Miasto pamięta o zasłużonych bydgoszczankach. Nowa wystawa na Mostowej [ZDJĘCIA]
Dodano: 06.03.2020 | 17:21Na zdjęciu: Wystawa „Zasłuż(one) Niepodległej Bydgoszczy” została otwarta z okazji Dnia Kobiet i w ramach obchodów stulecia powrotu Bydgoszczy do Polski.
Fot. Szymon Fiałkowski
W piątek, 6 marca otwarto nową ekspozycję na ulicy Mostowej – „Zasłuż(one) Niepodległej Bydgoszczy”. Na wystawie zaprezentowano 16 wizerunków i biografii kobiet, które szczególnie przysłużyły się dla rozwoju Bydgoszczy w dwudziestoleciu międzywojennym.
Otwarcia wystawy dokonali przedstawiciele bydgoskich władz. Przewodnicząca rady miasta Monika Matowska-Gulczyńska podkreśliła, że upamiętnia ona niezwykłe kobiety. – Wiele z tych sylwetek znamy, ale rocznica stulecia powrotu Bydgoszczy do Polski jest doskonałą okazją, aby na nowo odkrywać te postacie – powiedziała przewodnicząca. – Chciałbym się pokłonić wszystkim kobietom, a zwłaszcza naszym bohaterkom – dodał zastępca prezydenta Michał Sztybel. Wśród postaci, które upamiętniono na wystawie, znalazły się m.in. Stefania Tuchołkowa i Wincentyna Teskowa (redaktorki „Dziennika Bydgoskiego), Wanda Siemaszkowa (dyrektorka Teatru Miejskiego) czy aktorka Pola Negri.
W stworzenie wystawy zaangażowała się Anna Nadolska, kustosz i kierownik Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Podczas otwarcia podziękowała ona urzędowi miasta za współpracę, wyróżniając Zuzannę Simińską z biura komunikacji społecznej bydgoskiego ratusza, a także Karola Kantorskiego z MOB. – Wystawa dotyczy kobiet, które w dwudziestoleciu międzywojennym tworzyły życie kulturalne i społeczne Bydgoszczy. Wiele z nich jeszcze w okresie zaborów pracowało na rzecz miasta – podkreśliła Nadolska. Według Nadolskiej, pomimo że upamiętnione bydgoszczanki były przedstawicielkami różnych zawodów, łączyło je jedno – praca na rzecz miasta.
– Mogą one być przykładem dla współczesnych kobiet, gdyż praca na rzecz lokalnej społeczności jest zawsze aktualna
– stwierdziła przedstawicielka bydgoskiego muzeum.
Wystawa to już siódma tego typu inicjatywa urzędu miasta. Wcześniej na Moście Staromiejskim zaprezentowano m.in. fotografie z rodzinnych albumów, prezentujące Bydgoszcz w okresie stu lat od powrotu do Polski czy upamiętniono inżynierów i techników, którzy budowali bydgoskie budynki czy inwestycje komunikacyjne.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024