Nokia chwali się nową siedzibą w Bydgoszczy, ale zamyka ją dla mediów. Co znajduje się w budynku?
Dodano: 14.12.2023 | 19:33Na zdjęciu: Od grudnia bydgoski oddział Nokii ma swoją siedzibę w biurowcu przy skrzyżowaniu Ogińskiego z Sieńki i Moniuszki, położonym tuż obok bazyliki i Focus Mall.
Fot. Marcin Kłosowski/Nokia
Bydgoski oddział Nokii zmienił swoją siedzibę. Firma przeniosła się z ulicy Pilickiej na Brdyujściu do nowego biurowca Nokturn przy ulicy Ogińskiego. Otwarcie nowej siedziby miało miejsce w zeszłym tygodniu, lecz bydgoskie redakcje – w tym również MetropoliaBydgoska.PL – nie mogły tego zrelacjonować i musiały oczekiwać na informacje z firmy.
Zanim podamy szczegóły dotyczące przenosin Nokii, wypada zarysować tło całej sprawy. Pierwsze informacje o przenosinach bydgoskiego oddziału Nokii do biurowca powstałego w miejscu dawnego Torbydu pojawiły się w październiku 2022 roku na forum Skyscrapercity. Wówczas postanowiliśmy je zweryfikować i skontaktowaliśmy się z Nokią. A raczej próbowaliśmy się skontaktować, gdyż nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi na nasze pytania. Przypominaliśmy się również w listopadzie, ale bezskutecznie. Po roku wieści z forum zostały potwierdzone – na budynku umieszczono logo firmy. Wówczas również zaczęliśmy dopytywać o szczegóły przenosin, lecz nie uzyskaliśmy żadnej informacji zwrotnej.
6 grudnia rzecznik prezydenta miasta wysłała do bydgoskich mediów standardową informację o zamierzeniach urzędu miasta. Jest to rozpiska wydarzeń, w których udział biorą prezydent Rafał Bruski i jego zastępcy – są to wszelkiego rodzaju otwarcia, obchody czy koncerty. Lokalne redakcje korzystają z tych informacji i wysyłają swoich przedstawicieli na wspomniane wydarzenia w celu zrelacjonowania ich dla swoich czytelników. Z maila z 6 grudnia dowiedzieliśmy się, że następnego dnia prezydent Bruski weźmie udział w otwarciu nowej siedziby Nokia w Bydgoszczy przy Ogińskiego 4.
CZYTAJ TAKŻE: Zaczyna się rewitalizacja placu Wolności. Będą kwiaciarnie, będzie też niespodzianka
Przedstawiciele naszej redakcji, jak i m.in. Expressu Bydgoskiego udali się 7 grudnia na wyznaczoną godzinę do biurowca o nazwie Nokturn. Nie zostaliśmy jednak wpuszczeni – na miejscu okazało się, że nie mogliśmy uczestniczyć w spotkaniu ani też wykonać zdjęć. Jedyną osobą wpuszczoną na spotkanie był fotograf urzędu miasta, który i tak nie mógł zrobić więcej niż kilka ujęć. Firma tłumaczyła to wszelkiego rodzaju autoryzacjami i brakiem zgody ze strony kadry zarządczej. Obiecała jednak wysłanie informacji prasowej i autoryzowanych przez nią zdjęć.
Jako redakcja postanowiliśmy, że informacja o otwarciu zostanie udostępniona tylko w wypadku udzielenia odpowiedzi na pytania, które zobowiązaliśmy się zadać w imieniu Czytelników na spotkaniu 6 grudnia. Udało nam się je uzyskać, lecz mimo to w pełni zgadzamy się ze skierowanym do Nokii stanowiskiem Łukasza Religi, redaktora naczelnego Portalu Kujawskiego, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Poniżej można przeczytać stanowiska redaktora Religi (warto podkreślić, że wspominanym w nim medium jest wydawany przez urząd miasta portal i gazeta Bydgoszcz Informuje, w którym umieszczane są między innymi materiały z wydarzeń z udziałem prezydenta – i tak było też w przypadku otwarcia nowej siedziby Nokii).
– Z wielkim zaskoczeniem odbieram sytuację jaka miała miejsce w dniu 7 grudnia w Bydgoszczy w trakcie otwarcia Państwa nowej siedziby w Bydgoszczy. Nie wiem czy zdają sobie Państwo sprawę, że było to pierwsza w Bydgoszczy sytuacja, gdzie dokonano tak daleko idącej selekcji mediów, gdzie pozwolono jedynie jednemu tytułowi na robienie zdjęć wewnątrz. Zadziwia to jeszcze bardziej w sytuacji, gdy reprezentujecie Państwo kapitał z kraju, w który przoduje w rankingach niezależności prasy, gdzie dochodziło do dymisji premierów, za próbę wywoływania presji wobec mediów publicznych.
Chciałbym jednocześnie wyrazić zrozumienie, że z powodu procedur bezpieczeństwa obecność mediów w Państwa placówce mogła nie być najlepszym rozwiązaniem. Nie mniej jednak zrobienie wyjątku dla jednego tytułu jest w bydgoskiej demokracji lokalnej groźnym precedensem. Wspomnę na marginesie, że media zależne od samorządów, które potraktowali Państwo w sposób uprzywilejowany w stosunku do lokalnej prasy, są krytykowane przez m.in. Helsińską Fundację Praw Człowieka symbolicznie związana jest nazwą oraz miejscem ustanowienia Komitetu Helsińskiego ze stolicą Finlandii – napisał Religa.
