Bydgoszczanie nagrodzeni przez marszałka województwa [LISTA]
Dodano: 16.06.2023 | 12:25Na zdjęciu: Wśród wyróżnionych osób znaleźli się m.in. Piotr Weckwerth czy Łukasz Gliński, reprezentujący Fabrykę Lloyda.
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbyła się wczoraj (15 czerwca) gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Podczas uroczystości prestiżowe wyróżnienia odebrali twórcy i animatorzy najbardziej wartościowych przedsięwzięć w trzynastu obszarach działalności publicznej, społecznej i gospodarczej za ubiegły rok. Przedstawiamy laureatów związanych z Bydgoszczą.
Podczas gali wręczono 21 nagród, 65 wyróżnień i jedno wyróżnienie specjalne. Wśród laureatów znalazły się osoby i instytucje związane z Bydgoszczą – m.in. przedstawiciele bydgoskich uczelni, bydgoskie firmy i propagatorzy lokalnej historii, a także osoby i instytucje prowadzące działania kulturalne i pomocowe. Lista wyróżnionych znajduje się poniżej.
KATEGORIA: BUDOWA SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO
Wyróżnienia za organizację pomocy i zaangażowanie na rzecz uchodźców z Ukrainy, którzy przyjechali do województwa kujawsko-pomorskiego po wybuchu wojny na Ukrainie w 2022 roku otrzymali m.in. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy czy Caritas Diecezji Bydgoskiej.
KATEGORIA: DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I ZAANGAŻOWANIE NA RZECZ DRUGIEGO CZŁOWIEKA
Nagrodę otrzymał ks. Sławomir Bar, proboszcz bazyliki św. Wincentego A’Paulo w Bydgoszczy. Marszałek docenił go za działania na rzecz osób bezdomnych i niesienie pomocy osobom w kryzysie. Dzięki zaangażowaniu księdza proboszcza w pomieszczeniu, które pełniło wcześniej funkcje kaplicy akademickiej w bydgoskiej bazylice, powstała jadłodzielnia, w której codziennie wydawane są posiłki dla bezdomnych. Proboszcz integruje społeczność lokalną i zachęca do wspólnego niesienia pomocy w duchu miłości, tolerancji i szacunku do każdego.
Wyróżnienie otrzymał także bydgoski Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”. Przyznano je za organizacje Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej „Dolinie Śmierci” – wydarzenia które co roku zrzesza setki aktorów, statystów oraz gromadzi tysiące widzów, by zachęcać do refleksji nad swoim życiem.
KATEGORIA: EDUKACJA
Spośród osób związanych z Bydgoszczą wyróżnienia otrzymali:
Dr Karolina Goede (adiunkt badawczo-dydaktyczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) i dr Dominik Chmiel (lider Instytutu Ratownictwa Głuszy w Inowrocławiu) – za realizację programu „Ratownictwo Głuszy w czasie pandemii”, działania na rzecz propagowania wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy w warunkach, w których brakuje dostępu do infrastruktury medycznej.
Miłosz Szypura (wiceprezes i trener Stowarzyszenia Bydgoski Klub Goalball, instruktor sportu w Stowarzyszeniu Visus Supremus, tyflopedagog, nauczyciel wychowania fizycznego w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej nr 1 im. L.Braille’a w Bydgoszczy) – za inicjowanie i wdrażanie projektów edukacyjnych wpływających na aktywizację i integrację społeczną osób z niepełnosprawnościami.
Magdalena Popielewska (dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina w Bydgoszczy) – za inicjowanie społecznych aktywności na rzecz województwa i jego mieszkańców wpływających na kreowanie prospołecznych postaw młodzieży.
KATEGORIA: GOSPODARKA
Nagrodę otrzymała firma Atos Poland Global Services Sp. z o.o. z Bydgoszczy – za wpływ na rozwój regionu i okolic na wielu płaszczyznach. To właśnie w Bydgoszczy mieści się główna siedziba Atosa, zatrudniająca najwięcej pracowników.
– Oprócz tworzenia specjalistycznych miejsc pracy dla kandydatów z regionu (i nie tylko), pracownicy przedsiębiorstwa regularnie angażują się w różnorodne działania społeczne, ekologiczne i charytatywne. Firma odgrywa istotną rolę we współpracy nauki oraz biznesu, a także wpływa na rozwój szkolnictwa ponadpodstawowego oraz akademickiego. Atos jest również partnerem wielu inicjatyw i wydarzeń branżowych organizowanych w Bydgoszczy i okolicach – podkreśla urząd marszałkowski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Oddział ABSL w Bydgoszczy. Atos jest jednym z członków
Marszałek wyróżnił też inną znaną bydgoską spółkę – Pixel – za poszerzenie swojej oferty systemów informatycznych i elektronicznych dedykowanych transportowi publicznemu o dynamiczną i rozkładową informację pasażerską na przystanki w technologii e-papieru, z niemalże zerowym poborem energii elektrycznej i autonomicznym systemem zasilania.
