Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Modernizacja drogi wojewódzkiej w regionie. Ruszyły prace

Dodano: 19.07.2023 | 11:15

Na zdjęciu: Ruszyły prace na trasie Łabiszyn-Barcin.

Fot. Urząd Marszałkowski

Ruszyły prace z przebudową kolejnego odcinka na trasie Łabiszyn-Barcin. Zadanie jest realizowane z wykorzystaniem środków unijnych.

Trwa przebudowa kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 254 z Łabiszyna do Barcina. W czwartek, 13 lipca 2023 roku wykonawca przejął plac budowy. Koszt inwestycji to prawie 50 mln zł. Zadanie otrzymało unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

By sprawnie realizować kolejne inwestycje drogowe dzielimy je na etapy – mówi marszałek Piotr Całbecki – Rozpoczynamy przebudowę kolejnego odcinka trasy w powiecie żnińskim. Wcześniej wykonawcy zaczęli działać na odcinku Brzoza-Łabiszyn, w Krotoszynie oraz Wiecanowie. W najbliższych latach zakończymy modernizację tej trasy na całej długości. W Mogilnie dobudujemy też brakujący odcinek obwodnicy.

W ramach inwestycji wzmocniona zostanie jezdnia do przenoszenia nacisku 11,5 tony na oś, co ma zapobiec powstawaniu kolein i spękań na trasie, którą poruszają się ciężarówki. Natomiast w miejscowościach Kania i Augustowo planowane są wysepki, które poprawią bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zredukowania prędkości.

Przebudowane zostaną również skrzyżowania z drogami powiatowymi i gminnymi. Także zostaną oświetlone przejścia dla pieszych i dobudowane zatoki autobusowe.Na całej trasie planowane jest ułożenie tzw. “cichej nawierzchni”, która ograniczy hałas o kilka decybeli. Na odcinkach w miejscowościach Barcin, Barcin Wieś oraz Kania dobudowane zostaną chodniki. Na koniec droga zyska nowe oznakowanie poziome i pionowe.

Zakończenie prac budowlanych planowane jest w drugiej połowie przyszłego roku. Koszt całego przedsięwzięcia, wraz z m.in. wykupami gruntu, nadzorem czy koncepcją, to 47,9 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Po odbiorach przebudowana droga zostanie objęta gwarancją na 7 lat.

Trwa również przebudowa drogi na trasie Brzoza-Łabiszyn o długości 13 km. Zrealizowanych zostało już 40% inwestycji. Jej koszt to 46 mln zł.

Zlecone zostały również remonty odcinków z Barcina w kierunku drogi krajowej nr 15. W tym roku zabezpieczono środki na remonty odcinków:

  • nr 254 Mogilno-Wiecanowo (powiat mogileński, długość 2,3 km, wartość zadania 2,1 mln zł, podpisana umowa z wykonawcą)
  • Barcin-Krotoszyn – długość 1,1km (powiat żniński, wartość zadania 2,7 mln zł, podpisana umowa z wykonawcą)
  • Żabno-Wylatowo – długość 2,8 km (powiat mogileński, przygotowania do przetargu)

Modernizacja drogi 254 w liczbach:

  • długość odcinka drogi wojewódzkiej nr 254, który zostanie przebudowany pomiędzy Łabiszynem a Barcinem: 9,1 km
  • koszt prac budowlanych: 32,6 mln zł
  • szacowany koszt całej inwestycji (m.in. z wykupami gruntu, nadzorem, koncepcją): 47,9 mln zł
0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments