Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Miasto i województwo deklarują: Chcemy budowy czwartego kręgu Opery Nova

Dodano: 22.12.2016 | 18:13

Pomysł dyrektora opery Macieja Figasa ma szansę powodzenia - o ile samorządy podtrzymają w kolejnych miesiącach i latach swoje zapewnienia o finansowaniu inwestycji.

Na zdjęciu: Opera z czterema kręgami to projekt sprzed kilkudziesięciu lat.

Fot. Józef Chmiel

Jest trójstronne porozumienie w sprawie dalszych prac nad koncepcją budowy czwartego kręgu Opery Nova. Miasto Bydgoszcz oraz samorząd województwa zadeklarowały chęć partycypowania w kosztach inwestycji, na „tak” są również władze instytucji.

CZYTAJ TAKŻE: Plan modernizacji Opery Nova jest już gotowy. Pierwsze zmiany nastąpią już w 2017 roku

O możliwości rozbudowy bydgoskiej opery i wzniesienia jej czwartego kręgu informowaliśmy na naszym portalu już wielokrotnie. W środę w urzędzie marszałkowskim doszło do spotkania wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego z prezydentem Rafałem Bruskim oraz dyrektorem opery Maciejem Figasem. Wspólnie ustalono harmonogram prac związanych z planowanymi pracami.

Kluczowy element – finanse. Zarówno prezydent Bruski, jak i wicemarszałek Ostrowski zadeklarowali solidarne poniesienie nakładów na budowę dodatkowej przestrzeni. Wstępny kosztorys jest jednak bardzo zróżnicowany – źródła w ratuszu mówią o około 30 milionach złotych, urząd marszałkowski wskazuje na wydatek rzędu nawet 80 mln zł (z czego 30 mln miałaby pochłonąć budowa samego parkingu podziemnego). Wiadomo natomiast, że oba samorządy chciałyby uzyskać na ten cel wsparcie zewnętrzne – w pierwszej kolejności z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w drugiej – ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZOBACZ TAKŻE: Dyrektor Maciej Figas dla MetropoliaBydgoska.PL – Opera potrzebuje zmian. Wróciliśmy do pomysłu sprzed kilku dekad

Kreślenie długofalowych planów jest jednak niemożliwe bez koncepcji programowo-przestrzennej. Na ten cel bydgoscy radni przekazali już pod koniec listopada – na mocy stosownej poprawki do tegorocznego budżetu – 50 tysięcy złotych.

Rozbudowa Opery Nova ma nie tylko usprawnić funkcjonowanie instytucji, ale również umożliwić dalsze organizowanie w Bydgoszczy festiwalu Camerimage. W ramach inwestycji miałaby powstać m.in. dodatkowa sala, gdzie mogłyby odbywać się próby sceniczne z udziałem orkiestry. Mogłaby ona pełnić również funkcją sali projekcyjnej z widownią na 350 miejsc. Rozszerzeniu uległoby również foyer, a jako że budowa czwartego kręgu oznaczałaby likwidację parkingu, miejsca postojowe – około 300 – powstałyby pod ziemią.

Do tematu wrócimy.