Nokia rozpoczyna nowy rozdział z nowym budynkiem w Bydgoszczy
Po 47 latach przy ulicy Pilickiej, Nokia przeniosła się do nowoczesnego i innowacyjnego budynku Nokturn przy ulicy Ogińskiego, w miejscu dawnego Torbydu. Jest to część inwestycji realizowanej przez firmę ARD, w ramach której powstały trzy budynki mieszkalne i dwa biurowce – dodajmy, że początkowo nowa siedziba Nokii miała być hotelem.
– Aktualnie zajmujemy drugie, trzecie i czwarte piętro budynku Nokturn, wynajmujemy też ponad 90 miejsc parkingowych, a nasze laboratoria zlokalizowane są na parterze – podkreśla zapytany przez nas Paweł Juziak z Nokii. Oznacza to, że fińska spółka wynajęła niemal cały obiekt. Znajdzie się w nim miejsce dla tysiąca pracowników. – Wszyscy pracownicy Nokii, mogą zadeklarować pracę hybrydową, więc wynika to wprost z preferencji naszych pracowników. Aktualnie, część zespołu pracuje całkowicie zdalnie, ale liczymy na to, że dzięki nowej lokalizacji będą oni chętniej pojawiać się w biurze na Ogińskiego – dodaje Juziak.
Główne cechy nowego budynku to nowoczesne przestrzenie biurowe dostosowane do potrzeb Nokii – znajdziemy w nim strefy współpracy i pracy w skupieniu, dostosowane zarówno do pracy indywidualnej, jak i hybrydowej pracy zespołowej. Wyposażono go w najnowocześniejszy sprzęt do wideokonferencji, dzięki czemu zapewnia płynną komunikację podczas spotkań online. W budynku ulokowano również pomieszczenia rekreacyjne i stylizowane punkty kawowe. – Wystrój przestrzeni wspólnych nawiązuje do symboli architektonicznych i kulturowych związanych z Bydgoszczą i jej historią – podkreśla fińskie przedsiębiorstwo.
W Nokturnie znajdują się laboratoria dostarczające mocy obliczeniowej i infrastruktury testowej wykorzystywanej przez tysiące inżynierów Nokii na całym świecie, a na najwyższym piętrze znajduje się Garaż Innowacji: przestrzeń zaprojektowana w celu stymulowania kreatywności i innowacji. – To miejsce służy nie tylko użytkowi wewnętrznemu, ale jest również gotowe do przyjmowania klientów i gości w celu nawiązywania kontaktów oraz relacji biznesowych – czytamy w nadesłanym komunikacie prasowym.
Nokia rozpoczęła przeprowadzkę do nowego budynku na początku grudnia. Firma zapewnia, że tym samym rozpoczyna nowy ekscytujący etap dla wszystkich pracowników. – Ten nowy rozdział siedziby w Bydgoszczy, odzwierciedla ciągłe zaangażowanie firmy Nokia w innowacje, ciągłe doskonalenie jakości usług, oraz sukces jej globalnych operacji świadczonych z Polski. Przeprowadzka podkreśla też zaangażowanie Nokii w dostarczanie specjalistom sprzyjającego i nowoczesnego środowiska pracy, odzwierciedlając jej poświęcenie dla świadczenia usług najwyższej jakości – informuje spółka.
Co z obiektami Nokii przy Pilickiej?
Bydgoska Nokia to spadkobierca tradycji Telkom-Telfy. W 1976 roku Telfa otworzyła nowe obiekty produkcyjne przy ulicy Pilickiej na Brdyujściu, w pobliżu Rometu i Centrali Rybnej. Historia dwóch wymienionych przedsiębiorstw jest dobrze znana; w 1998 roku ze słynnego zakładu przy Fordońskiej wyjechały ostatnie wyprodukowane jednoślady, a majątek Centrali Rybnej przejęła Frosta (z CR wywodzi się również firma Abramczyk). Skoro Nokia wyprowadza się z obiektów pamiętających czasy Gierka, powstaje pytanie – czy zostaną one sprzedane? Spora działka na Brdyujściu jest atrakcyjnym kąskiem i to nie tylko dla firm produkcyjno-przemysłowych; o korzystne z punktu widzenia swoich interesów zapisy w studium zagospodarowania Bydgoszczy dla sąsiadujących z Nokią działek walczył bydgoski deweloper Grupa Moderator.
Jak powstawał Nowy Fordon. Niezwykła historia i wiele archiwalnych zdjęć [PRZECZYTAJ PUBLIKACJĘ]
Pytanie o przyszłość budynków, w których przez lata mieściła się Telfa chcieliśmy zadać na wspominanym otwarciu nowej siedziby Nokii. Ostatecznie zadaliśmy je mailowo; Paweł Juziak odpowiedział następująco. – W tym temacie,nie mamy jeszcze formalnej decyzji lub informacji, ale spodziewamy się jej na początku roku. Całość zespołu, z bardzo małymi wyjątkami, pracuje od grudnia w nowym budynku Nokii.
O tym, że Nokia może sprzedać zbędne już hale świadczy również fakt, że zamierza przekazać swoje bogate archiwum i zbiory pamiątek związanych z Telfą, które gromadziła w Izbie Tradycji. Jak informowała Gazeta Wyborcza Bydgoszcz, jej zbiory mają stać się jedną z atrakcji Szlaku Wody, Rzemiosła i Przemysłu Bydgoskiego TeH2O i mają być eksponowane w Młynach Rothera.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024