[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

MODrzew ujawnia dokumenty o wycince na Leśnym. „Prezydent pewnie załatwiłby to bardzo szybko”

Dodano: 30.11.2022 | 12:54

Na zdjęciu: Mieszkańcy bloków na Leśnym byli zaskoczeni wycinką drzew od lat rosnących na ich podwórku.

Fot. BB

To przez wniosek jednego z mieszkańców, powołującego się na rzekomą znajomość z prezydentem Rafałem Bruskim, doszło do wycinki 14 sosen na osiedlu Leśnym – wynika z dokumentów ujawnionych przez stowarzyszenie MODrzew. Sprawa budzi spore kontrowersje wśród bydgoszczan.

Do zaskakującej wycinki doszło na podwórku między blokami Modrzewiowa 16, 18 i 20 i Sułkowskiego 62. To teren położony tuż obok dworca Bydgoszcz Leśna, obok zaczyna się park Bydgoskiego Harcerstwa. Jak informowaliśmy, doszło tam do wycinki 14 sosen – prezydent Bydgoszczy (jako organ) wyraził zgodę na ich usunięcie z uwagi na fakt, że drzewa były w złym stanie fitosanitarnym, były odchylone od osi pnia lub rosły w bliskiej odległości od podziemnej infrastruktury technicznej (sieć kanalizacyjna, sieć ciepłownicza).

WIĘCEJ: Kontrowersyjna wycinka drzew na osiedlu Leśnym. Dlaczego do niej doszło?

Interwencje w sprawie sosen podjęło rzecz jasna stowarzyszenie MODrzew. Jego przedstawiciele zawnioskowali o informację dotyczącą zgody na wycinkę i zapowiedzieli analizę tej sprawy. We wtorek, 29 listopada organizacja otrzymała dokumenty od urzędu marszałkowskiego. Na ich podstawie możemy się dowiedzieć, że wniosek o wycinkę drzew rosnących na miejskim terenie wystosował 21 lutego jeden z mieszkańców – członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Modrzewiowej. Jego pismo do ratusza jest dość intrygujące.

Zwracam się z prośbą do władz miasta Bydgoszczy o jak najszybsze usunięcie drzew z podwórka czterech bloków. Runęła gałąź a dziecko przechodziło 5 minut po. Jest to zagrożenie życia nas tu mieszkających wszystkich. Straż pożarna usunęła parę drzew. Pan Prezydent ma córkę w wieku mojego pierwszego syna razem chodzili do szkoły sportowej pewnie załatwiłby to bardzo szybko. Mam jeszcze syna który ma 8 lat i lubi biegać po podwórku. Teraz jest strach przechodzić. Ogólnie jestem w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej i mam ogromne wsparcie od wszystkich. Jeśli państwo nic z tym nie zrobicie teraz nie za rok to zbieramy podpisy – czytamy w ujawnionym przez MODrzew piśmie (pisownia oryginalna).

Mieszkaniec, powołujący się na rzekomą znajomość z prezydentem Rafałem Bruskim, dołączył do wniosku zdjęcie leżącej na ziemi gałęzi. MODrzew podkreśla, że w tym okresie przez Bydgoszcz przeszedł orkan Eunice, który zniszczył wiele drzew. Mailowa prośba o wycinkę trafiła do Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej, a stamtąd do ADM, czyli zarządcy terenu. W marcu ADM skierował wniosek o wydanie zgody na wycinkę wszystkich 21 drzew rosnących pomiędzy blokami.

Zgodnie z procedurą taki wniosek opiniuje Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Jego zgoda nie jest zgodą na właściwą wycinkę, lecz zgodą którą udziela właściciel terenu. Wydział zgodził się na wycinkę 14 z 21 drzew. Zgoda na wycinkę została uzależniona od nasadzenia 28 sztuk drzew iglastych – informuje MODrzew. Następnie wycinką zajął się urząd marszałkowski – ten wyraził zgodę na usunięcie sosen.

Decyzja o losie drzew na Leśnym zapadła 18 lipca. W zamian ADM ma nasadzić 14 drzew na podwórku przy Sułkowskiego, ale pozostałe 14 znajdzie się w innych lokalizacjach – przy ulicy Jarzębinowej 6 i… Przemysłowej 9. MODrzew podkreśla, że mieszkańcy – wbrew informacji członka zarządu wspólnoty przy ul. Modrzewiowej – nie byli poinformowani o sprawie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowe studium zabetonuje fordoński las? Mieszkańcy apelują do MPU o zmianę planów

MODrzew ujawnia dokumenty o wycince na Leśnym. "Prezydent pewnie załatwiłby to bardzo szybko"
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Judasz z PełO
Judasz z PełO
3 miesięcy temu

Czyli wystarczy znać córkę Bruskiego aby wyciąć jakiekolwiek drzewo w Bydgoszczy, a zięcia Bruskiego aby palić odpadami w nieodebranej spalarni na Zachemie. Za to syn buduje niewypały inwestycyjne przy których miasto przeznacza miliony na niewykorzystywaną przez mieszkańców infrastrukturę drogową (przykład outletu na Pilickiej).
I to są właśnie prawdziwe ekologiczne i ekonomiczne KONKRETY BRUSKIEGO!
Z PeOwskiego programu nasza rodzina na swoim.

jan
jan
3 miesięcy temu

Drzewo potrzebne do palenia w piecu.

Jot
Jot
3 miesięcy temu

To podwórko niedługo będzie nie przy ul. Modrzewiowej a przy Alternatywy 4. Po prawdzie znalazłby się Stanisław Anioł udający gospodarza pełną parą, nie mówiąc o Rolniku szukającym żony. Co do wycinki drzew, to faktycznie powoływanie się na prezydenta o pseudonimie „Komu zabrać” trąci żartem z komedii Barei.

Kryś
Kryś
3 miesięcy temu

Jak głosowaliście tak macie. A teraz Rafi będzie się pchać do sejmu i też na niego zagłosujecie.