Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kończą się prace na wiślanym nabrzeżu. Zamontowano napis „Fordon” [ZDJĘCIA]

Dodano: 11.10.2022 | 10:57

Na zdjęciu: Nad Wisłą zamontowano podświetlany, metalowy napis "Fordon".

Fot. Robert Sawicki/Urząd Miasta Bydgoszczy

Kończą się prace nad nabrzeżem w Starym Fordonie. Urząd miasta zapewnia, że zostanie one oddane do użytku w przeciągu miesiąca. Nad Wisłą zamontowano podświetlany, metalowy napis „Fordon”.

Historia Fordonu od 1973 roku jest częścią dziedzictwa Bydgoszczy. – O tożsamości rewitalizowanego Starego Fordonu przypomina jednak coraz więcej oryginalnych pamiątek. Do herbu w płycie Rynku dołącza właśnie podświetlany metalowy napis „Fordon” na nabrzeżu – informuje biuro prasowe magistratu.

Umocnione nabrzeże jest zlokalizowane na przedłużeniu ul. A. Frycza-Modrzewskiego. Ma pełnić kilka funkcji. – Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znów zwraca się ku Wiśle. Będzie to miejsce wypoczynku i rekreacji, z ławkami oraz siedziskami. Stworzy również możliwość wodowania i cumowania jednostek pływających czy korzystania z transportu wodnego. Umocnione nabrzeże będzie również pełniło funkcję ochronną (ostrogi) i będzie wzmacniać projektowaną drogę dojazdową do planowanego w przyszłości portu – wyliczają urzędnicy.

Fordon z lotu ptaka. Zobacz wyjątkowy film! [WIDEO]

Trwająca od kilkunastu miesięcy budowa nabrzeża zbliża się do końca. Wykonano już betonowanie śródstopni, które umożliwią schodzenie na kolejne poziomy nabrzeża. Wkrótce zdjęte zostaną ostatnie szalunki. Wciąż trwają prace brukarskie przy parkingu otaczającym nabrzeże. Równocześnie montowane są elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, oświetlenie czy kamery.

Nowym symbolem tej części miasta staje się napis FORDON, który został umieszczony na murze slipu i odtąd będzie witał spacerowiczów i turystów. – Metalowe litery będą widoczne z wody i mostu – za sprawą iluminacji także po zmroku. To kolejny element kompleksowej rewitalizacji, uwzględniający postulaty mieszkańców związane m.in. z przypominaniem historii Fordonu, który do 1973 roku był oddzielnym miastem. Wcześniej w trakcie prac przy rewitalizacji Rynku w nawierzchni wykonano z drobnej kamiennej kostki herb Fordonu – przekazuje ratusz.

Budowa nabrzeża ma zakończyć się w ciągu miesiąca. Inwestycja pochłonęła ponad osiem milionów złotych. Wcześniej w ramach rewitalizacji Starego Fordonu kompleksową modernizację przeszły m.in. miejskie kamienice oraz przebudowano ulicy Bydgoską. W czerwcu otwarty został zrewitalizowany Rynek z efektowną fontanną.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments