Bydgoszcz
20C
Słonecznie
30% wilgotność
Wiatr: 8km/h NNE
H 21 • L 17
18C
Wt
18C
Sr
18C
Czw
20C
Pt
18C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoWielkie atrakcje na jarmarku świątecznym. Będzie Święty Mikołaj z Laponii i karuzela
świecące anioły
14.11.2018 | 14:56

Wielkie atrakcje na jarmarku świątecznym. Będzie Święty Mikołaj z Laponii i karuzela

Na zdjęciu: Jarmarkowi będą towarzyszyć świetlne dekoracje.

Fot. archiwum

Prawdziwy Święty Mikołaj prosto z Laponii, rzeźby z lodu i koncerty znanych wykonawców – to jedne z wielu atrakcji, jakie będą towarzyszyć tegorocznemu jarmarkowi bożonarodzeniowemu w Bydgoszczy. Znamy już szczegóły wszystkich wydarzeń!

Jarmark odbędzie w dniach od 14 do 23 grudnia. W związku z przebudową płyty Starego Rynku, zostanie on zlokalizowany na ulicy Mostowej, która w tym okresie będzie zamknięta dla ruchu ulicznego. Swoje stoiska wystawi tam ponad 20 wystawców. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele gastronomii, oferujący m.in. słodycze, pierogi, sery, regionalne piwa (m.in. Browar Osowa Góra), a także ręczne robione ozdoby. Rozgrzewkę ma zapewnić grzaniec, tradycyjny barszcz i czekolada. Do współpracy zaproszono też Warsztaty Terapii Zajęciowej i Polski Związek Niewidomych, dzięki czemu będzie można kupić wyjątkowe ozdoby i stroiki świąteczne, wspierając jednocześnie szczytne cele. Pojawi się też stoisko Biura Promocji, liceum plastycznego (uczniowie zaprezentują na nim swoje prace), a Poczta Polska – w wybranym dniu – zaoferuje okolicznościowe kartki i znaczki.

Jarmarkowe stoiska zostaną ustawione po zewnętrznych stronach Mostu Staromiejskiego, aby mieszkańcy mogli bez problemu zobaczyć asortyment ze wszystkich stoisk. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, centrum wydarzeń kulturalnych będzie amfiteatr przy spichrzach.


CZYTAJ WIĘCEJ: Pierwsze szczegóły jarmarku bożonarodzeniowego na Mostowej


Magnesem, który przyciągnie rzesze bydgoszczan na jarmark, będzie wizyta prawdziwego Świętego Mikołaja prosto z Laponii. Wraz ze swoimi pomocnikami zjawi się on 20 grudnia o godzinie 16:00 – w dniu wigilii miejskiej. Dzieci będą mogły zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem i posłuchać świątecznych opowieści. Ponadto, w amfiteatrze zaplanowano też koncerty znanych wykonawców – 15 grudnia wystąpi Majka Jeżowska, a 22 grudnia – Gosia Andrzejewicz. Przygotowano też mnóstwo innych atrakcji: rzeźbienie figur lodowych (15 grudnia), pokazy ognia, pokazy iluzjonistyczne, koncerty folklorystyczne, wioskę Eskimosów i nie tylko. Występy będą odbywać się codziennie od 16:30 do 19:30.

Dyrektor biura promocji urzędu miasta Łukasz Krupa powiedział, że w wielu miastach jarmarki są nieodłącznym elementem okresu przedświątecznego. Jeżeli na tegorocznym wydarzeniu dopisze frekwencja, wówczas stanie się on bydgoską tradycją i z roku na rok będzie coraz lepszy. – Jeżeli formuła jarmarku na moście się sprawdzi, to mimo uwag kierowców, to może będziemy ją kontynuować. Na refleksje przyjdzie czas po jego zakończeniu – zaznaczył Krupa.

Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk przypomniał, dlaczego to właśnie Mostowa została wybrana na lokalizację tegorocznego jarmarku. – Zapewnia nam naturalny przepływ ludzi. To jedyny łącznik na trasie pomiędzy Śródmieściem a Starym Miastem, a także pomiędzy dwoma innymi wydarzeniami w okolicy, czyli Frymarkiem a imprezami na ulicy Jatki. Drugi powód – to uroda tego miejsca, jednego z najpiękniejszych miejsc w Bydgoszczy. Robimy jedyny w Polsce jarmark na moście, który w dodatku jest jednym wielkim dziełem sztuki. Trzeci – to rzeka. Jesteśmy miastem rzeki, to zawsze było źródło naszego sukcesu – podkreślił.

Jarmarkowe stoiska mają funkcjonować w godzinach od 13:00 do 20:00 – Krupa zaznaczył, że będą one jeszcze uszczegółowione, gdyż zamierza się jeszcze spotkać z wszystkim wystawcami celem wypracowania optymalnego czasu otwarcia stoisk. Dyrektor działu promocji podkreślił, że miasto jest pod tym względem elastyczne, a także, że wystawcy – głównie z regionu – zostali odpowiednio wyselekcjonowani.

Miasto, poza przygotowaniami z zakresu organizacji, zadbało też o odpowiednią estetykę Mostowej i placu Teatralnego. W ubiegłym tygodniu wymieniono popękane płyty chodnikowe na Moście Staromiejskim. Na placu – także z uwagi na remont Starego Rynku – stanie za to szopka i choinka. Świąteczne drzewko będzie w tym roku zupełnie inne niż do tej pory. W ciągu jarmarku znajdzie się też karuzela wiedeńska, z której każdy bydgoszczanin będzie mógł bezpłatnie skorzystać. Na moście – tak jak wspominaliśmy w niedawnym tekście – poza tradycyjnymi aniołami pojawią się też nowe dekoracje świetlne, m.in. bramy wprowadzające na teren jarmarku.

Maciej Bakalarczyk zachęcił mieszkańców do odwiedzania jarmarku. – Zapraszam wszystkich. Bardzo chciałbym, abyśmy robili dużo zdjęć, abyśmy się pochwalili tym miastem. Nie ma lepszego sposobu na promocję miasta niż sami mieszkańcy – powiedział menedżer.


Powiązane treści