Bydgoszcz
4C
Słonecznie
73% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSE
H 5 • L 4
11C
Pon
11C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
12C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaMZK Bydgoszcz kupuje nowe autobusy. Wiemy, na którą markę zdecydowała się miejska spółka
08.10.2021 | 08:00

MZK Bydgoszcz kupuje nowe autobusy. Wiemy, na którą markę zdecydowała się miejska spółka

Na zdjęciu: W przyszłym roku flota MZK Bydgoszcz poszerzy się o dwanaście nowych autobusów przegubowych. Wybór padł na mercedesa.

Fot. Szymon Fiałkowski

Miejskie Zakłady Komunikacyjne rozstrzygnęły przetarg na dostawę dwunastu autobusów przegubowych. Zaskoczenia nie ma – flota spółki poszerzy się w przyszłym roku o nowe mercedesy.

Od otwarcia ofert do wyboru dostawcy minął niespełna miesiąc. Przypomnijmy, że władze MZK Bydgoszcz poznały propozycje zainteresowanych zleceniem firm 10 września. W szranki stanęły dwie – EvoBus, czyli dystrybutor autobusów marki Mercedes oraz Solaris. Obie są już obecne na bydgoskich ulicach.

EvoBus za dostawę dwunastu nowych autobusów zaproponował cenę 18,4 mln złotych, Solaris chciał ponad trzy miliony złotych więcej. Jako że obie spółki zadeklarowały dostarczenie pojazdów o wzmocnionej konstrukcji (preferowana była np. stal nierdzewna) oraz z przynajmniej 135 miejscami dla pasażerów, wiadomo było, że to właśnie cena (o ile nie pojawią się wątpliwości natury formalnej) zadecyduje o zwycięstwie w przetargu (budżet MZK wynosił niespełna 21,3 mln zł).

I rzeczywiście – w czwartkowe popołudnie miejska spółka poinformowała o wyborze EvoBusu. Nowe mercedesy mają trafić do Bydgoszczy w drugiej połowie przyszłego roku. Wszystko wskazuje na to, że do regularnego ruchu zostaną włączone pod koniec trzeciego kwartału.

Wiadomo, że mercedesy zakupione przez MZK nie będą jedynymi nowymi pojazdami, które pojawią się na bydgoskich ulicach w nadchodzących kilkunastu miesiącach. Na początku 2023 roku zacznie obowiązywać nowy, dziewięcioletni kontrakt na obsługę jedenastu linii autobusowych w mieście (w tym najdłuższej linii nr 69). Warunkiem postawionym przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej jest posiadanie nowego taboru. Łącznie to 45 autobusów (19 przegubowych oraz 26 krótkich). Najniższą ofertę (liczona była cena za usługę w roku 2023) złożył Mobilis, który w przeszłości świadczył już usługi przewozowe na terenie miasta. Przetarg nadal jednak czeka na rozstrzygnięcie. Trwa analiza złożonej w postępowaniu dokumentacji.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tor
Tor
15 dni temu

Nowe autobusy?! A gdzie są te nowe tramwaje co miały jeździć po bydgoskich ulicach jak zrobią te Rondo Kujawskie . Też PO obiecywało nowe TRAMWAJE no jakoś ich nima!!!

Justyna
Justyna
14 dni temu

Uważam, że nowe tramwaje bardziej są potrzebne. Te stare klamoty na te długie trasy do Fordonu w ogóle nie powinny jeździć.

Krzysztof
Krzysztof
14 dni temu

Tory tramwajowe nadal są w tragicznym stanie.Wstyd.dla Ratusza

pasażer
pasażer
13 dni temu

Ciekawe kto będzie je prowadził jak nie ma kasy dla pracowników , bardziej by się tramwaje przydały moim zdaniem

trei
trei
11 dni temu

Mobilis juz raz wygrał przetarg, a jak pamietam nie miał autobusów , ciekawe czy się powtórzy.

Powiązane treści