KATEGORIA: INNOWACYJNE METODY STOSOWANE W ZAKRESIE ROZWOJU I PROMOCJI MIAST I OBSZARÓW WIEJSKICH
Nagrodę otrzymał m.in. Wojewódzki Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy – za aktywizowanie lokalnych społeczności i kreowanie inicjatyw w zakresie promocji i przedsiębiorczości, działalność kulturalną i wspomagającą rozwój społeczności wiejskich. Członkowie związków są pomysłodawcami i organizatorami licznych przedsięwzięć kulturalno-oświatowo-rekreacyjnych dla mieszkańców.
KATEGORIA: KULTURA
Nagrody otrzymują:
dr Barbara Mielcarek-Krzyżanowska (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy) – za doniosłe osiągnięcia naukowe w dziedzinie teorii muzyki i muzykologii oraz wyróżniającą się działalność organizacyjną i publicystyczną. Od początku swojej działalności związana z Akademią Muzyczną. Dr Mielcarek-Krzyżanowska jest autorką pierwszej w polskim piśmiennictwie monografii pn. „Folklor muzyczny w twórczości kompozytorów polskich XX wieku” stanowiącą przekrojowe ujęcie nurtów muzyki tradycyjnej minionego stulecia czy kompletnego opracowania twórczości kompozytorskiej Zygmunta Mycielskiego, wybitnej postaci polskiej kultury muzycznej XX wieku. Prowadzi również aktywną działalność organizatorską jako uczestniczka i kierowniczka naukowych konferencji o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.
ZOBACZ TAKŻE: Nowy gmach Akademii Muzycznej nabiera kształtów. Jak wygląda serce budowy? [ZDJĘCIA]
dr Adam Kośmieja (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy) – za międzynarodowe działania rozwijające potencjał naukowo-artystyczny Akademii Muzycznej oraz regionu poprzez odważną i spójną politykę realizacji programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości „Sztuka Doskonałości” oraz za indywidualną działalność artystyczną. Kośmieja to pianista o uznanej renomie, pedagog Katedry Fortepianu AM, który przyczynił się do rozbudowy sieci międzynarodowych kontaktów i współpracy pomiędzy zagranicznymi instytucjami kultury, uczelniami muzycznymi a Akademią Muzyczną.
Wyróżnienie od marszałka trafiły natomiast do Krystyny Lewickiej-Ritter – dziennikarki i regionalistki, która od ponad 20 lat popularyzuje dziedzictwo kulturowe i kulturę ludową regionu i rozpowszechnia wiedzę związaną z pracą muzealników, pasjonatów i regionalistów Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy za upowszechnianie kultury lokalnej i regionalnej, organizacje konferencji, które służą wymianie myśli i poglądów z zakresu historii współczesnej i regionalizmu.
KATEGORIA: NAUKA
Nagrodę otrzymują:
Zespół naukowców Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w składzie: dr hab. Rafał Butowt, prof. UMK, dr n. biol. Katarzyna Bilińska – za identyfikację komórkowego mechanizmu zaburzeń węchu u pacjentów z COVID-19. Zaangażowanie zespołu pozwoliło na zrozumienie ważnego problemu zdrowotnego, który podczas pandemii COVID-19 dotknął ogromną liczbę chorych na całym świecie. Dzięki ich badaniom po raz pierwszy na świecie odkryto mechanizm komórkowy prowadzący do wystąpienia zaburzeń węchowych u pacjentów z COVID-19. W latach 2021-2021 artykuł naukowe opublikowane na podstawie prowadzonych przez zespół badań były najwyżej cytowanymi artykułami naukowymi polskich naukowców pracujących w Polsce nad tematyką COVID-19.
Prof. hon. Krzysztof Sikora, prezydent Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy – za rozwój szkolnictwa zawodowego policealnego i na poziomie wyższym oraz za konsolidację uzawodowienie, umiędzynarodowienie i rozwój badań naukowych. Założona przez Krzysztofa Sikorę w 1999 roku Wyższa Pomorska Szkoła Turystyki i Hotelarstwa (dziś Wyższa Szkoła Gospodarki) jest dziś uczelnią o charakterze ponadregionalnym (posiada osiem filii w północnej Polsce i jedną w Kijowie). WSG posiada obecnie najszerszą ofertę edukacyjną wśród uczelni w północnej Polsce – kształci na 45 kierunkach, które są odpowiedzią na potrzeby regionu.
