Bydgoszcz
10C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 11 • L 9
15C
Czw
12C
Pt
11C
Sob
13C
Nd
14C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaNa kolejnych gruntówkach pojawią się płyty ażurowe. Prace na Osowej Górze i w Fordonie
02.10.2020 | 10:02

Na kolejnych gruntówkach pojawią się płyty ażurowe. Prace na Osowej Górze i w Fordonie

Na zdjęciu: ZDMiKP podkreśla, że utwardzanie ulic gruntowych płytami ażurowymi realizuje się głównie na terenach o dużej przepuszczalności gruntu.

Fot. Szymon Fiałkowski

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej jeszcze w tym roku zleci utwardzenie kolejnych gruntówek płytami ażurowymi. W ramach drugiego pakietu prac utwardzone zostaną fragmenty ulic na Osowej Górze, w Myślęcinku oraz w Fordonie. Ponadto, na osiedlu Tatrzańskim zostanie dobudowany parking.

Utwardzanie dróg płytami ażurowymi to tańszy sposób poprawy jakości piaszczystych uliczek osiedlowych. Według ZDMiKP koszt metra kwadratowego takiej płyty szacowany jest na około 200 złotych, dzięki czemu drogowcy mogą zlecić wykonawcom utwardzenie większej liczby ulic, które okupują dalekie miejsca na liście miejskiego programu budowy dróg. Tego typu zadania są jednak realizowane na terenach o dużej przepuszczalności gruntu i nienarażonych na częste przejazdy pojazdów ciężarowych. Płyty ażurowe są stabilizowane opornikami betonowymi, a część utwardzanej ulicy dedykowana pieszym wykładana jest kostką betonową. Przed ułożeniem płyt przygotowywana jest dwudziestocentymetrowa podbudowa. Tego typu inwestycje nie obejmują jednak budowy kanalizacji deszczowej, oświetlenia, dróg dla rowerów czy chodników.

Do tej pory drogowcy zlecili wyłożenie ażurami 24 ulic o łącznej długości pięciu kilometrów. W tym roku, w ramach trzeciej edycji programu, tańsze utwardzanie zastosowano na ulicach: Turystycznej, Letniskowej, Partyzantów, Rozłogi, Widok, Siemaszkowej, Jordanowskiej i Agatowej. Ale to nie koniec tegorocznych inwestycji. – Tej jesieni jeszcze kilka kolejnych ulic gruntowych zyska nową nawierzchnię. Rozpoczęliśmy II etap prac – informuje Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP.

Wśród dróg, na których zostaną położone ażury, znalazły się: ulice Biedronkowa (na odcinku od Kormoranów do Dzięciołowej), Głuszcowa (od Grunwaldzkiej do Kolibrowej) i Jarząbkowa (od Grunwaldzkiej do Kolibrowej) na Osowej Górze, Lubuska w Myślęcinku oraz Dorodna (od Swobodnej do gen. Bortnowskiego) w Fordonie. Ponadto, ZDMiKP zapowiada także utwardzenie kostką betonową skrzyżowania ulicy Paprociej i Szczytowej na Miedzyniu oraz dobudowanie miejsc parkingowych przy ulicy Pod Reglami na osiedlu Tatrzańskim w Fordonie.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: W Fordonie powstało wyniesione skrzyżowanie. Za 200 tysięcy złotych


Utwardzanie ulic gruntowych, z uwagi na pozytywny odbiór społeczny, realizowane jest również w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Prace rozpoczęły się na osiedlu Łęgnowo i obejmują stabilizację pytami ażurowymi odcinka łączącego ulicę Okólną z Żółwińską. Jednocześnie ogłoszony został przetarg na realizację zadania polegającego na stabilizacji płytami ażurowymi sięgacza ul. Księcia Witolda – dodaje ZDMiKP.

W 2019 roku, według danych ZDMiKP na terenie miasta było aż 480 nieutwardzonych ulic. Przez ostatnie pięć lat drogowcy zlecili prace na 120 ulicach – niedawno zakończono przebudowę ulicy Kaplicznej, która była ostatnią zaplanowaną inwestycją w ramach programu utwardzania dróg gruntowych. Obecnie trwają prace przygotowawcze nad utwardzeniem kolejnych 16 ulic w ramach drugiej edycji wieloletniego programu – ich łączna długość sięgnie prawie 5 kilometrów. W kolejce na realizację czekają także ulice, które powstaną w ramach programu 25/75: Szuwarowa, Szczupakowa, Błękitna, Cedrowa, Krzywa,  Podnóże, Cytrusowa (II etap), Legnicka (fragment), Nefrytowa, Brylla + Chełkowskiego (fragment), Maciejowicka + fragmenty: Gliwicka/ Oleśnicka/Jeleniogórska/Planty. Trzy ulice: Chmurna, Gersona (II etap) i Kotowicza powstaną natomiast w ramach budżetu obywatelskiego.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Max
Max
1 rok temu

Może by ktoś pomyślał o ażurach na ulicy spacerowej od cieplickiej do janowieckiej. Jak przejedzie równarka to kurz jest taki że nie mozna nawet wyjść na spacer a jak spadnie deszcz to wygląda jak po deszczu meteorów.

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

Dlaczego opóznia się inwestycja ul.Bortnowskiego.

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

Kiedy rozpoczną ul.Bortnowskiego miała już dawno przeznaczona być do realizacji.

Powiązane treści