Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 16 • L 14
15C
Pt
11C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaNauka dla dorosłych. Co warto wiedzieć o szkole policealnej?
18.06.2021 | 11:27

Nauka dla dorosłych. Co warto wiedzieć o szkole policealnej?

Na zdjęciu: W trakcie nauki w szkole policealnej można korzystać też z innych opcji rozwoju.

Fot. mat. informacyjne Pascal

Oferta na dalszą naukę w ramach szkoły policealnej czy kursów jest szeroka, a dodatkowo w niektórych przypadkach nie wiążę się ona z koniecznością zdania matury i opłatami za naukę. Jak wygląda nabór, co można wybrać i czego oczekiwać? Odpowiedzi na te pytania postanowiliśmy znaleźć w Szkole dla Dorosłych Pascal działającej w Bydgoszczy, a dokładnie przy ul. Twardzickiego 33b w Fordonie.

Na początku poznajmy kilka ogólnych zasad dotyczących nauki w tego typu miejscach:

  • zajęcia odbywają się w weekendy, dzięki czemu łatwiej jest to pogodzić z regularną pracą i innymi aktywnościami,
  • rekrutacje prowadzone są dwa razy w roku: nabór trwa od kwietnia do końca października oraz od listopada do końca marca,
  • uczestnicy są nazywani słuchaczami,
  • można zdobyć nowe kwalifikacje i zawód, który jest pożądany na rynku pracy.

Bezpłatne kierunki

Nauka w szkołach policealnych nie zawsze musi być darmowa. Zdarza się, że może to kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jednak warto wiedzieć, że bezpłatne szkoły w Bydgoszczy często oferują te same kierunki prowadzone przez praktyków.

W przypadku Pascala odbywają się nabory na bezpłatne kierunki takie, jak: technik masażysta, terapeuta zajęciowy, technik sterylizacji medycznej, opiekun medyczny, technik administracji, florysta oraz technik ochrony fizycznej osób i mienia. Szkoła zapewnia pomoce dydaktyczne, które również są darmowe. Ponadto na kierunkach policealnych nie jest wymagana matura – trzeba posiadać jedynie świadectwo ukończenia szkoły średniej lub technikum. Więcej informacji na stronie www.pascal.edu.pl/bydgoszcz/ lub https://www.facebook.com/BydgoszczPascal.

2 w 1

W trakcie nauki w szkole policealnej można korzystać też z innych opcji rozwoju. Mogą to być na przykład kursy jednoroczne kończące się certyfikatem poświadczającym zdobycie nowych umiejętności. Skorzystać z nich może niemal każdy. – Wystarczy mieć ukończony 18. rok życia – mówi sekretarz Szkoły dla Dorosłych Pascal w Bydgoszczy i dodaje, że w tym przypadku kursy są płatne, jednak koszt nauki jest konkurencyjny do innych szkół. Słuchacze Szkoły przy zapisie na płatny kurs korzystają z 25-procentowej zniżki.

Kursy można połączyć też z nauką w liceum ogólnokształcącym w Bydgoszczy. Dotyczy to nie tylko 18- i 19-latków, ale też osób dorosłych, które nie ukończyły wcześniej tej szkoły. Pascal też ma w swojej strukturze Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, gdzie można zdobyć wykształcenie średnie i zdać maturę. – Cieszymy się wysoką zdawalnością egzaminów – mówi sekretarz szkoły.

Dodatkowe plusy

Możliwość zdobycia nowego wykształcenia czy praktycznego przygotowania do wykonywania nowego zawodu to nie jedyne plusy. Nauka w szkołach policealnych w Bydgoszczy jest zdecydowanie mniej stresująca niż w przypadku studiów. Jednak w trakcie jej trwania też mogą być wystawiane zaświadczenia o nauce do instytucji czy pracodawców, a Pascal ponadto przyznaje słuchaczom status ucznia i legitymację szkolną. Ta jedyna taka szkoła w Fordonie oferuje również zniżki u partnerów, czyli na przykład w salonach kosmetycznych czy lokalach gastronomicznych.

Wyróżnia ją też elastyczne podejście do tematu frekwencji, która może wynosić nawet tylko 50%. Dlaczego? – Często osoby, które chcą zapisać się do szkół policealnych mają mało czasu lub wymagającą pracę i przez to stresują się, że nauka będzie problematyczna i nie uda im się jej ukończyć. W szkole Pascal nie ma żadnych kar za niespełnioną frekwencję. Nie wnikamy w życie naszych słuchaczy i nie wymagamy usprawiedliwień. Traktujemy słuchaczy jak naszych partnerów, dzięki czemu panuje przyjazna atmosfera. – wyjaśnia sekretarz szkoły i dodaje, że osoby, które ukończą naukę otrzymują już oferty pracy i mogą dalej się rozwijać.

 

 


Powiązane treści