KATEGORIA: OCHRONA ZDROWIA
Nagrodę otrzymali dwaj lekarze Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy: dr n. med. Dariusz Paczkowski (specjalista neurochirurg, ordynator Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej) i dr hab. n. med. Józef Mierzwiński (otolaryngolog, specjalista otolaryngologii dziecięcej, prof. UMK, ordynator Oddziału Otolaryngologii, Audiologii i Foniatrii). Marszałek docenił ich za chirurgiczne leczenie guzów podstawy czaszki. Bydgoski szpital jest jednym z nielicznych w kraju ośrodków, który specjalizuje się w leczeniu onkologicznym i chirurgicznym guzów głowy i szyi. Efektem współpracy specjalistów było utworzenie interdyscyplinarnego zespołu neurochirurgiczno-laryngologicznego WSD, który podejmuje się skomplikowanych operacji związanych z leczeniem trudno dostępnych guzów podstawy czaszki penetrujących do głębokich struktur mózgu i oczodołu.
KATEGORIA: PROMOCJA WOJEWÓDZTWA
Nagrodę otrzymał zespół Żuki – a 35 lat na scenie jako popularyzator kultury. Przez te wszystkie lata brał udział w wielu prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. Zagrał w 16 krajach. Brał udział m.in. w Sopot Festiwal oraz Palanga Festiwal. Autorzy dwóch autorskich płyt „Dom” i „Moment”. Zespół jest znany z ciekawych projektów muzycznych, głównie z perfekcyjnych i energetycznych wykonań muzyki legendarnego The Beatles. W ostatnim czasie z blisko 40 twórcami z Ukrainy tworzą projekt Aleja Rocka Symfonicznie.
Wyróżnienie otrzymali natomiast Piotr Weckwerth (bydgoski przewodnik turystyczny, publicysta, twórca bloga i kanału na YouTube) za promowanie Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego w ramach inicjatywy „Weckwerth – turystyka BEZ FILTRÓW”, a także Fundacja Kulturalna Fabryka Lloyda (za promocję w regionie kultury poprzez organizację wydarzeń „Wieczór portugalski z muzyką fado na żywo” oraz wydarzenia „II Konkurs Wokalny im. Zbigniewa Wodeckiego „Sobą Być”’) oraz Marek Erdmann z Sicienka – za stworzenie i prowadzenie prywatnego Muzeum Techniki PRL w Sicienku, które cieszy się zainteresowaniem miłośników techniki minionej epoki.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Poznaj tajemnice Prądów i Osowej Góry! Wybierz się na darmowy spacer z Piotrem Weckwerthem
KATEGORIA: SPORT
Nagrodę otrzymały:
Dominika Putto (kajakarka klasyczna, zawodniczka klubu CWZS Zawisza Stowarzyszenie Kajakowe) – za zdobycie w ubiegłym sezonie złotych i srebrnych medali mistrzostw świata i Europy w kajakarstwie. – To był najlepszy sezon Dominiki Putto. W 2022 roku zawodniczka wraz z osadą zdobyła złoty medal Mistrzostw Świata w Kajakarstwie w Halifax (Kanada) w czwórce kobiet na dystansie 500 m. Na Mistrzostwach Europy w kajakarstwie w Monachium (Niemcy) zawodniczka zdobyła złoty medal w czwórce kobiet na dystansie 500 m oraz srebrny medal w dwójce kobiet na dystansie 200 m – podkreśla biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.
Adrianna Sułek (wieloboistka, zawodniczka KS Brda Bydgoszcz) – za zdobycie w minionym sezonie medali w kategorii seniorskiej na mistrzostwach świata i Europy oraz ustanowienie dwóch rekordów Polski w hali i na stadionie. W 2022 roku Sułek zdobyła srebrny medal na halowych Mistrzostwach Świata w Belgradzie (Serbia) w pięcioboju, gdzie poprawiła rekord Polski. Wywalczyła też 4. miejsce na Mistrzostwach Świata w Eugene (USA) w siedmioboju, gdzie również ustanowiła nowy rekord Polski oraz srebrny medal Mistrzostw Europy w Monachium (Niemcy) w siedmioboju.
SPRAWDŹ TAKŻE: Memoriał Ireny Szewińskiej. Sporo wartościowych wyników na stadionie Zawiszy [ZDJĘCIA]
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024