Bydgoszcz
5C
Niebo głównie zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 6 • L 3
4C
Nd
10C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
7C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaNie żyje znany bydgoski malarz. Jako pierwszy Polak stworzył „portret” twórcy Bitcoina
Michał Cander
09.09.2020 | 17:27

Nie żyje znany bydgoski malarz. Jako pierwszy Polak stworzył „portret” twórcy Bitcoina

Na zdjęciu: Michał Cander zmarł w środę, 2 września w wieku 57 lat.

Fot. archiwum prywatne

W środę, 2 września zmarł nagle Michał Cander, artysta malarz od wielu lat związany z Bydgoszczą. Miał 57 lat.

O śmierci Candera, syna profesora Krzysztofa Candera (również malarza) i twórcy wielu dzieł obecnych w galeriach krajowych i zagranicznych, jak również zbiorach prywatnych poinformował naszą redakcję Paweł Kamiński, radny gminy Osielsko i jednocześnie zięć zmarłego artysty. Jego pogrzeb odbędzie się w najbliższy piątek, 11 września o godzinie 13:00 na cmentarzu parafii pw. Św. Józefa przy ulicy Toruńskiej w Bydgoszczy.

Michał Cander pochodził z Grudziądza. Ukończył bydgoskie liceum plastyczne, a następnie – z wyróżnieniem – ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernik w Toruniu. Kształcił się w malarstwie pod kierunkiem profesora Janusza Kaczmarskiego.

Na przełomie lat 80. i 90. był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, a także ówczesnego wojewody bydgoskiego. Pełnił również funkcję wiceprezesa zarządu okręgowego Związku Polskich Artystów Plastyków (1990-1992), a w latach 2005-2009 był członkiem zarządu Bydgoskiego Stowarzyszenia Artystycznego. Zajmował się malarstwem, ale również grafiką wydawniczą i projektowaniem wnętrz.

Dużym echem wśród zwolenników kryptowalut odbiła się praca Candera pt. Satoshi Nakamoto, która była portretem-wariacją na temat twórcy Bitcoina. Powstała w 2014 roku na zamówienie prywatnego kolekcjonera. Przypomnijmy, że do dzisiaj trwają spory o to, kto jest twórcą kryptowaluty i czy była to jedna osoba czy też grupa osób.

Prace Michała Candera znajdują się w zbiorach muzeów w Bydgoszczy (z którą związał się na wiele lat), Włocławku czy Grudziądzu, ale również AMU Center w Kopenhadze. Jego prace trafiły ponadto do prywatnych osób w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Austrii, Włoszech, Francji czy Japonii.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Powiązane treści