Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Na tę wiadomość czekał cały Miedzyń. Ratusz ogłosił przetarg na budowę basenu

Dodano: 18.05.2020 | 23:55

Na zdjęciu: Autorami projektu basenu przy ulicy Pijarów jest pracownia Schick Architekci.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Ważna wiadomość dla wszystkich mieszkańców Miedzynia – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami urząd miasta ogłosił przetarg na realizację oczekiwanego basenu przy ulicy Pijarów.

Budowa pływalni w zachodniej części Bydgoszczy to inwestycja, której losy w ostatnich miesiącach były bardzo niepewne. Mimo zapewnień urzędu miasta, że jej realizacja ruszy po starcie budowy basenu przy SP 67 w Fordonie, w poprzednim roku nie rozpisano postępowania przetargowego. Jesienią ratusz zapowiedział za to poszukiwanie 100 milionów złotych oszczędności w celu pokrycia dziury budżetowej, będącej efektem zwiększenia wydatków na rzecz budżetu państwa. To sprawiło, że rozpoczęcie budowy basenu w 2020 roku stanęło pod wielkim znakiem zapytania.

W reakcji na zapowiedź wykreślenia budowy pływalni z budżetu miasta, Jarosław Kordus i Dariusz Smól – społecznicy z Miedzynia i Prądów zaangażowani w walkę o budowę pływalni – napisali list do prezydenta Rafała Bruskiego. Ten w odpowiedzi przypominał o zmniejszeniu przychodów do miejskiej kasy, a 15 listopada zaprezentował projekt planu wydatków na 2020 roku, w którym próżno było szukać inwestycji przy Zespole Szkół nr 8. Na grudniowej sesji rady miasta, podczas której radni głosowali nad budżetem, prezydent wyjął jednak asa z rękawa. Zgłosił bowiem autopoprawkę, umożliwiająca rozpoczęcie zapowiadanej od lat budowy basenu przy Zespole Szkół nr 8. Zmiana w budżecie pozwoliła przekazać na ten cel 15,4 mln złotych. W kolejnym roku, na dokończenie inwestycji miałoby natomiast trafić 3,7 mln złotych.

Na tę wiadomość czekał cały Miedzyń. Ratusz ogłosił przetarg na budowę basenu

Zobacz również:

100 tysięcy złotych kary dla Komunalnika. Ratusz nie rozstaje się jednak z krytykowaną spółką

Od początku roku miedzynianie czujnie wypatrywali ogłoszenia przetargu na budowę basenu. Według niedawnych zapewnień zastępcy prezydenta Michała Sztybla, miał on rozpocząć się w maju. – Jest to specyficzne postępowanie, ponieważ po raz pierwszy będzie przeprowadzone z opcją aukcji elektronicznej. Zobaczymy, jak to się sprawdzi – rozeznanie, które robiliśmy wskazuje, że jest to szansa na uzyskanie oszczędności i lepszych ofert. Jest to też jeden z powodów opóźnienia jego ogłoszenia. Ta inwestycja nie jest na pewno zagrożona uzupełnił Sztybel.

Złożona na kwietniowej sesji rady miasta obietnica została spełniona – w poniedziałek, 18 maja urząd miasta ogłosił wyczekiwany przetarg na budowę krytego basenu i łącznika komunikacyjnego, łączącego basen z istniejącym budynkiem szkoły. Zgodnie z dokumentacją przetargową, wykonawca będzie miał półtora roku na wybudowanie pływalni. Urzędnicy będą oceniać oferty, uwzględniając cztery kryteria: cenę (60% wagi), okres odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady (15% wagi), doświadczenie specjalisty – kierownika brygady/personelu (15% wagi) i doświadczenie kierownika budowy (15% wagi).

Tak jak zapowiadał wiceprezydent Sztybel, miasto wybierze najkorzystniejszą ofertę poprzez aukcję elektroniczną, która odbędzie się na specjalnej platformie Urzędu Zamówień Publicznych. Warto jednak dodać, że aukcja odbędzie się, jeżeli zostaną złożone co najmniej dwie oferty niepodlegające odrzuceniu. W aukcji nie przewiduje się dogrywki. – W przypadku, gdy dwie lub więcej ofert przedstawia taki sam bilans ceny i innych kryteriów oceny ofert, zamawiający spośród nich wybiera tę z najniższą ceną, a jeżeli zostały złożone oferty o takiej samej cenie – zamawiający wezwie wykonawców do złożenia ofert dodatkowych – informuje urząd miasta.

W ramach budowy pływalni, projektanci zaplanowali realizację basenu sportowego o długości 25 metrów i zmiennej głębokości od 1,20 do 1,80 metrów z sześcioma torami pływackimi wyposażonymi w bloki startowe, a także brodzików dla rodziców z dziećmi o głębokości 0,15 i 0,30 metra. – Kompleks brodzików dla rodziców z małymi dziećmi stanowi wydzieloną strefę przylegającą bezpośrednio do głównej hali basenowej. Strefa ta jest także przystosowana dla opiekunów poprzez specjalnie wyprofilowane ciepłe ławy, które umożliwiają relaks i chronią przed wychłodzeniem po intensywnym wykorzystaniu basenów – czytamy w dokumentacji projektowej.

Strefa dziecięca będzie wyposażona w atrakcje dla najmłodszych: dzwonek wodny, gejzer powietrzny, delfina tryskającego wodą, pochylnię – zjeżdżalnie pomiędzy dwiema brodzikami, ruchomą armatkę wodną i wiaderko. W pobliżu basenów dla dzieci zaprojektowano punkt sanitarny dla dzieci z pomieszczeniem do przewijania niemowląt. Ponadto, w części basenowej powstaną także dwie sześcioosobowe wanny SPA. W nowym basenie powstanie także strefa fitness, która będzie posiadać własny zespół szatniowo-sanitarny. – Przestrzeń sali fitness, przeznaczona do pobytu na maksymalnie 25 osób, jest otwarta i umożliwia dowolną aranżację zgodnie z zaistniałymi w danym momencie potrzebami – podkreślają projektanci.

Wstępny termin otwarcia ofert określono na 12 czerwca, lecz jak pokazuje doświadczenie z podobnej procedury przetargowej dotyczącej pływalni przy szkole w Fordonie, może on zostać przesunięty – i to nawet o kilka miesięcy. Przypomnijmy, że procedurę wyłonienia wykonawcy basenu przy SP 67 ogłoszono 1 sierpnia 2018 roku, ale w związku z licznymi pytaniami potencjalnych wykonawców, postępowanie przedłużyło się o kilka miesięcy. Ostatecznie otwarcie ofert nastąpiło 15 marca 2019 roku.

0 0 votes
Article Rating
Na tę wiadomość czekał cały Miedzyń. Ratusz ogłosił przetarg na budowę basenu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments