Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

MZK ma nowego prezesa. Jest też aneks do umowy

Dodano: 30.12.2022 | 14:53

Na zdjęciu: MZK wyjedzie w styczniu na ulice na podstawie aneksu do dotychczasowej umowy.

Fot. Szymon Fiałkowski

MZK ma nowego prezesa. Przez pierwsze dwa miesiące ma też realizować przewozy na podstawie aneksu do umowy.

Nowym prezesem spółki został Piotr Bojar, wcześniej związany z Tramwajem Fordon. Był on jednym z kandydatów podczas postępowania, którego odbyło się w sierpniu i wrześniu. Wówczas do kierowania spółką wybrano Piotra Szałkowskiego. Rozpoczął on restrukturyzację spółki, jednak wraz z wiceprezesem Pawłem Czyrnym zrezygnował w połowie grudnia, kiedy rozmowy z miastem na temat nowej umowy nie przynosiły skutku.

Dotychczasowa umowa wygasa z końcem bieżącego roku. Przypomnijmy, że władze miasta proponowały, aby na mocy nowej MZK jeździło za kwotę zaproponowaną przez prywatnego przewoźnika Mobilis + 10 procent.  Mobilis będzie od 1 stycznia obsługiwał 11 linii  za kwoty: 7,33 zł za 1 wozokilometr dla autobusów przegubowych i 6,25 zł za 1 wozokilometr dla autobusów krótkich.

W spółce przekonywano jednak, że takie rozwiązane jest niemożliwe, bo MZK ma zdecydowanie większe koszty funkcjonowania niż prywatna firma chociażby z powodu utrzymywania infrastruktury i dobrych warunków pracy dla kierowców i motorniczych.

Tuż przed świętami związkowcy z MZK zorganizowali konferencję prasową, na której poinformowali, że nie pamiętają tak fatalnej sytuacji w spółce. Jednocześnie wobec braku porozumienia z miastem zintensyfikowali spór zbiorowy w zakresie wzrostu płac.

30 grudnia przyniósł tymczasowe rozwiązanie. Oprócz wyboru nowego prezesa udało się także podpisać aneks do dotychczasowej umowy między MZK a miastem. Na jego mocy spółka będzie realizować przewozy przez najbliższe dwa miesiące według stawek z IV kwartału 2022 roku. W trakcie bieżącego miesiąca były one wstępnie szacowane na 10,76 zł za wozokilometr dla autobusów przegubowych, 9,66 zł za wozokilometr dla autobusów krótkich i 8,28 zł za wozokilometr dla autobusów midi.

– Kwoty z kończącego się roku i tak nie będą wystarczające, ale z czymś musimy ruszyć – mówi Andrzej Arndt, przewodniczący zakładowych związków zawodowych. Najbliższe dwa miesiące będą więc czasem na wypracowanie porozumienia w sprawie nowej, dziewięcioletniej umowy.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zenon
Zenon
1 rok temu

A jakby tak zaczac placic prezydentowi miasta Bruskiemu i jego zastepcom wynagrodzenie minimalne 3460 zl brutto powiekszone o 10% premii uznaniowej?
Warunek wyplaty premii? Uzyskanie w wyborach min.99 % poparcia mieszkancow?
Oszczednosci wtedy moznaby wyplacic pracownikom w MZK. Kto jest za?
Albo niech Bruski taki mądry sam pracuje jako kierowca w MZK za te pieniadze!!!
Konkurencja wygrywa bo…. ma przewagę? ponoć hindusów mają zatrudniać i płacić im w rupiach? A hindusi mają siusiać w krzakach? W XXI w. nasz prezydent promuje współczesne niewolnictwo? niech żyją dobrze ustawieni…ŻENADA panie prezydencie!!!