[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nauka za darmo. Bydgoszcz ma propozycję dla dorosłych

Dodano: 12.09.2022 | 13:09

Na zdjęciu: Powstające kierunki dopasowywane są do potrzeb rynku pracy, popularności danych tematów czy konkretnych grup odbiorców.

Fot. nadesłane

Możliwość zdobycia nowego wykształcenia oraz praktycznego przygotowania do wykonywania zawodu to podstawa dla osób myślących o przebranżowieniu. Zmiany zachodzące na rynku pracy zachęcają wielu dorosłych do szukania alternatyw na przyszłość. Z myślą o nich w niektórych miejscach wprowadzana jest nauka za darmo. Bydgoszcz to jedno z miast, w których działa między innymi Szkoła dla Dorosłych PASCAL. Co można w niej znaleźć? 

Wspomniana placówka mieści się w centrum Bydgoszczy. To tam realizowane są weekendowe zajęcia dla dorosłych, którzy chcą pogodzić regularną pracę z innymi aktywnościami. Formalnie określa się to mianem szkoły policealnej, a uczestnicy są nazywani słuchaczami. Przyjrzyjmy się zasadom i możliwościom, które niesie ze sobą taka edukacja.

Kierunki dopasowane do potrzeb

Różnorodność zajęć prowadzonych w ramach szkoły policealnej może być bardzo duża. Powstające kierunki dopasowywane są do potrzeb rynku pracy, popularności danych tematów czy konkretnych grup odbiorców. W przypadku szkoły PASCAL bezpłatnymi kierunkami są między innymi: opiekun medyczny, technik masażysta, terapeuta zajęciowy, technik sterylizacji medycznej, technik usług kosmetycznych, technik administracji, florysta i wiele innych atrakcyjnych kierunków. W każdym z nich zajęcia prowadzą praktycy, a niezbędne pomoce dydaktyczne przekazywane są za darmo.

Zachętą do podjęcia nauki mogą być też proste zasady rekrutacji. Należy jedynie zgłosić się do szkoły w trakcie rekrutacji, która jest prowadzona aż dwa razy w roku: nabór trwa od kwietnia do końca października oraz od listopada do końca marca. Załatwianie formalności i późniejsza nauka są zdecydowanie mniej stresujące niż w przypadku studiów. Poza tym na kierunkach policealnych nie jest wymagana matura – trzeba posiadać jedynie świadectwo ukończenia szkoły średniej. Szczegóły dotyczące rekrutacji można poznać na stronie www.pascal.edu.pl/bydgoszcz/.

Nie tylko nauka za darmo. Bydgoszcz to więcej korzyści

Zdobycie nowej wiedzy i umiejętności to podstawowy cel, lecz często w drodze do niego można też osiągnąć inne korzyści. Nie chodzi tutaj tylko o zaświadczenia o nauce do wszystkich instytucji i pracodawców. W przypadku Szkoły dla Dorosłych Pascal w Bydgoszczy korzyści jest o wiele więcej! Słuchacz otrzymuje status ucznia i legitymację szkolną oraz może korzystać ze zniżek w różnych punktach na terenie miasta. Słuchacz otrzymuje zniżki u partnerów tj. salony kosmetyczne, księgarnie czy lokale gastronomiczne.

Szkołę wyróżnia też elastyczne podejście do tematu frekwencji na zajęciach, która może wynosić tylko 50%. Dzięki takiej zasadzie osoby, które mają mało czasu lub wymagającą pracę, nie muszą stresować się, że nauka będzie problematyczna lub nie uda się jej ukończyć. – Nie wnikamy w życie naszych słuchaczy i nie wymagamy usprawiedliwień. Traktujemy słuchaczy jak naszych partnerów, dzięki czemu panuje przyjazna atmosfera – wyjaśnia sekretarz szkoły i dodaje, że osoby, które ukończą naukę otrzymują ciekawe oferty pracy i mogą dalej się rozwijać.

Dodatkowe możliwości rozwoju dla pełnoletnich

W trakcie nauki w szkole policealnej można korzystać też z innych opcji rozwoju, którymi są między innymi kursy jednoroczne kończące się certyfikatem MEN poświadczającym zdobycie nowych umiejętności. Do wyboru jest aż 20 różnych kursów zawodowe realizowanych w weekendy przez 10 miesięcy. Przykładowe kierunki rozwoju to: rejestratorka medyczna, instruktor ds. terapii uzależnień, konsultant ds. dietetyki oraz trener personalny z elementami fitness.

Aby z nich skorzystać, wystarczy mieć ukończony 18 rok życia. Takie kursy przeważnie są płatne, jednak w przypadku Szkoły dla Dorosłych Pascal w Bydgoszczy koszt nauki jest konkurencyjny w porównaniu do innych punktów.  Oprócz tego słuchacze Szkoły przy zapisie na płatny kurs korzystają z dużych zniżek.

Kursy można połączyć z nauką w liceum ogólnokształcącym w Bydgoszczy. Dotyczy to też osób dorosłych, które nie ukończyły wcześniej tej szkoły. Pascal też ma w swojej strukturze Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, gdzie można zdobyć wykształcenie średnie i zdać maturę. – Cieszymy się wysoką zdawalnością egzaminów – mówi sekretarz szkoły i dodaje, że jeśli ktoś potrzebuje doradztwa w zakresie wyboru kierunku, to otrzyma je w sekretariacie szkoły i będzie mógł ustalić pełną ścieżkę rozwoju.