Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nie ma oferty w postępowaniu na dostawy prądu dla Bydgoszczy. Miasto będzie oszczędzać energię elektryczną

Dodano: 15.11.2022 | 08:50

Na zdjęciu: O szczegółach mówili podczas konferencji prasowej prezydent miasta Rafał Bruski i koordynator zespołu do spraw zarządzania energią Tomasz Bońdos.

Fot.

Niebawem będzie znany projekt budżetu miasta na 2023 rok i w ciągu tygodnia zostanie złożony na sesję Rady Miasta. Bydgoszcz przedstawia plan oszczędności energii i jednocześnie już wiadomo, że zapłaci za nią zdecydowanie więcej niż w 2022 roku.

O decyzjach informowali prezydent Rafał Bruski i koordynator miejskiego zespołu do spraw energii Tomasz Bońdos. Bruski przypomniał, że niedawno weszła w życie ustawa, która wprowadza szczególne rozwiązania służące ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r., w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. – Ona obowiązuje każdego kierownika jednostki sektora finansów publicznych, a więc prezydenta, dyrektorów szkół czy innych jednostek, jak centrum sportu – mówił Bruski i przypomniał, że na mocy tej ustawy, od 1.01.2023 r. do 31.12.2023 r., kierownicy jednostek sektora finansów publicznych muszą podjąć działania w celu obowiązkowego celu zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy w danym okresie. Zaoszczędzonych ma być co najmniej 10% energii w porównaniu do tej wykorzystywanej w minionym roku. Niezrealizowanie tego zadania grozić będzie karą finansową w wysokości nawet do 20 tysięcy złotych. – To zadanie jest obligatoryjne – dodał.

– Szukaliśmy takich rozwiązań, które jak najmniej dotkną mieszkańców – zaznaczył prezydent. Rafał Bruski przypomniał, że miasto nie planuje ani wygaszenia miejskich latarni, ani zamykania basenów. Podał przy tym przykład Torunia, który dwa takie obiekty musiał zamknąć. Oświetlenie miejskich ulic będzie jednak ograniczone (tych nie będzie w rejonie przejść dla pieszych), tj. moc nowoczesnych opraw LED zainstalowanych w mieście będzie zmniejszone do 50% mocy znamionowej w godzinach wieczornych i porannych oraz do 30% w godzinach nocnych. W zakresie lamp sodowych wielowysięgnikowych – wyłączenie przynajmniej 50% opraw w ciągu oświetleniowym. Wyłączone całkowicie zostanie iluminacja obiektów architektonicznych, pomników czy drzew. Zmniejszony będzie zakres iluminacji świątecznej, a ograniczone zostanie oświetlenie obiektów sportowych, tj. korzystanie z obiektów typu korty tenisowe czy boisk Orlik będzie możliwe bez włączonego oświetlenia, a wyjątkiem w tym zakresie będą zajęcia szkolne (boiska i korty będą doświetlone tylko w godzinach zajęć szkolnych). – Dopuszcza się w uzasadnionych przypadkach korzystanie z oświetlenia po pokryciu jego kosztów. Powyższe nie dotyczy obiektów będących w zasobach Bydgoskiego Centrum Sportu – precyzuje ratusz. Na wspomnianych już orlikach w czasie trwania sezonu grzewczego będą zamknięte pomieszczenia socjalne. Moc oświetleniowa boisk sportowych i innych obiektów ma zostać zmniejszona o 50%.

Zmiany nie ominą także pojazdów komunikacji miejskiej. W autobusach i tramwajach do minimum ograniczony będzie pobór prądu przez urządzenia wewnętrzne pojazdów (klimatyzacja, nagrzewnice) do poziomu zapewniającego utrzymanie odpowiedniego poziomu komfortu podróży oraz oświetlenia wewnętrznego pojazdów o 50%. W budynkach miejskich jednostek wyłączone zostanie oświetlenie wewnętrznej i zewnętrzne w godzinach poza godzinami pracy, a w uzasadnionych przypadkach to oświetlenie będzie ograniczone do niezbędnego minimum. Całkowicie wyłączone z użytkowania będą sauny, a wyjątek stanowi jedynie sauna na basenie Nowej Astorii.

Obniżona będzie temperatura w miejskich obiektach, szkołach czy placówkach kulturalnych. I tak jako temperaturę komfortową zgodnie z grafikiem pracy obiektu uznano 20 st. C, 18 st. C dla sal gimnastycznych i 17 st. C jako temperatury ekonomicznej zgodnie z grafikiem pracy obiektu, przy czym te zmiany nie obejmują żłobków i domów pomocy społecznej. Do 48 st. C obniżono temperaturę wody użytkowej ciepłej w obiektach miejskich.

Bruski: nikt nie złożył oferty na prąd

Prezydent miasta poinformował także, że podczas drugiego postępowania przetargowego na dostawy energii elektrycznej dla miasta, żadna firma nie złożyła oferty. Przypomnijmy, że pierwszy przetarg trzeba było unieważnić, bowiem oferta złożona przez Eneę znacznie przewyższała kwotę zabezpieczoną przez ratusz. Rafał Bruski poinformował o wystosowaniu w tej sprawie kolejnego pisma – tym razem do premiera Morawieckiego. Jak mówił, poprzednie złożone w tej sprawie do wicepremiera Jacka Sasina pozostało bez odpowiedzi ze strony Ministra Aktywów Państwowych. – Wyjdzie zaproszenie do zamówień z wolnej ręki na postępowanie – zapowiadał.

Miejscy urzędnicy precyzują, że w ubiegłym roku miasto za energię elektryczną zapłaciło blisko 33,4 mln zł, zaś mimo wprowadzenia oszczędności, według szacunków – w 2023 r. Bydgoszcz wyda na ten cel aż 71,2 mln zł. – Bez tych działań oszczędnościowych wydalibyśmy około 80 mln zł – oceniał Bruski.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jack
Jack
1 rok temu

Kryzys energetyczny zmusza urzędników do racjonalnego działania. A ja myślałem, że takie działania są już prowadzone od wielu lat! W szkołach uczy się dzieci, żeby oszczędzały wodę, prąd itp. A urzędnicy tego nie wiedzą, czy też działają „na popych”?

Jan
Jan
1 rok temu

Nieudolny prezydent otoczony nieudacznikami. Przykład ZDMiKP. Szkoda słów.