Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nabrzeże w Starym Fordonie gotowe. Huczne otwarcie w sobotę

Dodano: 07.12.2022 | 20:45

Na zdjęciu: Atrakcją nabrzeża będzie widoczny z mostu napis "FORDON", który po zmroku będzie podświetlany.

Fot. Robert Sawicki/Urząd Miasta Bydgoszczy

Prace przy nabrzeżu Wisły w Starym Fordonie dobiegły końca. W sobotę, 10 grudnia nastąpi uroczyste otwarcie inwestycji, będącej kolejnym etapem rewitalizacji tej części Bydgoszczy.

Budowa umocnionego nabrzeża, zlokalizowane na przedłużeniu ulicy Frycza-Modrzewskiego, rozpoczęła się jesienią 2020 roku. Prace miały zakończyć się rok temu, ale z uwagi na zbyt wysoki stan Wisły roboty przedłużyły się. Bulwary mają pełnić kilka funkcji. – Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znów zwraca się ku Wiśle. Będzie to miejsce wypoczynku, rekreacji oraz doskonały punkt widokowy na Wisłę. Wyposażono je między innymi w ławki i siedziska połączone z donicami dla ozdobnych traw. Pochylnia pozwala również na wodowanie jednostek pływających – podkreśla ratusz.

Jak przekazał podczas środowej konferencji prasowej Sebastian Fifielski, zastępca dyrektora wydziału inwestycji miasta prace budowlane zakończyły się w październiku. – W połowie listopada nastąpiły odbiory techniczne – dodał. Wykonawcą zadania była grudziądzka spółka Melbud. Łączny koszt budowa nabrzeża przekroczył osiem milionów złotych, z czego pięć milionów to dofinansowanie unijne.

Obiekt został wyposażony w kamery obrotowe, które zostały połączone z monitoringiem miejskim. Wykonano też punkty ratownictwa wodnego, oświetlenie LED oraz przyciągającą wzrok atrakcję – widoczny z mostu fordońskiego im. Rudolfa Modrzejewskiego napis „FORDON”, który po zmroku będzie podświetlany. – Całość nabrzeża jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami – podkreślił Fifielski. Dodał też, że betonowa konstrukcja ma zostać nieco ożywiona dzięki udziałowi plastyka miasta i rady estetyki.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Znikome zainteresowanie parkingami Park&Ride w Bydgoszczy. Place świecą pustkami

To nabrzeże jest symbolem powrotu Fordonu i Bydgoszczy nad Wisłę – mówił prezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu Rafael Prętki, dziękując jednocześnie prezydentowi Rafałowi Bruskiemu i jego zastępcy Mirosławowi Kozłowiczowi za realizację swoich obietnic. – Nabrzeże jest z betonu, ale najwyższej jakości. Żadna powódź go nie zniszczy – tłumaczył prezes. Prętki poruszył także temat portu, do którego dostęp jest obecnie zablokowany przez statki należące do firmy Wir-Bud, która prowadziła tam wydobycie żwiru.

Uzupełnieniem nabrzeża będzie wytyczona nieopodal, równoległa do Wisły ulica Promenada, która znajduje się w trakcie realizacji – część od Frycza-Modrzewskiego do wału przeciwpowodziowego będzie trasą pieszo-rowerową. – To inwestycja, będąca równocześnie drogą i wałem przecipowodziowym. Była to dla nas nowość – przekonywał dyrektor zarządu dróg Wojciech Nalazek. Przyznał też, że przy budowie Promenady wystąpiły problemy z gruntem – konieczna była jego wymiana. Obecnie całość zadania, w skład którego wchodzi Promenada – czyli rewitalizacja ulic i terenów rekreacyjnych nad Wisłą – wyceniono na 32 miliony złotych. Przypomnijmy, że wykonawca – firma Strabag – początkowo założył, że inwestycja pochłonie 25 milionów złotych, lecz wymiana gruntu znacząco podniosła koszty inwestycji.

Przy nabrzeżu Wisły powstają natomiast tereny rekreacyjne. Znajdą się na nich takie atrakcje jak ścianki wspinaczkowe, plac zabaw, boiska do siatkówki, pumptrack, skatepark czy scena do wydarzeń plenerowych. Wyrośnie także łąka kwietna.

Nabrzeże w Starym Fordonie. Otwarcie podczas sobotniej wigilii

Oficjalne otwarcie nabrzeża nastąpi w tę sobotę, 10 grudnia o godzinie 16:00. Podczas wydarzenia nastąpi uroczyste podświetlenie napisu „FORDON” – udział w nim prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Będzie to jeden z elementów „Starofordońskiej Wigilii pod gołym niebem” organizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.

Wigilia zacznie się od godziny 10:00 jarmarkiem na rynku. O godzinie 12:00 zaplanowano wspólne strojenie choinki w towarzystwie św. Mikołaja. – Dla wszystkich dzieci przewidzieliśmy poczęstunek gorącym kakao i słodką niespodzianką. Na scenie odbędą się występy przedszkoli i szkół w klimacie wigilijnym. Muzyka świąteczna będzie nam towarzyszyła przez całe spotkanie – zawiadamia SMSF. 15:30 to czas wigilijnego posiłku, a pół godziny później – wspomniane otwarcie nabrzeża. Będą też występy muzyczne na żywo – pełny program znajdziecie poniżej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
1 rok temu

Jako osoba wodujaca ponton z przyczepki chvialbym zapytac jak niby ma przebiegac wodowanie jednostek plywajacych na tym bardzo stromym slipie skoro w porcie nie ma wyciagarki ? Wyciaganie na linie tez jest niemozliwe bo na wprost slipu nie ma drogi dla auta. Kto to projektowal i z jakim zamyslem?