Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 16 • L 14
15C
Pt
11C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaSPORTNajpopularniejsze formacje piłkarskie – na czym polegają?
22.06.2021 | 17:30

Najpopularniejsze formacje piłkarskie – na czym polegają?

Na zdjęciu: To trener decyduje w jaki sposób ułożyć drużynę oraz jaki będzie ona miała pomysł na grę.

Fot. materiał autora

Indywidualności zawodników są istotne, lecz ich rola nie jest tak znacząca, jak dawniej. W obecnych czasach bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie zawodników oraz konkretna taktyka na dane spotkanie. I tu duża odpowiedzialność (większa niż kiedyś) spływa na szkoleniowca. Ostatecznie to właśnie trener jest rozliczany za wyniki oraz styl. To on decyduje w jaki sposób ułożyć drużynę oraz jaki będzie ona miała pomysł na grę. Podstawowym jego zadaniem jest przede wszystkim ustawienie formacji. I tu szkoleniowiec ma niemałe pole do popisu. Na czym polega poszczególne ustawienie? Jakie są jej wady i zalety? Przybliżamy najbardziej znane oraz najczęściej stosowane formacje w dzisiejszym futbolu.

4-4-2

Legendarna oraz prawdopodobnie najłatwiejsza z ustawień, czyli 4-4-2. Ta formacja zyskała na popularności szczególnie w latach 90, gdzie duża część zespołów grała właśnie w ten sposób. Jest to dobrze zbalansowana taktyka, w której widoczna jest symbioza pomiędzy poszczególnymi pozycjami. W defensywie skrzydłowi pomagają obrońcom, w ofensywie – na odwrót. Środek pomocy odpowiada za zabezpieczeniu środka pola oraz wspieraniu napastników i obrońców. Dobra współpraca między dwoma napastnikami jest podstawą tej formacji – w innym przypadku, mija się ona z celem.

4-3-3

Ta formacja pozwala na nieco bardziej odważne ataki ofensywy. Pozwala także na mocniejszy oraz efektywniejszy pressing. Trójka napastników skutecznie będzie przeszkadzać w tworzeniu ataku pozycyjnego i wyprowadzeniu piłki od obrony przeciwników. Ta formacja wymaga jednak od wszystkich graczy w zespole dobrej kondycji oraz włożenia dużego wysiłku. Można ją często spotkać szczególnie w lidze angielskiej oraz nierzadko w lidze hiszpańskiej. Więcej o formacjach piłkarskich, ich wadach oraz zaletach można przeczytać: https://sport.betfan.pl/formacja-pilkarska/

3-5-2

Ustawienie zyskujące na popularności w ostatnim czasie, czyli 3-5-2 w ofensywie oraz 5-3-2 w grze obronnej. Kibicom i sympatykom ta formacja może się kojarzyć z reprezentacją Polski, gdyż właśnie na niej głównie bazuje portugalski szkoleniowiec – Paulo Sousa. 3-5-2 pozwala na kreowanie przewagi zarówno w ataku, jak i defensywie. Piłkarze wahadłowi mają tu najbardziej odpowiedzialną rolę, gdyż to właśnie oni są motorem napędowym tej formacji. Ważny jest także lider obrony, który ustala styl oraz to, jak mają grać jego partnerzy po bokach.

4-2-4

Najbardziej ofensywna taktyka (z powszechnie stosowanych). Kibicom piłki nożnej może się kojarzyć z drużyną Paris Saint-Germain, która głównie nią grała w ostatnich latach. Ta formacja ma sens jednak tylko wtedy, gdy zawodnicy wykonują konkretne założenia taktyczne. Plusem 4-2-4 jest to, że przeciwnik, który broni się przed natarciem, musi wkładać dużo więcej sił w swoją grę defensywną, tracąc tym potencjał w ataku. Drużyna grająca taką formacją powinna mieć także bardzo kreatywnych i praktycznie nieomylnych pomocników.

 4-2-3-1

Ostatnia z często stosowanych formacji, czyli 4-2-3-1. W tej taktyce bardzo ważny jest środek pola. To w tym sektorze mamy aż trzech zawodników (dwóch defensywnych i jeden ofensywny pomocnik). Na bokach grają skrzydłowi, którzy często mogą dorzucać piłki do wysuniętego napastnika. Ten styl gry pozwala na dużą ilość kreowanych akcji oraz na duży procent posiadania piłki. Grając taką taktyką zawodnicy mogą wymieniać między sobą dużą ilość podań, co skutecznie może zmęczyć piłkarzy drużyny przeciwnej.


Podobne wpisy

Powiązane treści