Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h N
H 4 • L 3
8C
Sob
9C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeNa Miedzyniu powstaje pumptrack. To pierwszy taki tor w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
PUMPTRACK MIEDZYŃ BYDGOSZCZ
24.07.2020 | 11:08

Na Miedzyniu powstaje pumptrack. To pierwszy taki tor w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: W czwartek, 23 lipca wykonawca toru - BT Project - zakończył wylewanie asfaltu na pumptracku.

Fot. Pumptrack Miedzyń Bydgoszcz

Trwa realizacja pierwszego w Bydgoszczy pumptracka – czyli toru dla rowerów zbudowanego z muld i szybkich zakrętów. Inwestycja powstaje na Miedzyniu, przy ulicy Maciaszka – w mijającym tygodniu tor zyskał już nawierzchnię.

Inicjatywa budowy pumptracka została zgłoszona do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego w 2018 roku. Pomysł zyskał uznanie bydgoszczan – zdobył 480 głosów w głosowaniu na projekty osiedlowe i trafił do realizacji. Zgodnie z zapisami dokumentacji technicznej, pierwszy w mieście pumptrack ma około 130 metrów bieżących długości – w przybliżeniu będzie przypominał trójkąt. Jego nawierzchnia zostanie wykonana z asfaltu. Obiekt ma służyć użytkownikom z różnych grup wiekowych oraz uprawiającym różne dyscypliny sportowe: przede wszystkim rowerzystom jeżdżącym na BMX, ale też skaterom, rolkarzom czy longboardzistom.

Pierwotnie tor miał powstać na terenie pomiędzy ulicami Tczewską i Krośnieńską, tuż przy Kanale Bydgoskim. Badania geotechniczne gruntu wykluczyły możliwość jego budowy w tym miejscu. Później wyznaczono nową lokalizację – na końcu ulicy Spacerowej, w pobliżu śluzy Prądy. Okazało się jednak, że w tym miejscu znajduje się strefa ochrony gazociągu, stąd też po raz trzeci konieczne było wyznaczenie nowego miejsca na tor.

Ostatecznie pumptrack powstaje na „górnym” Miedzyniu, przy skrzyżowaniu ulicy Maciaszka i Czorsztyńskiej – tuż obok placu zabaw i boiska baseballowego. Realizacja oczekiwanego zadania z BBO rozpoczęła się w poniedziałek, 6 lipca – pierwsze trzy dni przebiegły pod znakiem przygotowania terenu pod tor. Pod koniec pierwszego tygodnia wykonano odwodnienie i wyprofilowano najtrudniejsze zakręty po obu stronach toru. Pojawiła się także pierwsza utwardzona warstwa prostej. Drugi tydzień prac upłynął natomiast na przygotowaniu i rozłożeniu kruszywa oraz jego ubijaniu.


CZYTAJ TAKŻE: Najnowsze informacje o przebudowie Nakielskiej


W poniedziałek, 20 lipca rozpoczęto wylewanie asfaltu, które zakończyło się w czwartek. Tym samym zakończono najważniejszy etap realizacji inwestycji – nastąpiło to po 17 dniach od jej startu. Teraz prowadzone będą prace wykończeniowe, obejmujące m.in. nasypy na skarpy – zostaną one wzmocnione specjalną matą, a następnie obsiane trawą. Oddanie toru do użytku – poprzedzone odbiorami technicznymi – jest wstępnie planowane na koniec sierpnia. W ramach jego otwarcia przewidziane są warsztaty jazdy z mistrzem Polski w BMX – Bartoszem Giemzą.

Projektantem i wykonawcą toru jest firma BT Project z Poznania – specjalizująca się w realizacji tego typu inwestycji. Mieszkańcy Miedzynia, z zaciekawieniem obserwujący powstawanie pumptracka, chwalą ją za solidność i szybkie tempo prac.

Budowa pumptracka na Miedzyniu zainspirowała mieszkańców kolejnych osiedli do podjęcia starań na rzecz realizacji podobnych inwestycji. W tegorocznej edycji BBO zgłoszono projekty budowy torów na Bartodziejach, Szwederowie i na osiedlu Tatrzańskim.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kacper
Kacper
6 miesięcy temu

Pumptracki w Bydgoszczy były bardzo potrzebne. Widać to teraz najbardziej kiedy jest już po otwarciu pierwszego pumptracka i jest on codziennie oblegany przez rowerzystów. Pamiętajcie tylko o bezpieczeństwie. Główny sponsor otwarcia pumptracka wypuścił właśnie ciekawy artykuł o pumptracku, jeździe na nim i zasadach bezpieczeństwa. Polecam lekturę. https://www.rowertour.com/blog/jak-jezdzic-na-pumptracku-wszystko-co-powinienes-wiedziec

Powiązane treści