Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 13 • L 12
15C
Czw
11C
Pt
11C
Sob
12C
Nd
11C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaMinister Gowin z wizytą w Bydgoszczy. „Tworzenie Uniwersytetu Medycznego jest niezasadne”
Jarosław Gowin, Mikołaj Bogdanowicz
12.06.2017 | 17:50

Minister Gowin z wizytą w Bydgoszczy. „Tworzenie Uniwersytetu Medycznego jest niezasadne”

Celem przyjazdu ministra było spotkanie z rektorami uczelni oraz przedsiębiorcami z regionu.

Na zdjęciu: Wicepremierowi niemal przez cały dzień towarzyszył Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Fot. Justyna Wróblewska

W poniedziałkowy poranek do Bydgoszczy przyjechał wicepremier, a zarazem minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Celem wizyty były rozmowy o przedsiębiorstwach oraz zmianach w szkolnictwie wyższym. Poruszono również, już coraz bardziej zapominaną, kwestię powstania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. 

Wizytę rozpoczęto od spotkania wicepremiera z wojewodą kujawsko-pomorskim oraz przedsiębiorcami z Bydgoszczy i regionu. Podczas spotkania na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego podpisano porozumienie CTT między trzema uczelniami: UKW, UTP i UMK. [CZYTAJ WIĘCEJ].

Po godzinie 11:00 Jarosław Gowin przyjechał na teren kampusu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, a po jego zwiedzeniu, spotkał się z rektorami uczelni regionu kujawsko-pomorskiego. Podczas spotkania dyskutowano o problemach poszczególnych uczelni, zmianach w szkolnictwie wyższym i Ustawie 2.0, która ma obowiązywać od października 2018 roku. Zakłada ona między innymi podział uczelni na dydaktyczne, badawczo-dydaktyczne oraz badawcze. Spekuluje się, że przy takiej typologii najwięcej zyskają uczelnie badawcze oraz największe uczelnie w Polsce.

Ja chcę zapewnić, że naszemu rządowi przyświeca zasada zrównoważonego rozwoju. Ta zasada obejmuje także obszar nauki i szkolnictwa wyższego. Będę robił wszystko, by dynamicznie rozwijały się nie tylko te wiodące ośrodki akademickie, takie jak Warszawa, czy Kraków, ale również, żeby województwo kujawsko-pomorskie na tej mapie akademickiej Polski miało swoje poczesne i wybitne miejsce – zapewniał wicepremier Gowin.

Zabezpieczeniem dla mniejszych uczelni mają być między innymi zasady finansowania szkół wyższych. – Przez ponad 20 lat poziom finansowania uczelni był uzależniony od liczby studentów. W warunkach niżu demograficznego zagrażało to mniejszym uczelniom. Od stycznia obowiązują nowe zasady. Liczy się nie liczba studentów, a proporcje między liczbą studentów a liczbą pracowników naukowych. Liczba ta nie może przekraczać 13 studentów na jednego nauczyciela akademickiego – mówił Gowin. W związku z tą zmianą niektóre uczelnie muszą zmniejszać liczbę przyjmowanych osób. UTP od października przyjmie na studia stacjonarne ponad 300 studentów mniej. – Na UKW nic się nie zmieni – zapewnia rektor UKW, prof. Jacek Woźny, który ma nadzieję, że kierowana przez niego placówka, wciąż będzie miała status uczelni akademickiej, która uprawnia do doktoryzowania.

Minister szczególnie zwrócił uwagę na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, który osiąga coraz lepsze miejsca w rankingach polskich uczelni. – UMK ma dużą szansę, by stać się uniwersytetem badawczym – dodała Iwona Michałek, poseł na Sejm RP. Przyszłość UTP oraz UKW była rzadziej poruszana. Wicepremier podkreślił, że ministerstwo nie będzie narzucać uczelniom statusów, lecz będą one nadawane w formie konkursu. – Sformułujemy kryteria, ogłosimy konkurs, pokażemy drogę dojścia, korzyści i zobowiązania wynikające ze statusu uczelni badawczej – mówił Gowin.

Sposobem na rozwój uczelni ma być wzajemna współpraca. Według ministra, UKW i UTP są na dobrej drodze by budować poważny potencjał naukowy. Uczelnie myślą o konkretnych formach współpracy. Dotyczyć ma ona również toruńskiego uniwersytetu. – Chciałbym uspokoić mieszkańców Bydgoszczy, że nie myślimy tylko o sobie – mówił rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn. Trzy największe uczelnie w regionie: UKW, UTP i UMK pracują nad uruchomieniem wspólnie prowadzonego kierunku pod nazwą „medycyna weterynaryjna”.

Wzajemna współpraca ma na celu sprawdzenie poziomu synergii uczelni. Związane to jest również z pomysłem połączenia UKW i UTP w jedną placówkę. Jednak rektorzy uczelni oraz minister nie potwierdzają takiego planu, lecz stawiają na rozwój każdej uczelni.

Ponadto minister, po raz kolejny, stanowczo wyraził swój sprzeciw wobec idei przekształcenia Collegium Medicum UMK w Uniwersytet Medyczny. – Moje stanowisko w tej sprawie jest niezmienne. Zresztą identyczne stanowisko zajmuje minister zdrowia. Uważamy, że tworzenie osobnego uniwersytetu medycznego w oparciu o filie UMK w Bydgoszczy jest niezasadne. Po pierwsze osłabiałoby potencjał dobrze rozwijającego się Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a po drugie uczelnia, która powstałaby w Bydgoszczy byłaby wyraźnie najsłabszą uczelnią medyczną w Polsce. W sprawach zdrowia musimy szczególnie dbać o jak najwyższą jakość kształcenia – powiedział Jarosław Gowin. [CZYTAJ WIĘCEJ]

Po zakończeniu spotkania w Bydgoszczy, wicepremier udał się do Torunia, by porozmawiać z przedsiębiorcami i politykami między innymi o zbliżających się wyborach samorządowych.


Powiązane treści