Bydgoszcz
21C
Słonecznie
35% wilgotność
Wiatr: 6km/h S
H 21 • L 21
21C
Pon
21C
Wt
20C
Sr
15C
Czw
14C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoMiejska choinka już stoi. W nowym miejscu [ZDJĘCIA]
03.12.2018 | 12:49

Miejska choinka już stoi. W nowym miejscu [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Choinka została już ustawiona w nowej lokalizacji.

Fot. Stanisław Gazda

W tym roku – w związku z remontem Starego Rynku – choinka i szopka bożenarodzeniowa będą zlokalizowane na placu Teatralnym. Świąteczne drzewko w nowej formie stanęło już w nowym miejscu.

Tak jak informowaliśmy wcześniej – prace budowlane na najważniejszym miejskim placu wymusiły zmiany w umiejscowieniu świątecznych ozdób. Nie oznacza to jednak, że w jego rejonie nie pojawią się żadne dekoracje. W miejscach nieobjętych pracami mają stanąć figury damy i dżentelmena, przy ratuszu – dwie sztuki aniołów, a na latarniach zawisną podświetlane elementy. Przy wejściu na rynek od strony Mostowej stanie świetlna brama. Jak co roku oświetlony będzie też budynek ratusza.


ZOBACZ NAJNOWSZE ZDJĘCIA Z PRZEBUDOWY PŁYTY STAREGO RYNKU


W związku z tym, że najważniejszy plac miasta jest placem budowy, choinka oraz bożonarodzeniowa szopka znajdą się przy placu Teatralnym. Drzewko w zupełnie nowym wydaniu pojawiło się 1 grudnia w pobliżu ulicy Mostowej. Jak informuje rzecznik prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak, zostanie ona zdemontowana 31 stycznia. – Choinka jest sztuczna, wypożyczona. Koszt dzierżawy udekorowanej choinki wraz z montażem i demontażem, a także transportem w obie strony to 40 tysięcy złotych – informuje rzecznik. Jest on porównywalny do kosztów ustawienia bożonarodzeniowego drzewka w zeszłym roku.

Choinka ma 11 metrów wysokości. Dekoracje utrzymane są w chłodnych barwach: bieli i niebieskim. Drzewko ma dużo punktów świetlnych ukrytych w igliwiu. Uroczyste zapalenie jej iluminacji odbędzie się 6 grudnia o godzinie 17:00. Będzie ono połączone z próbą bicia rekordu Polski w jedzeniu czekoladowych Mikołajów.

Pierwsze komentarze dotyczące nowego drzewka są zróżnicowane. Jedni wyrażają negatywne opinie, gdyż wolą tradycyjną, żywą choinkę. Zdaniem innych, mogłaby być znacznie wyższa. Ratusz argumentuje, że wybór sztucznego drzewka był podyktowany nie tylko jego tymczasową lokalizacją (po remoncie choinka ma wrócić na Stary Rynek), ale też innymi powodami. – Decyzja o dzierżawie sztucznej choinki zamiast kupna żywej podyktowana była względami ekologicznymi. Montaż żywej choinki w tym miejscu wiązałby się ze zniszczeniem trawnika i koniecznością montażu fundamentu pod żywe drzewko, a także koniecznością uzyskania zgody konserwatora zabytków – podkreśla rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

CZY PODOBA CI SIĘ NOWA MIEJSKA CHOINKA?

Zobacz rezultat

Elementy świątecznego wystroju miasta znajdują się także na ulicy Gdańskiej (przy Klaryskach stanęła figura dżentelmena) i Mostowej – przy budynkach Sowy postawiono karetę z reniferem, na moście stopniowo pojawiają się  tradycyjne anioły, a przy Savoyu stanęła dama z parasolką. Nowe dekoracje, zawierające motyw spichrzów, oświetlą ulicę Długą. Most Staromiejski zostanie dodatkowo udekorowany stylizowanymi żarówkami w trzech rzędach po każdej stronie. Pojawią się stylizowane bramy, które zaproszą nas do wejścia w świat jarmarku świątecznego.

A skoro o jarmarku mowa – ten rozpocznie się 14 grudnia. Znajdzie się na nim ponad 20 wystawców (m.in. Browar Osowa Góra i przedstawiciele gastronomii, oferujący m.in. słodycze, pierogi, sery, kawę), choć chętnych było trzy razy więcej. Magnesem, który przyciągnie rzesze bydgoszczan na jarmark, będzie wizyta prawdziwego Świętego Mikołaja prosto z Laponii. Wraz ze swoimi pomocnikami zjawi się on 20 grudnia o godzinie 16:00 – w dniu wigilii miejskiej. Ponadto, w amfiteatrze zaplanowano też koncerty znanych wykonawców – 15 grudnia wystąpi Majka Jeżowska, a 22 grudnia – Gosia Andrzejewicz. Jarmark potrwa do 23 grudnia – stoiska będą otwarte każdego dnia od godziny 13:00.

CZYTAJ WIĘCEJ O JARMARKU ŚWIĄTECZNYM NA MOSTOWEJ


Powiązane treści