Bydgoszcz
14C
Słonecznie
56% wilgotność
Wiatr: 8km/h WNW
H 14 • L 12
10C
Sob
12C
Nd
15C
Pon
17C
Wt
20C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycje w BydgoszczyMPU konsultuje plan miejscowy dla terenów Jutrzenki przy Garbarach. Jaką proponuje wysokość budynków?
11.03.2018 | 10:04

MPU konsultuje plan miejscowy dla terenów Jutrzenki przy Garbarach. Jaką proponuje wysokość budynków?

Projekt czeka na uwagi mieszkańców.

Na zdjęciu: Od kilku tygodni trwa rozbiórka budynków Jutrzenki przy ul. Garbary. Inwestor ma plan stworzenia tam nowej zabudowy.

Fot. Stanisław Gazda

Miejska Pracownia Urbanistyczna wyłożyła do wiadomości publicznej projekty planów zagospodarowania przestrzennego dla okolicy przyszłej siedziby Akademii Muzycznej oraz rejonu ulicy Królowej Jadwigi i Garbary. Mieszkańcy mogą składać swoje uwagi do propozycji urbanistów.

Jak informowaliśmy w lutym, Colian Developer planuje w miejscu dawnej fabryki słodyczy utworzenie budynku mieszkalnego. Wizja architektoniczna zabudowy, zaprojektowana przez Sławomira Kolanusa spotkała się jednak z miażdżącą krytyką mieszkańców. Deweloper dostrzegł negatywne opinie i zamierza dokonać zmian w koncepcji. Mają one objąć zarówno wygląd, jak i wysokość budynku, ponieważ Colian czeka na ustalenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta.


CZYTAJ WIĘCEJ: Trwa wyburzanie obiektów Jutrzenki przy węźle Garbary. Kiedy powstaną tam nowe budynki?


Projekt nowego planu miejscowego „Okole – Królowej Jadwigi” został wyłożony do wiadomości publicznej 1 marca. Mieszkańcy mają czas na składanie uwag do 16 kwietnia, a 20 marca o godzinie 16:00 w siedzibie MPU (Grudziądzka 9-15, budynek A, pokój 319) odbędzie się dyskusja publiczna na temat koncepcji.

Wiadomo już, że osoby zainteresowane rozwojem Bydgoszczy złożą uwagi dotyczące proponowanej wysokości budynków na tym obszarze. MPU chce, aby budynki na działce po Jutrzence, między ulicą Królowej Jadwigi a ulicą Artura Grottgera, miały wysokość od 12 do 20 metrów. Zabudowa na terenach WSG może mieć od 20 metrów do 35 metrów (przy linii tramwajowej), na terenie Multikina – od 12 do 25 metrów, a między Królowej Jadwigi a mostem Jagiełły – od 12 do 28 metrów. Na całym terenie dopuszcza się możliwość ulokowania zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usługowej.

Część mieszkańców zdecydowanie opowiada się za zwiększeniem limitu wysokości, tak by budynki dorównywały Nordic Haven i okolicznym wieżowcom przy ul. Czartoryskiego z czasów PRL. Wysoka zabudowa w centrum ma też zapobiec dalszej suburbanizacji i przyciągać mieszkańców do ścisłego centrum miasta. Atutem lokalizacji przy węźle Garbary jest też doskonała dostępność komunikacji w postaci kilku linii tramwajowych i kilkunastu (wliczając w to kursy innych przewoźników) linii autobusowych, także podmiejskich. Dlatego też wiele osób polemizowało z wypowiedzią dyrektor MPU Anny Rembowicz-Dziekciowskiej z wywiadu dla MetropoliaBydgoska.PL, w której stwierdziła, że „Obecnie z komunikacją w tym miejscu nie jest najlepiej, ul. Królowej Jadwigi jest bardzo obciążona, a my musimy zadbać, aby całe Śródmieście było dobrze skomunikowane„.


PRZECZYTAJ: Anna Rembowicz-Dziekciowska: Mamy już naszą wieżę Eiffla. To Brda [WYWIAD]


Do 23 marca można też składać uwagi dotyczące planu „Bocianowo – Akademia Muzyczna”, obejmującego teren między ulicą Kamienną a Chodkiewicza, na którym powstanie nowa siedziba uczelni muzycznej. Teren wokół glinianki jest przeznaczony na teren zieleni urządzonej oraz teren zabudowy usługowej – obiekty użyteczności publicznej z zakresu nauki i szkolnictwa wyższego, kultury i sztuki – czyli nowy budynek Akademii wraz z urządzoną zielenią. Sąsiadujący z tym obszarem teren oznaczony symbolem 2. MW-U (po wschodniej stronie zbiornika wodnego) jest przeznaczony na zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i zabudowę usługową o wysokości do 18,5 metra.