Bydgoszcz
16C
Słonecznie
55% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 16 • L 16
22C
Wt
20C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeMiasto wnioskuje o pozwolenie na rozbudowę Kujawskiej. I chce sięgnąć po unijne miliony
30.12.2016 | 13:10

Miasto wnioskuje o pozwolenie na rozbudowę Kujawskiej. I chce sięgnąć po unijne miliony

Całkowity koszt inwestycji tramwajowych w mieście ma w nadchodzących latach sięgnąć kwoty 500 milionów złotych.

Na zdjęciu: W najbliższych latach ul. Kujawska ma być gruntownie zmodernizowana.

Fot. Stanisław Gazda / archiwum

W czwartek urząd wojewódzki wszczął, na wniosek Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, postępowanie o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej – rozbudowę ulicy Kujawskiej na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego. Drogowcy aplikują też o kolejne środki z unijnej puli – na kwotę aż ćwierć miliarda złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Ruszyły prace przy rozbudowie ulicy Grunwaldzkiej. Ale znaki zapytania pozostały [ZDJĘCIA]

Budowa torowiska tramwajowego wraz z przebudową układu drogowego w ciągu ulicy Kujawskiej będzie najdroższym projektem realizowanym w najbliższych latach w Bydgoszczy. Szacunkowy koszt inwestycji to aż 277 milionów złotych, z czego blisko 170 mln ma pochodzić z unijnej kasy. Warto jednak dodać, że kwota ta obejmuje również zakup taboru – osiemnastu nowych tramwajów [CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT] oraz przebudowę pętli tramwajowej na Kapuściskach.

W czwartek wojewoda Mikołaj Bogdanowicz obwieścił, że rozpoczął postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na rozbudowę wspomnianej Kujawskiej. Na jej wydanie ma 90 dni, chyba że zajdą dodatkowe okoliczności – jak np. ponowne badanie oddziaływania inwestycji na środowisko. Pod uwagę należy wziąć też ewentualne odwołania po wydaniu decyzji, które również mogą wpłynąć na harmonogram prac (podobne odwołania rozpatrywane są już w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa w przypadku przedłużenia trasy Uniwersyteckiej i rozbudowy ul. Grunwaldzkiej).

Drogowcy złożyli również dokumenty aplikacyjne o środki na kolejne inwestycje – budowę mostu drogowego i tramwajowego na Brdzie w ciągu ulicy Kazimierza Wielkiego (koszt projektu to 80 mln zł, dofinansowanie – niemal 50 mln), a także modernizację torowiska na ulicy Toruńskiej (koszt – 44 mln zł, z czego 26,8 mln ma pochodzić z funduszy zewnętrznych). – Przed nami realizacja pakietu dużych zadań związanych z rozbudową i modernizacja infrastruktury komunikacyjnej o wartości pół miliarda złotych – wskazuje prezydent Rafał Bruski.

Przedstawiciele ZDMiKP podpisali ponadto w środę umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, dzięki czemu uruchomione zostaną środki pomocowe z tytułu zakończonej przebudowy ulicy Chodkiewicza. Koszt tego zadania wyniósł 23 mln zł, z czego ponad połowę zabezpieczono w puli środków z Unii Europejskiej.


Powiązane treści