Bydgoszcz
0C
Lekkie opady śniegu
79% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSW
H 0 • L -1
1C
Nd
-1C
Pon
-4C
Wt
-5C
Sr
-5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIMłodzieżowa Orkiestra Dęta w Koronowie wykonała patriotyczny koncert w… ratuszu! [ZDJĘCIA]
12.11.2017 | 23:13

Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Koronowie wykonała patriotyczny koncert w… ratuszu! [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Kujawia" z Koronowa.

Fot. Stanisław Gazda

-Warto było walczyć o tę orkiestrę, o Mirosława Kordowskiego, jako kapelmistrza, żeby odbył się ten dzisiejszy koncert, tutaj w Koronowie, w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy Koronowo – zwrócił się do blisko trzystu słuchaczy Dariusz Kowalski ze Stowarzyszenia „Nowa Kujawia”, prowadzącego Młodzieżową Orkiestrę Dętą „Kujawia”.

Medialną ciszę wokół Młodzieżowej Orkiestra Dętej przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Koronowie – która zapanowała po odrzuceniu przez Mirosława Kordowskiego, Kapelmistrza Orkiestry, warunków powrotu do pracy przedstawionych mu przez MGOK w Koronowie – przerwało skierowane przez szefa orkiestry zaproszenie naszej redakcji na dzisiejszy (12 listopada) I Koncert dla Niepodległej w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Kujawia”, w Sali Sesyjnej miejskiego ratusza.

Blisko dwugodzinny koncert składał się z piętnastu utworów, między innymi wiązanki pieśni legionowych, przebojów znanych z festiwali piosenki żołnierskiej oraz z pieśni patriotycznych, które przy akompaniamencie orkiestry wykonywali: mezzosopran Ada Ber-Nowak, sopran Izabela Fryska, baryton Wojciech Dyngosz oraz tenor Szymon Rona.

Stowarzyszenie „Nowa Kujawia” zostało zarejestrowane w kwietniu tego roku, by mogła w Koronowie powstać nowa, niezależna od nikogo, młodzieżowa orkiestra dęta prowadzona przez Mirosława Kordowskiego, która otrzymała nazwę „Kujawia”. Pod tym szyldem  udała się 30 kwietnia do Brukseli na zaproszenie Europosła Kosmy Złotowskiego, by tam uświetnić uroczystości z okazji Dnia Flagi Narodowej i Święta Polonii.

Od tamtej pory orkiestra zaprezentowała się dwunastokrotnie, dając koncerty w Toruniu, Wierzchucinie Królewskim, Bydgoszczy, Byszewie i w Koronowie. Jednak dzisiejszy koncert był niezwykły nie tylko z racji świątecznego charakteru, ale również dlatego, iż odbywał się w miejscu nieprzychylnie nastawionym do orkiestry, a zwłaszcza jej szefa.

Koncert z prośbą o bisy, zakończyły owacje na stojąco, podziękowania ze sceny oraz wręczenie bukietów róż dla kapelmistrza od wdzięcznych koronowian.


Powiązane treści