Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Mieszkańcy skarżą się, że na budowie buspasa przy Kolbego nic się nie dzieje. Co na to ZDMiKP i wykonawca?

Dodano: 29.09.2020 | 16:53

Na zdjęciu: Mieszkańcy Osowej Góry skarżą się na tempo prac przy budowie pasu dla autobusów.

Fot. Szymon Fiałkowski

Ulica Kolbego na Osowej Górze od kwietnia tego roku jest wielkim placem budowy. Najpierw rozpoczęto realizację zbiornika retencyjnego, a później buspasa. Mieszkańcy osiedla skarżą się, że inwestycja toczy się w ślimaczym tempie i narzekają na liczne niedogodności związane z pracami. Co na to ZDMiKP i wykonawca prac, czyli firma Kobylarnia?

Utrudnienia na jednej z najważniejszych ulic Osowej Góry rozpoczęły się 1 kwietnia – wtedy, w związku z rozpoczęciem budowy zbiornika retencyjnego na zlecenie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, na odcinku od ulicy Kormoranów do ulicy Koguciej powstała tymczasowa droga objazdowa. Dzień później ZDMiKP ogłosił, że nie będzie czekał na zakończenie budowy zbiornika i przystępuje do zapowiadanej realizacji pasa dla autobusów. Jak informowaliśmy, prace projektowe dotyczące tej inwestycji zakończyły się jesienią ubiegłego roku – pod koniec lutego wydano zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Opóźnienie budowy infrastruktury dla autobusów (koniec prac miał nastąpić w czerwcu) wiązało się z problemami związanymi z wspominaną budową zbiornika retencyjnego – opisywaliśmy je w tym artykule.

Budowę buspasa prowadzi należąca do grupy Mirbud firma Kobylarnia. Poważne utrudnienia dla mieszkańców Osowej Góry rozpoczęły się w maju – fragment Kolbego od Grunwaldzkiej do Kormoranów został zamknięty dla pojazdów osobowych. – Ulica będzie przejezdna wyłącznie dla samochodów powyżej 3,5 tony (ciężarowych), autobusów oraz pojazdów dojeżdżających do pobliskich posesji – podkreślił w wydanym wówczas komunikacie rzecznik ZDMiKP Tomasz Okoński. Z uwagi na wprowadzony objazd, drogowcy zmienili organizację ruchu na ulicy Kormoranów i Zimorodkową, wprowadzając pierwszeństwo przejazdu. Na skrzyżowaniach Grunwaldzkiej z Zimorodkową oraz Kolbego z Kormoranów obowiązuje tzw. łamane pierwszeństwo – powoduje to jednak liczne kolizje. Do ostatniej doszło w miniony piątek.

Tempo prac na trwającej od kilku miesięcy inwestycji budzi jednak niepokój mieszkańców Osowej Góry. Nasi czytelnicy z tej części miasta skarżą się, że na budowie rzadko widać pracowników. Opinie mieszkańców trafiły także do przewodniczącego Rady Osiedla Osowa Góra Radosława Ginthera, który także podkreśla, że Kolbego „nic się nie dzieje”. W dodatku na czas prac ulica została pozbawiona oświetlenia ulicznego, co powoduje niepokój wśród mieszkańców.


CZYTAJ TAKŻE: Przebudowa Kujawskiej wkracza w końcową fazę. Drogowcy oddają do użytku kolejną jezdnię


Z pytaniami o przebieg inwestycji skierowaliśmy się zarówno do ZDMiKP, jak i wykonawcy. Rzecznik bydgoskich drogowców Tomasz Okoński odpowiada, że prace na Kolbego postępują – Wykonane zostały krawężniki i podbudowa – przyznaje. I dodaje, że „wykonawca sam decyduje o organizacji prac”. Dopytujemy także o poruszany przez mieszkańców temat braku oświetlenia. – Oświetlenie musiało zostać zdemontowane w związku z zakresem prowadzonych robót na poboczu. Zostanie przywrócone dopiero pod koniec prowadzonych prac po zamontowaniu nowych słupów oświetleniowych, czyli w przyszłym roku – przekazuje Okoński.

W korespondencji z ZDMiKP przytoczyliśmy też problem związany z nierespektowaniem przez kierowców obecnej organizacji ruchu i częstymi kolizjami na skrzyżowaniu Kolbego i Kormoranów. – Obecnie kierowcy korzystają z ulicy Kolbego – należy pamiętać, że objazd wiedzie już od dłuższego czasu ul. Kormoranów i Zimorodkową. Ruch tam się znacznie zwiększył – podkreśla Okoński. I przypomina, że Kolbego pozostała otwarta tylko dla dojeżdżających do posesji przy tej ulicy. W najbliższym czasie aut na drodze objazdowej ma być jednak znacznie więcej – po wybudowaniu buspasa wykonawca wprowadzi zwężenia na dotychczasowej nawierzchni ulicy Kolbego. Wtedy wszyscy kierowcy przeniosą się na Kormoranów i Zimorodkową. – Łamane pierwszeństwo musi zostać zachowane. Prosimy więc o zachowanie ostrożności i uważne spoglądanie na znaki – informuje rzecznik.

Oddajemy głos przedstawicielowi wykonawcy. – Na budowie aktualnie nie odnotowujemy znaczących opóźnień, które mogłyby wpłynąć na końcowy termin realizacji. W tej chwili są wykonywane prace brukarskie, korytowanie i stabilizacja pod budowę buspasa. Ze względu na prowadzone prace brukarskie zamknięta została ulica Kolibrowa, co z pewnością wiążę się z utrudnieniami w ruchu lokalnego – podkreśla Paweł Bruger, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Grupy Mirbud, w skład której wchodzi Kobylarnia. Pytamy go jednak, czy wpływ na tempo prac może mieć przeciągająca się budowa zbiornika retencyjnego. W odpowiedzi dodaje, że pracownicy Kobylarni odnotowali „nieznaczne opóźnienie” realizacji inwestycji MWiK. – W perspektywie kolejnych tygodni może to wpłynąć na czas realizacji robót po naszej stronie. Na razie jest jednak za wcześnie, aby mówić o konkretnych terminach – podkreśla Bruger.

Buspas na ulicy Kolbego zacznie się na skrzyżowaniu z ulicą Kormoranów i będzie prowadził aż do ulicy Grunwaldzkiej, gdzie połączy się z pasem dla autobusów, który powstał w ramach rozbudowy ulicy Grunwaldzkiej. Dodatkowy pas o długości 800 metrów ma ułatwić wyjazd z Osowej Góry autobusom linii nr 61 i 71. Projekt przewiduje gruntowną przebudowę konstrukcji nawierzchni, korektę geometrii łuków poziomych, przebudowę skrzyżowań, budowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych, miejsc parkingowych oraz zatok autobusowych. Inwestycja jest realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – jej koszt to 11 milionów złotych. Zarówno ZDMiKP, jak i Kobylarnia podkreślają, że budowa buspasa ma zakończyć się w czerwcu przyszłego roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
2 lat temu

To ci sami co budowali wyjazd na Białe Błota. Ci co zatrudniają yeti zamiast robotników.

Nie znany
Nie znany
2 lat temu

jan nie udzielaj sie bo 1 dzien z nami i bys na drugi dzien nie przyszedl robie i nie udzielaj sie jak gowno wiesz