Bydgoszcz
-10C
79% wilgotność
Wiatr: 3km/h SE
H -10 • L -11
1C
Wt
2C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportNa Zawiszy podsumowali rok. Otworzyli wystawę i fundację
zawisza bydgoszcz, galeria sportu bydgoskiego, wystawa - st (6)
20.12.2017 | 11:58

Na Zawiszy podsumowali rok. Otworzyli wystawę i fundację

Na zdjęciu: We wtorek zainaugurowano wystawę "Sportowa Bydgoszcz".

Fot. ST

Wtorek obfitował w wydarzenia na obiektach bydgoskiego Zawiszy. Najpierw otwarto wystawę poświęconą historii bydgoskiego sportu, później zawodnicy podsumowali sezon i opowiedzieli o nowej fundacji, a na koniec dnia odbyła się uroczysta gala kończąca rok.

Wystawa przedstawia historię bydgoskiego sportu. Zaczyna się już od lat 20. ubiegłego wieku i prowadzi odwiedzających przez najważniejsze imprezy o randze mistrzostw świata i Europy, które odbyły się w mieście. Najwięcej jest oczywiście piłki nożnej, żużla czy koszykówki, ale nie brakuje też wspomnień z innych dyscyplin. Zapoznać można się m.in. z relacją z mistrzostw świata  na kartodromie przy ul. Fordońskiej w 1994 roku, gdy zwyciężył młody Jarno Trulli, późniejszy kierowca Formuły 1.

Pomysł na przygotowanie wystawy zrodził się kilka miesięcy temu, kiedy organizowaliśmy mistrzostwa Europy piłce nożnej i lekkiej atletyce. Chcieliśmy zrobić coś, aby bydgoszczanie zapamiętali te wydarzenia. Ale potem doszliśmy do wniosku, że można zrobić coś większego – tłumaczył Michał Jarocha. Galeria Sportu Bydgoskiego jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. Wstęp wolny.

Po otwarciu wystawy kończący się rok podsumowali sportowcy Zawiszy. Konferencja prasowa była też okazją do poinformowania o uruchomieniu fundacji, która wspomoże młodych sportowców Zawiszy. Pomóc w zbieraniu środków finansowych, zapewnieniu sprzętu i warunków mieszkaniowych mają doświadczeni zawodnicy. – Uprawiam sport od 20 lat i dwa razy byłem bliski zakończenia kariery z powodu braku środków. Fundacja pomoże młodym przetrwać takie momenty – mówił sternik wioślarskiej ósemki Daniel Trojanowski.

Fundację wspierać będą także Aleksandra Klejnowska-Krzywańska, Marika Popowicz-Drapała, Rafał Hejmej, Adam Rzepa, Mariusz Kujawski, Karolina Twardy czy Paweł Wojciechowski. – Sport jest brutalny i bardzo trudno jest wejść na szczyt. Mam nadzieję, że ta fundacja pomoże młodym zawodnikom – mówił tyczkarz Zawiszy.

Obecnie załatwiane są formalności związane ze startem fundacji. Ma ona ruszyć w pierwszej połowie 2018 roku.


Powiązane treści