Bydgoszcz
9C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 9 • L 7
14C
Wt
10C
Sr
15C
Czw
12C
Pt
14C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoMiasto przejmuje zarządzanie cmentarzami komunalnymi. Będą zmiany!
01.10.2020 | 10:56

Miasto przejmuje zarządzanie cmentarzami komunalnymi. Będą zmiany!

Na zdjęciu: Od 1 października miasto będzie administrować m.in. Cmentarzem Starofarnym przy ulicy Grunwaldzkiej.

Fot. Jakub Soboczyński

Miasto Bydgoszcz przejmuje zarządzanie nad pięcioma cmentarzami komunalnymi – w tym nad największą bydgoską nekropolią przy ulicy Wiślanej. Dotychczas pieczę nad nimi sprawowała wybrana w przetargu firma Zieleń Miejska.

Jak informuje ratusz, miasto od czwartku, 1 października przejmuje administrowanie nad cmentarzami przy ulicach: Wiślanej, Kcyńskiej, Starofarnym przy ulicy Grunwaldzkiej, Lotników oraz Rynkowskiej. Zmiana odbywa się na mocy porozumienia z dotychczasowym zarządcą, czyli przedsiębiorstwem Zieleń Miejska. Bydgoska firma sprawowała pieczę nad nekropoliami na mocy wygranego przetargu od 2018 roku, jednak zgodnie z jego zapisami umowa na zarządzanie i utrzymywanie cmentarzy miała obowiązywać do 31 grudnia 2021 roku.


CZYTAJ TAKŻE: W Fordonie powstało wyniesione skrzyżowanie. Koszt prac – 200 tysięcy złotych


Obsługę klientów będą prowadzić dwa biura: jedno będzie znajdować się na cmentarzu przy Wiślanej (w dotychczasowej lokalizacji), a drugie – w Urzędzie Miasta Bydgoszczy na ulicy Grudziądzkiej 9-15, w budynku D. W biurach obsługi klienta można dokonywać wszelkich czynności związanych z dostępem do cmentarzy i urządzeń cmentarnych, a w szczególności:

  • opłat za miejsca pod groby,
  • opłat za pochowanie trumny lub urny,
  • opłat za wjazdy na teren cmentarzy,
  • opłat za korzystanie z sal ceremonialnych w domach pogrzebowych.

W BOK będzie możliwość dokonywania płatności wyłącznie bezgotówkowej przy użyciu kart płatniczych (także za wjazd na cmentarz). Dodatkowo będzie możliwość dokonania płatności w formie przelewu bankowego (po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikami BOK, a także gotówkowej we wpłatomacie, zlokalizowanym w budynku A przy ulicy Grudziądzkiej – wyjaśnia ratusz. I dodaje, że z powodu konieczności przeprowadzenia zmian organizacyjnych BOK nie będą czynne w dniu 1 października. Telefony kontaktowe do Biur Obsługi Klienta oraz numer rachunku bankowego właściwego do dokonywania przelewów będą podane na www.cmentarzebydgoszcz.pl.

Zobacz również:

Śmieciowy problem na Wiślanej

Będziemy dokładać wszelkich starań, by te zmiany nie wiązały się z utrudnieniami dla mieszkańców. Jednocześnie, zdając sobie sprawę ze skali zmiany, będziemy wdzięczni za wyrozumiałość, szczególnie w pierwszych dniach października – przekazują urzędnicy.

Warto dodać, że w ostatnich miesiącach Zieleń Miejska miała spory problem z utrzymaniem porządku na zarządzanych przez siebie cmentarzach. W lutym i marcu informowaliśmy o problemach z odbiorem odpadów z kontenerów zlokalizowanych na nekropolii przy Wiślanej – z terenu cmentarza zabrano pojemniki na odpady, a betonowe śmietniki znajdujące się przy różnych kwaterach zostały szczelnie wypełnione. Silne porywy wiatru roznosiły resztki zniczy czy worki foliowe po całym terenie cmentarza. Zgłaszający nam problem byli oburzeni, że na obszarze, na którym spoczywa wielu bydgoszczan panuje bałagan, a kondukty pogrzebowe mijają leżące luzem worki.

Problem powrócił jednak w czerwcu – wówczas miasto deklarowało, że prowadzi rozmowy z Zielenią Miejską, których celem byłoby wprowadzenie obowiązkowej selektywnej zbiórki odpadów na cmentarzach komunalnych. W celu poprawy sytuacji ratusz zlecił wyburzenie betonowych kontenerów, a w ich miejsce ustawił pojemniki do zbiórki selektywnej. Mimo to, na Wiślanej dalej panował bałagan.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Imie
Imie
11 miesięcy temu

A to interesik miasto sobie zwietrzylo podczas epidemii ;P

Powiązane treści