Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kontrowersyjna wycinka drzew na osiedlu Leśnym. Dlaczego do niej doszło?

Dodano: 24.11.2022 | 20:44

Na zdjęciu: Na podwórku przy Modrzewiowej pod topór poszło 14 sosen.

Fot. Błażej Bembnista

14 sosen, rosnących na podwórku bloków na osiedlu Leśnym, znika z krajobrazu przy akompaniamencie ryczących pił. Mieszkańcy są zaskoczeni wycinką – ratusz w odpowiedzi na nasze pytania wyjaśnia, jak do niej doszło.

Do zaskakującej wycinki doszło na podwórku między blokami Modrzewiowa 16, 18 i 20 i Sułkowskiego 62. To teren położony tuż obok dworca Bydgoszcz Leśna, obok zaczyna się park Bydgoskiego Harcerstwa. Sosny, rosnące tam od wielu lat, to symbol osiedla nie bez powodu nazwanego Leśnym. 14 z nich zostanie jednak usuniętych.

O bulwersującej sprawie głośno zrobiło się na Facebooku. W środę post na ten temat umieściła na swoim profilu pani Justyna – szybko rozniósł się on po innych grupach. Na popularnym portalu społecznościowym pojawiły się również kolejne relacje z Leśnego.

Sytuację w kwartale zabudowy między Sułkowskiego a Modrzewiową sprawdziliśmy w czwartkowe wczesne popołudnie. Odgłos ryczących pił było słychać z daleka – dwóch drwali cięło na kawałki pnie ściętych sosen. Sytuacji z jednego z balkonów przyglądała się starsza pani; później jeden z mężczyzn – tak jak my – wyjął telefon i uwiecznił wycinkę.

Interwencje w sprawie sosen podejmuje rzecz jasna stowarzyszenie MODrzew. Jego przedstawiciele zarejestrowali trwającą wycinkę z drona i tak komentują sprawę: –  Byliśmy tam dziś, zawnioskowaliśmy także o informację dotyczącą zgody na wycinkę, będziemy analizować tę sprawę. Wciąż budzi to w nas ogromny sprzeciw, że najczęściej mieszkańcy dowiadują się o takich wycinkach w momencie, gdy uruchamiane są piły. Chcemy, aby miasto stworzyło rejestr, w którym każdy będzie mógł sprawdzić, czy w jego najbliższej okolicy nie planuje się usunięcia drzew. Sytuacja z Modrzewiowej pokazuje, jak bardzo taki rejestr jest potrzebny – informuje organizacja.

Wycinka na Leśnym. Pytamy Urząd Miasta Bydgoszczy, dlaczego do niej doszło

W czwartek rano wysłaliśmy do bydgoskiego ratusza zapytanie, z jakiego powodu Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej wydał zgodę na przeprowadzenie wycinki oraz kto wystosował taki wniosek.

Z wnioskiem o usunięcie 21 sztuk drzew wystąpiła Administracja Domów Miejskich. We wniosku spółka wskazała, że drzewa mają zachwianą statykę, są uszkodzone przez wiatr, a o ich wycięcie wnioskowały Wspólnoty Mieszkaniowe Modrzewiowa 16 i 18 – odpowiada Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

Jak się dowiadujemy, po dokonanych oględzinach Prezydent Miasta Bydgoszczy (jako organ) wyraził zgodę na usunięcie 14 sosen, z uwagi na fakt, iż drzewa były w złym stanie fitosanitarnym (ubytki w koronach, połamane gałęzie, odłamane konary, dziuple lub strzały na pniach, pnie pozbawione kory, próchnica), były odchylone od osi pnia lub rosły w bliskiej odległości od podziemnej infrastruktury technicznej (sieć kanalizacyjna, sieć ciepłownicza).

Powyższe przyczyny potwierdził Marszałek wydając decyzję zezwalającą na usunięcie drzew – dodaje rzeczniczka. Za wycięte sosny dokonane zostaną nasadzenia zastępcze, ale czy w obliczu zmian klimatycznych i kontrowersyjnych przykładów niszczenia drzewostanu (np. pod parkingi P&R Przylesie i Las Gdański) każda taka decyzja będzie rodziła wielkie kontrowersje. Zwłaszcza w mieście, w którym władze sprawują politycy Platformy Obywatelskiej, którzy dziś publikowali na swoich kanałach społecznościowych postulaty partii dot. walki ze zmianami klimatu, rozwoju nowoczesnej energii i przyjaznego środowiska. Na profilach radnego Jakuba Mikołajczaka czy wiceprezydenta Michała Sztybla możemy przeczytać, że PO chce „walczyć z betonozą w miastach” czy chce wprowadzenia „społecznego nadzoru nad lasami”.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Fotopułapki zarejestrowały skandaliczne zachowania. Sprawcy podrzucają śmieci i… kontenery

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
obywatel kraju IV świata
obywatel kraju IV świata
1 rok temu

Hipokryzja Bruskiego Sezon 12 Epizod 328

Prometeusz
Prometeusz
1 rok temu

Radny Jakubczak i dbanie o środowisko, hahaha, śmiechu warte. Chłop to typowa partyjna chorągiewka

Jarek
Jarek
1 rok temu

Wytną drzewa i się okaże, że tam się da blok wcisnąć – na prośbę mieszkańców oczywiście 🙂

Ada
Ada
1 rok temu

Popieram powstanie udostępniania informacji o wycince drzew dla mieszkańców, żeby można było interweniować zanim rozlegnie się ryk pił. Zawsze boję się, że nie zdążę zaprotestować na wycinkę konkretnego drzewa, które dla mnie jest ważne. Jestem przeciwna bezmyślnej wycince i tłumaczeniem, że drzewo zagrażało bezpieczeństwu.

Marta
Marta
1 rok temu

Szanowni, jasne, że o zieleń w mieście trzeba dbać i dobrze, gdy jest jej jak najwięcej. Jednak, nie oszukujmy się – każdy medal ma dwie strony. Jeśli drzewa są zniszczone i istnieje ryzyko, że zaraz się obalą, nie widzę innego wyjścia. Poza tym, miasto to miasto – z samej definicji można się spodziewać, że będzie się rozwijać, m.in. infrastrukturalnie, co oznacza nowe drogi, nowe parkingi itp. Nie są to drzewa zabytkowe, a co więcej, będą – jak zawsze w takiej sytuacji – nasadzenia kompensacyjne. Mam wrażenie, że ten tekst, szczególnie ostatni akapit, to tylko po to, żeby dowalić samorządowi. Szkoda,… Czytaj więcej »

Dariusz
Dariusz
1 rok temu

Ciekawe czy ludzie walczyliby z wycinką gdyby to ich mieszkaniom i dzieciom by zagrażały. A jak któreś z drzew się faktycznie obaliło to nagle byłby raban, że trzeba było je wcześniej wyciąć jeśli były wnioski. Przecież będą nasadzenia zastępcze.

Jot
Jot
1 rok temu

Akurat mieszkam w jednym z wyżej wymienionych bloków i zastanawiające że akurat pochylone drzewa najbliżej bloków ul. Modrzewiowa 16 i 18 zostały, natomiast wycięto te ze środka. Poza tym przez prawie 70 lat nikomu łącznie z dziećmi te drzewa nie przeszkadzały i nagle wielka obawa. Przy okazji wiele drzew obok w parku wyraźnie nadaje się do wycięcia, bo wystarczy silny wiatr i łamią się jak zapałki, ale tu obawy o mnóstwo dzieci idących z rodzicami na pobliski plac zabaw nie ma.

tom
tom
1 rok temu

durnie !!!!!